Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na 10 dni. Najpierw upał oraz burze, potem zimno z północy


Pogoda długoterminowa. Najpierw gorąco i upał oraz burze, potem zimno z północy. Sprawdź, co czeka w pogodzie w okresie od 12.09.2020 do 22.09.2020.

Przed nami kilka dni gorących a nawet upalnych dni w naszej części Starego Kontynentu. Już w sobotę termometry pokażą na południu 27°C. Niewielkie ochłodzenie czeka mieszkańców Polski w niedzielę po przejściu mało aktywnego frontu chłodnego. Po przejściu frontu rozbudowywać będzie się od zachodu mobilny wyż, który w nadchodzącym tygodniu przyniesie na kilka dni późne lato. Gorąco zrobi się już w poniedziałek na południu i zachodzie. Szczególnie gorąco może być we wtorek, gdy termometry na południowym-zachodzie i zachodzie pokażą 29°C/31°C. Również środa przyniesie letnie temperatury, a miejscami nawet krótkotrwały upał do 30°C/31°C. Od czwartku zacznie postępować wyraźne ochłodzenie spowodowane schodzeniem frontu chłodnego z północy. W całym kraju niewykluczone są opady i lokalne burze. Piątek przyniesie napływ chłodnej masy powietrza z północy i północnego-wschodu. Wpływ na warunki pogodowe będzie mieć wyż z centrum nad Skandynawią. W 3 dekadzie września wpływ na warunki pogodowe mają mieć na ogół wyże, dlatego opadów ma być niewiele. Temperatura powietrza ma być niższa niż w pierwszej i drugiej dekadzie miesiąca. Często poniżej normy wieloletniej, chociaż kilku dni gorących na zachodzie nie można całkowicie wykluczyć.

Prognoza średniej wartości anomalii temperatury w okresie od 12.09.2020 do 22.09.2020

Średnia dobowa temperatura powietrza wyniesie od 16°C na południu do 17°C w centrum i 18°C na zachodzie. Najchłodniej w okresie od 12.09.2020 do 22.09.2020 będzie na północy i północnym-wschodzie, chociaż i tu na początku nadchodzącego tygodnia możliwe są dni ciepłe, a nawet gorące.

Nocami należy spodziewać się coraz niższych temperatur. Zwłaszcza na przełomie 2 i 3 dekady września. Wtedy też miejscami na północnym-wschodzie możliwe są przymrozki. Zwłaszcza przy gruncie. Jednocyfrowe temperatury nocami nie będą niczym nadzwyczajnym w 3 dekadzie miesiąca.

Niektóre modele sygnalizują wystąpienie krótkotrwałego upału na zachodzie Polski. Szczególnie gorąco, a miejscami upalnie będzie we wtorek i środę. Od czwartku czeka nas wyraźne ochłodzenie. Najpierw obejmie ono północ naszego kraju.

Prognoza średniej wartości ciśnienia wskazuje, że w najbliższych 10 dniach duży wpływ na warunki pogodowe będą mieć wyże baryczne. Nie oznacza to jednak, że opady nie wystąpią. Te możliwe są w czwartek (17 września 2020) na przeważającym obszarze Polski. Popadać może miejscami również na początku 3 dekady miesiąca. Wiele wskazuje, że w ostatnich dniach września nie zabraknie chwil ze słoneczną aurą, ale te prognozy trzeba będzie zweryfikować w kolejnych dniach.