Pogoda długoterminowa na 10 dni. Upał, potem gwałtowne ochłodzenie i burze

Pogoda długoterminowa na 10 dni. Upał do 31°C, potem gwałtowne ochłodzenie i burze. Sprawdź, co czeka nas w pogodzie w okresie od 11.09.2020. do 21.09.2020.

Prognozowana anomalii temperatury przez model GFS na wysokości 2 metrów n.p.g przełom 2 i 3 dekady września przyniesie silne ochłodzenie za sprawą chłodnych mas z północy.

Praktycznie do końca 2 dekady września czekają nas wysokie temperatury w Polsce. Wyraźne ochłodzenie najprawdopodobniej nadejdzie około 18 dnia miesiąca. Miejmy jednak na uwadze to, że ochłodzenie nadejść może nieco wcześniej. Dużo zależeć będzie od prędkości przemieszczania się frontu chłodnego i napływu chłodnej masy z północy kontynentu.

Średnia anomalia temperatury wyniesie w najbliższych 10 dniach od 4°C do 6°C względem okresu referencyjnego 1981-2010. Najwyższe temperatury są prognozowane na zachodzie i południu, najniższe na północnym-wschodzie i częściowo wschodzie.

Średnia dobowa temperatura powietrza będzie wysoka jak na wrzesień. Wyniesie ona od 18°C do 20°C. Najniższe wartości są prognozowane na północnym-wschodzie, gdzie może być ona niższa o 3-4 stopnie względem pozostałego obszaru Polski.

Coraz częściej nocami na termometrach zobaczymy poniżej 10 stopni. Na północnym-wschodzie temperatura może obniżać się poniżej 5-6 stopni. Najcieplej będzie w tym czasie w centrum, gdy temperatura wyniesie od 10°C do 12°C.

Duży wpływ na przebieg warunków pogodowych odegra wyż, który w kolejnych dniach przesuwać będzie się znad Europy Zachodniej w kierunku wschodnim. Z południa napływać będzie bardzo ciepła masa powietrza.

Prognozowany rozkład pola ciśnienia i położenia frontów atmosferycznych na okres od 11.09.2020 do 15.09.2020 dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego. Tylko

Prognozowana temperatura powietrza na sobotę według modelu GFS

Prognozowana temperatura powietrza w niedzielę według modelu GFS

Prognozowana temperatura powietrza w poniedziałek 14 września 2020 według modelu GFS

Należy wspomnieć, że do początku przyszłego tygodnia nie wystąpią większe opady deszczu. Niewielkie, śladowe opady są możliwe w polskich górach oraz na północy Polski, zwłaszcza w niedzielę. Początek nowego tygodnia będzie słoneczny za sprawą oddziaływania wyżu barycznego.

Prognozowana temperatura powietrza na 15 września 2020 dla Polski w najcieplejszym momencie dnia

Na południowym-zachodzie w tym dniu niewykluczone aż 30-31 stopni, co widać doskonale na rycinie poniżej. Najchłodniej będzie w tym czasie na wschodzie, północnym-wschodzie i północy oraz na obszarach podgórskich Polski południowej.

Prognozowana temperatura powietrza na 15 września 2020 dla Polski w najcieplejszym momencie dnia

Szczególnie gorąca, a miejscami upalna może być środa, gdy termometry na zachodzie, południowym-zachodzie i południu pokażą 28-29 stopni. Miejscami na południowym-zachodzie i zachodzie być 30-31 stopni.

Prognozowana temperatura powietrza na 16 września 2020 dla Polski w najcieplejszym momencie dnia

W czwartek z północy na południe zacznie schodzić najprawdopodobniej front chłodny. Utrzyma się podział na chłodniejszą północ a cieplejsze południe. Niewykluczone są również burze na froncie chłodnym.

Jeszcze kilka dni temu modele wskazywały, że ochłodzenie nadejdzie na początku 3 dekady miesiąca. Teraz przyspieszyły wyraźną zmianę warunków meteorologicznych i już w przyszły piątek na obszarze całej Polski będzie poniżej 15 stopni. Nad Skandynawią rozbuduje się wyż, który sprowadzi z północy i północnego-wschodu chłodne masy powietrza. Nocami w wielu miejscach na przełomie 2 i 3 dekady września ma być poniżej 6 stopni, a lokalnie nie można wykluczyć przygruntowych przymrozków.

Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC