Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Gwałtowne burze, gorąco i okresami upał

Trwa dość ciepły okres synoptyczny w naszej części Europy. Od dłuższego czasu utrzymuje się wyraźna blokada cyrkulacji strefowej. Przemieszczanie się niżów z zachodu na wschód zostało zablokowane przez wyże. Rozkład pola ciśnienia nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami warunkuje napływ ciepłego, gorącego i wilgotnego powietrza z rejonów Morza Czarnego. Cyrkulacja południowo-wschodnia utrzyma się we wschodniej połowie kraju do weekendu. Następnie znajdziemy się w napływie z kierunków północnych, lecz w okolicach 25-26 dnia miesiąca zacznie napływać do nas coraz cieplejsze powietrze z południa Europy.

Anomalia temperatury powietrza za okres od 1.06.2020 do 17.06.2020 w niemal całym kraju temperatura jest powyżej normy termicznej za okres 1981-2010. Dane; meteomodel.pl

Początek miesiąca był chłodny z temperaturą nawet kilka stopni poniżej normy wieloletniej. Następnie wkroczyliśmy w cieplejszy okres synoptyczny i przeważnie ze wschodu i południowego-wschodu dociera do nas bardzo ciepła i wilgotna masa powietrza, w której bez trudu tworzą się burze. Są to najczęściej burze termiczne, rzadziej frontowe. Niewielki przepływ mas powietrza przyczynia się do występowania wolno poruszających się burz. Miejscami dochodzi do zalań, tak jak miał to miejsce w czwartek m.i na Górnym Śląsku, Zgierzu (woj. łódzkie) oraz w Warszawie. Burzom towarzyszy także grad i silny wiatr.

Przebieg temperatury od 1.06.2020 do 17.06.2020 względem okresu referencyjnego 1981-2010.. Dane; meteomodel.pl

Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

Należy mieć na uwadze, że burze są zjawiskiem lokalnym i dynamicznym. Precyzyjne określenie obszaru oddziaływania oraz zjawisk towarzyszących jest trudne do określenia nawet na kilka godzin przed ich wystąpieniem, dlatego zaleca się obserwacje danych radarowych i detektorów wyładowań atmosferycznych ukazujących w czasie rzeczywistym burze.

W najbliższych 10 dniach temperatura będzie przeważnie powyżej normy termicznej. Średnie odchylenie temperatury względem okresu referencyjnego 1979-2000 wyniesie od 2°C do 5°C.

Średnia dobowa temperatura powietrza wyniesie od 18°C do 23°C. Dni gorące wystąpią zwłaszcza w ostatnich dniach czerwca na zachodzie. Niewykluczony jest tam upał.

Prognozowane wartości temperatury maksymalnej w najbliższych 10 dniach w Europie. Widać, że na termometrach zobaczymy od 26°C do 32°C. Najcieplej będzie na zachodzie Polski, gdzie w okolicach 25-26 dnia miesiąca może być nawet 31°C/32°C.

Zachód kraju będzie przeważnie pod wpływem wyżów barycznych, dlatego ilość dni z burzami będzie tu mniejsza. Na wschodzie, centrum i południu zaznaczać ma się wpływ niżu znad Morza Czarnego, tam też burze będą najgroźniejsze i wystąpią w największej ilości. Dopiero bliżej końca miesiąca na krótki okres czasu może napłynąć powietrze zwrotnikowe. Skala napływu i jego intensywność będzie możliwa do określenia dopiero po 20 dniu miesiąca. Niewykluczone, że wypieraniu rozgrzanej masie powietrza towarzyszyć będą gwałtowne burze frontowe.

Do końca miesiąca trwać będzie wilgotny okres synoptyczny na południu, centrum i wschodzie. Miejscami możliwe są podtopienia a sumy opadów przekroczyć mogą 100 mm.

Przeważnie do końca miesiąca temperatura będzie powyżej normy wieloletniej. Zaznaczyć może się krótki napływ z południa. Początek lipca prawdopodobnie dalej ciepły, deszczowy i burzowy. Prognozy jednak na tak odległy okres są obarczone dużym błędem prognostycznym, dlatego zweryfikujemy je w kolejnych dniach.