Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Będzie aż 28°C i burze. Potem chłód i silne opady

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Będzie 28°C i burze. Potem chłód i silne opady. Sprawdź, co czeka nas w pogodzie.

Tegoroczny wrzesień jest bardzo ciepły. Średnio temperatura jest wyższa o ponad 1,5°C od normy z okresu 1981-2010. Nie brakuje jednak miejsc, gdzie odchylenie temperatury sięga aż 3°C ponad normę.

Anomalia temperatury za okres od 1.09.2020 do 19.09.2020 względem okresu referencyjnego 1981-2010. Dane: meteomodel.pl

Średnia temperatura powietrza jest typowa dla lipca i sierpnia niż dla września, co widać na poniższej rycinie. Dane: meteomodel.pl

Spójrzmy jeszcze na przebieg temperatury w okresie od 1.09.2020 do 19.09.2020. Jak widać zdarzają się okresy chłodne, ale najwięcej jest dni ciepłych z temperaturą powyżej normy z okresu 1981-2010. Na czerwono zaznaczono okresy z temperaturą powyżej normy, natomiast na niebiesko okresy chłodne w poszczególnych dniach września. Dane: metemodel.pl

Prognoza anomalii temperatury na okres od 1.09.2020 do 26.09.2020. Widać, że w całej Polsce temperatura będzie powyżej normy termicznej. Wiele wskazuje, że pomimo prognozowanego silnego ochłodzenia w ostatnich dniach września, 9 miesiąc roku zapisze się jednak z dużym dodatnim odchyleniem temperatury. Dane: meteomodel.pl

Średnia anomalia temperatury w najbliższych 10 dniach wyniesie od 1°C do 2°C. Najcieplej będzie we wschodniej połowie kraju.

W ostatniej dekadzie września możliwe jest kilka dni gorących w Polsce. Przypomnijmy o dniu gorącym mówimy wtedy, gdy temperatura w cieniu wynosi 25°C. Najprawdopodobniej wyraźne ochłodzenie nadejdzie do naszej części Europy 25 bądź 26 dnia miesiąca.

Przełom września i października przyniesie dużą zmienność w pogodzie. Od 23 września 2020 padać ma codziennie w niemal całej Polsce. Lokalnie mogą być to opady burzowe.

Pierwsze burze możliwe są 23 września 2020 na południu, centrum i północy kraju. Lokalnie występować mają również w nocy ze środy na czwartek. Burzowy ma być również czwartek we wschodniej połowie kraju.

Przyszły weekend przyniesie już ochłodzenie w całym kraju. Wiązki modeli numerycznych wskazują także na chłodną i deszczową oraz wietrzną końcówkę września. Atlantyk wpłynie także na warunki pogodowe na początku października.

Prognozowana temperatura powietrza na obszarze Polski 21 września 2020 według modelu GFS

We wtorek, 22 września 2020 gorąco zrobi się na przeważającym obszarze Polski.

Środa również z wysokimi temperaturami w Polsce

Dzień gorący wystąpi również w czwartek na obszarze Polski.

Od piątku zacznie postępować ochłodzenie na przeważającym obszarze Polski

Weekend przyniesie ochłodzenie i dużo opadów na obszarze Polski

Pod koniec września temperatura w ciągu dnia nie przekroczy 14-16 stopni. Nie zabraknie również opadów atmosferycznych.

Przełom miesięcy przyniesie temperaturę poniżej normy w wielu miejscach Polski, co widać na wiązkach modelu GFS.

Ocieplenie zacznie postępować na początku października, chociaż prognozy do tego czasu mogą ulec zmianie.

Końcówka miesiąca będzie deszczowa i chłodna na obszarze całej Polsce. Od 23 września 2020 padać ma miejscami w całym kraju.

Prognozowane orientacyjne sumy opadów na przełomie września i października 2020.