Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Fala upałów na zachodzie, gorąco w kraju i burze

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Sprawdźmy najnowszy trend w prognozach modeli numerycznych na ponad 2 tygodnie. Pierwszy raz w tym roku na zachodzie kraju prognozowana jest fala upałów, która trwać będzie więcej niż 3 dni. Gorąco ma być jednak również w innych częściach Polski.

Prognozowana średnia wartość ciśnienia na najbliższe 10 dni dla Europy i obszarów przyległych. Widoczna wyraźna dominacja wyżu, lecz spodziewane są w tym okresie opady konwekcyjne i burze.

W czwartek Polska znajduje się pod wpływem wyżu z centrum nad Litwą. Ze wschodu Starego Kontynentu napływa bardzo ciepła i dość sucha masa powietrza.

Sytuacja synoptyczna na dzień 8.06.2020, 12 UTC

Dane ze stacji synoptycznych, które ukazują temperaturę zanotowaną na oficjalnych stacjach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego w Polsce.

Pogoda. Kolejne dni gorące, ale na zachodzie upalne. Lokalnie możliwe burze

W najbliższych dniach Polska znajdzie się pod wpływem wyżu, zatem nie zabraknie dni ze słońcem oraz wysokich temperatur. Należy spodziewać się również miejscami burz.

Zjawiska burzowe powstawać będą głownie wewnątrzmasy, na lokalnych strefach zbieżności wiatru. W piątek burze powstać mogą w pasie od woj. lubelskiego po południowy-wschód Wielkopolski. W czasie burz opady do 20 mm, lokalnie drobny grad i wiatr do 70 km/h. Napływać będzie bardzo ciepła masa powietrza z południowego-wschodu.

Miejscami burze nocne wystąpią w pasie od Lubelszczyzny przez południowe Mazowsze aż po południową Wielkopolską. Zjawiska te możliwe są zwłaszcza w pierwszej części nocy i nie powinny być groźne.

W sobotę burze prawdopodobne są w pasie od Pomorza przez Kujawy, częściowo Wielkopolskę i Ziemię Łódzką aż po Górny Śląsk.

Sytuacja synoptyczna na dzień 7.08.2020, 12 UTC. Polska znajdzie się pod wpływem wyżu z centrum nad Łotwą. Z południowego-wschodu napływać będzie ciepła i stosunkowo sucha masa powietrza.

W sobotę Polska znajdzie się w słabogradientowym obszarze podwyższonego ciśnienia. Zasadniczo wpływ na aurę ma mieć wyż, który znad Łotwy przemieści się nad Estonię. Ze wschodu kontynentu napływać ma ciepła i dość sucha masa powietrza. Szczególnie duże niedosyty wilgoci wystąpią w środkowej i górnej troposferze. Niewykluczone są lokalne burze termiczne na północy, częściowo zachodzie i w centrum oraz na południu.

Sytuacja synoptyczna na dzień 8.08.2020. 12 UTC

W niedzielę pozostaniemy w słabogradientowym obszarze podwyższonego ciśnienia. Różnica ciśnienia między północą a południem Polski nie przekroczy 5 hPa. Wpływ na aurę będzie mieć wyż z centrum nad północno-zachodnią Rosją. Ze wschodu napływać ma gorąca masa powietrza. Niewykluczone są jednak burze na północy, centrum oraz we wschodniej i zachodniej części kraju. Będą to jednak zjawiska konwekcyjne o dość punktowym charakterze.

Sytuacja synoptyczna na dzień 9.08.2020, 12 UTC

Na początku przyszłego tygodnia pozostaniemy pod wpływem rozległej blokady antycyklonalnej z centrum nad Skandynawią. Z północnego-wschodu i wschodu Europy napływać ma sucha i ciepła masa powietrza. Niewykluczone, że miejscami wystąpią również burze.

Sytuacja synoptyczna na dzień 10.08.2020, 12 UTC

Prognozowana temperatura powietrza na okres od 7.08.2020 do 15.08.2020 według modelu GFS i ECMWF dla Polski.

Prognozy numeryczne są zgodne, że do połowy miesiąca najwyższe wartości na termometrach zobaczą mieszkańcy zachodniej Polski, natomiast najniższe wystąpią na wschodzie.

Najwyższa średnia dobowa temperatura powietrza będzie na zachodzie Polski, tam też najczęściej prognozowane są noce tropikalne.

Dni upalne są prognozowane głównie na zachodzie Polski. Gorąco będzie jednak również w najbliższych 10 dniach w innych rejonach naszego kraju.

W perspektywie ponad 2 tygodni temperatura przeważnie w naszej częsci Europy będzie powyżej normy termicznej dla sierpnia. Przykładowe wiązki modelu GFS dla wybranych lokalizacji w Polsce można zobaczyć poniżej.

Okresy dużo chłodniejsze są prognozowane na wschodzie Polski. Dni z upałem, czyli przekroczeniem 30 stopni ma być najwięcej na zachodzie kraju w kolejnych tygodniach sierpnia. Chłodniejszy okres w pogodzie jest spodziewany w okolicach 13-14 dnia miesiąca.

Dni upalnych w sierpniu będzie więcej niż w lipcu, na co wskazują wiązki modelu GFS. Upały możliwe są nie tylko na przełomie 1 i 2 dekady miesiąca, ale również w 3 dekadzie sierpnia.

Wkrótce kolejne informacje o pogodzie w Polsce.