Pogoda długoterminowa na 10 dni. Wybuch babiego lata, nawet 27°C i burze. Potem chłód

Pogoda długoterminowa na 10 dni. Wybuch babiego lata, nawet 27°C i burze, potem chłód. Sprawdź, co czeka nas w pogodzie w okresie od 21.09.2020 do 1.10.2020.

Od poniedziałku rozpoczyna się kilkudniowe ocieplenie. Najbliższe dni przyniosą wysokie temperatury. Odchylenie temperatury od normy wieloletniej sięgnie nawet 6-8°C. Dni gorące na początku jesieni spowodowane będą napływem bardzo ciepłej masy powietrza z południowego-zachodu. Najprawdopodobniej wysokie temperatury utrzymają się do weekendu. Koniec września przyniesie wyraźne ochłodzenie.

Prognozowane odchylenie średniej anomalii temperatury na okres od 21.09.2020 do 1.10.2020 według modelu GFS

Prognozowana średnia temperatura powietrza za okres od 21.09.2020 do 1.10.2020 na obszarze Europy i terenach przyległych.

Wyliczane maksymalne wartości w najbliższych 10 dniach na obszarze Starego Kontynentu i terenach przyległych.

Decydujący wpływ na warunki pogodowe w ostatniej dekadzie września oraz na początku października będą mieć niże baryczne.

Już w poniedziałek termometry na zachodzie Polski pokażą blisko 25 stopni.

We wtorek na zachodzie i południowym-zachodzie wystąpi dzień gorący, gdyż temperatura przekroczy 25 stopni.

W pierwszy dzień jesieni wysokie temperatury powyżej 23-24 stopni wystąpią w wielu rejonach Polski. Poniżej 20 stopni będzie na terenach podgórskich. W pasie od Opolszczyzny po Pomorze możliwe są lokalne burze. Zagrzmieć może także na Ziemi Lubuskiej i Pomorzu Zachodnim.

W czwartek letnie temperatury utrzymają się na przeważającym obszarze Polski. Wystąpią jednak opady atmosferyczne praktycznie w całym kraju. Niewykluczone są burze w centrum, na południu i wschodzie oraz północnym-wschodzie.

Prognoza opadów na czwartek według modelu ECMWF. Lokalnie wystąpią burze.

W piątek dalej wysokie temperatury jak na początek jesieni. W wielu miejscach będzie od 22 stopni do 24 stopni. Z zachodu na wschód przemieszczać ma się strefa opadów atmosferycznych.

Opady atmosferyczne wystąpią 25 września 2020 w wielu rejonach Polski.

Weekend zapowiada się deszczowy i chłodny w całym kraju. Najwyższe temperatury możliwe są w niedzielę na wschodzie i centrum Polski. Do tego czasu wyliczenia mogą ulec jeszcze zmianie.

Początek przyszłego tygodnia przyniesie ochłodzenie w całym kraju. W ciągu dnia na przeważającym obszarze Polski może być poniżej 15 stopni. Nie zabraknie również opadów atmosferycznych. Noce przyniosą jednocyfrowe temperatury.

Pierwsze dni października mogą przynieść stopniowy wzrost temperatury. Termometry pokazać mogą ponad 20 stopni.

Prognozowane sumy opadowe przez modele ECMWF i GFS w okresie od 21.09.2020 do 1.10.2020.