Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Będą gorące dni i upały, ale także gwałtowne burze

Dobiega końca lipiec, który przyniósł temperaturę powietrza na przeważającym obszarze Polski w normie wieloletniej. Jedynie na północnym-zachodzie i północy był to miesiąc z temperaturą lekko poniżej normy termicznej. Wiele wskazuje, że sierpień przyniesie więcej gorących okresów. Spodziewane są także dni upalne, również w pierwszej dekadzie ósmego miesiąca roku.

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na 7 sierpnia 2020. Miejmy jednak na uwadze, że tak odległy okres prognostyczny są obarczone znacznym błędem i mogą ulec zmianie.

Tak wygląda przebieg temperatury w lipcu 2020. Nie brakowało okresów, gdy temperatura była poniżej normy wieloletniej. Zdarzały się także dni ciepłe, a nawet gorące. Fale upałów nie wystąpiły, najczęściej był to jednodniowy upał. O fali upałów mówimy, gdy temperatura przez 3 dni przekracza 30 stopni.

Prognozowany upał na zachodzie Polski, 2 sierpnia 2020 przez model ECMWF. Gorąco będzie w tym czasie na przeważającym obszarze naszego kraju.

Przebieg temperatury powietrza za okres od 1.07.2020 do 29.07.2020 względem okresu referencyjnego 1981-2010. Na czerwono zaznaczono temperaturę powietrza powyżej normy, natomiast na niebiesko poniżej normy wieloletniej. Dane: meteomodel.pl

Średnia dobowa temperatura powietrza na przeważającym obszarze Polski oscylowała w okolicach 18°C, miejscami na południowym-wschodzie sięgnęła aż 19°C. Najchłodniej w tym czasie było na obszarach podgórskich i górskich Polski południowej i nad polskim morzem.

Średnia dobowa temperatura powietrza za okres od 1.07.2020 do 29.07.2020. Dane: meteomodel.pl

Prognoza anomalii miesięcznej za okres od 1.07.2020 do 31.07.2020. Jedynie na północy i północnym-zachodzie temperatura była poniżej normy wieloletniej, natomiast na pozostałym obszarze Polski temperatura oscylowała w okolicach normy wieloletniej dla lipca, zatem nie był to miesiąc rekord ciepły, ani też zimny. Zdarzały się jednak okresy chłodne, gdy temperatura obniżała się nawet kilka stopni poniżej normy wieloletniej względem okres referencyjnego 1981-2010. Dane: meteomodel.pl

W kolejnych dniach prognozowane są dni gorące, a na zachodzie 2 lipca niewykluczony jest upał, czyli temperatura przez jeden dzień przekroczy najprawdopodobniej 30 stopni. Najprawdopodobniej ponownie upalnie zacznie się robić w okolicach 6-7 dnia miesiąca, Miejmy jednak na uwadze to, że prognozy na tak odległy okres są obarczone dużym błędem prognostycznym i mogą ulec zmianie.

Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

Prognoza anomalii temperatury przez model ICON na okres od 30.07.2020 do 5.08.2020 dla Polski. Głównie na zachodzie spodziewane są okresy z temperaturą powyżej normy wieloletniej. Okresami również na południowym-wschodzie.

Najbliższe 10 dni przyniosą temperaturę w okolicach normy wieloletniej. Zwłaszcza na południu i północy naszego kraju. Natomiast na południu i zachodzie na termometrach zobaczymy wartości lekko powyżej normy termicznej dla 1 dekady sierpnia.

Średnia dobowa temperatura powietrza wyniesie od 20°C do 21°C. Najcieplej będzie w tym czasie na zachodzie Polski. Najchłodniej będzie w tym czasie na północy polski, gdzie często temperatura będzie lekko poniżej normy z wielolecia.

Najniższa temperatura powietrza wyniesie od 12°C do 14°C. Najchłodniej będzie na północnym-wschodzie, natomiast nieco cieplej nocami na zachodzie. Niewykluczone, że w pierwszej dekadzie wystąpią też noce tropikalne, które charakteryzują się tym, że temperatura powietrza nocą nie obniża się poniżej 20 stopni, co przy dużej wilgotności powietrza utrudnia zasypianie oraz sen.

Nasza część Europy w pierwszej dekadzie sierpnia przeważnie będzie pod wpływem układów niskiego, nieco rzadziej w zasięgu wyżów, dlatego zmienność pogody będzie duża. Okresami należy spodziewać się nawet burz, które lokalnie mogą być gwałtowne i powodować szkody.

Na początku miesiąca czeka nas znaczne ocieplenie. Niewykluczone są jednak okresy z temperaturą poniżej normy wieloletniej, zwłaszcza w okolicach 4-5 dnia miesiąca, następnie niewykluczone są okresy, gdy do Polski dotrą bardzo ciepłe i gorące masy powietrza z południa Europy.

Prognoza wiązek modelu GFS na 16 dni dla Polski. Wysokość izobaryczna 850 hPa (1500 metrów n.p.g) oraz 2 m.n.p.g)