Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Mróz nadejdzie ze wschodu, deficyt opadów oraz burze w Europie

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Mróz nadejdzie ze wschodu, deficyt opadów oraz burze w Europie. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na ponad 2 tygodnie dla Polski.

Tegoroczny listopad jest bardzo ciepły w wielu rejonach naszego kraju. Widać to doskonale po rycinach przebiegu temperatury w listopadzie oraz anomalii temperatury powietrza.

W tym miesiącu najcieplejszy jest wschód kraju, co ukazuje grafika poniżej

Sytuacje baryczną w najbliższych dniach szczegółowo opisuje synoptyk ICM UW, wspominając o możliwych przymrozkach pod koniec tygodnia na wschodzie

Po przejściu w dniu wczorajszym oraz w nocy frontu chłodnego od Łużyc i Dolnego Śląska na północny wschód, jesteśmy w jednorodnej masie stosunkowo suchego powietrza polarnego, ale nieco chłodniejszego od wypartego przez front. W swobodnej troposferze napływającego z sektora południowo zachodniego, ale w cienkiej warstwie przyziemnej z sektora południowo wschodniego. Ustąpiły chmury niskie i średnie, ale pozostały chmury piętra wysokiego Cirrus, tylko na północnym wschodzie utrzymuje się niskie zachmurzenie piętra niskiego Stratocumulus, naniesione znad Białorusi. Zmniejszył się także gradient baryczny oraz osłabł wiatr, a to stało się przesłanką do tworzenia się lokalnie mgieł radiacyjnych od Lubelszczyzny aż po Kujawy na klinie wyżowym wychodzącym znad Ukrainy w stronę Mazowsza.
Barycznie jesteśmy na zachodnich obrzeżach wyżu rosyjskiego kierującego do nas w warstwie przyziemnej powietrze od południowego wschodu, ale w swobodnej troposferze, na wschodnich obrzeżach górnej zatoki przy przepływie powietrza z południa i południowego zachodu. Tak będzie dzisiaj, ale już od najbliższej nocy, na skutek korekty ciśnienia w swobodnej troposferze, przepływ powietrza zmieniać się będzie na południowy i dalej na południowo wschodni. Nie często zdarza się takie uwarstwienie troposfery, a konsekwencją będzie napływ do nas zachmurzenia średniego i wysokiego znad wschodnich Niemiec, Czech i Słowacji, z charakterystycznym zgrubieniem typowym dla fali frontowej, przesuwającej się nocą wzdłuż naszej zachodniej granicy przy już południowym przepływie powietrza. Jutro wraz z dalszą zmianą przepływu w stronę wschodnią, chmury te znad wschodnich Niemiec i północno zachodniej Polski kierować się będą nad Jutlandię. W tym samym czasie, w warstwie przyziemnej, już od najbliższej nocy nasuwać się będą chmury niskie St razem z mgłami adwekcyjnymi, do rana osiągającymi rubież: Zatoka Gdańska – Bydgoszcz – Zawiercie – Przemyśl. W ciągu dnia dalej postępujące na zachód aż do granicy zachodniej we wczesnych godzinach nocnych. Mgły miejscami przy sprzyjających warunkach lokalnych mogą utrzymywać się przez cały dzień, a w nocy na krańcach zachodnich. Bez niskich chmur Stratus i uciążliwych mgieł pozostawać będą Karpaty i Podkarpacie, czemu sprzyjać będą zjawiska fenowe osuszające powietrze.
To jeden z aspektów zmieniającego się kierunku napływu powietrza, z chmur Stratus miejscami mogą występować opady mżawki, a w nocy ze środy na czwartek znad Czech i Słowacji wchodzić będą słabe opady deszczu na froncie chłodnym postępującym od południa, związanym z niżem znad Bawarii, obecnie znajdującym się nad Morzem Liguryjskim. Nie często, a raczej bardzo rzadko zdarza się by front chłodny wchodził do nas z tego kierunku.
Prognozowana zmiana warunków pogodowych odsłoni inne oblicze jesieni od dotychczasowego, ze stosunkowo ciepłego jak na listopad, na pochmurne, mgliste i chłodniejsze z możliwością przymrozków na wschodzie kraju już w nocy z piątku na sobotę – informuje synoptyk, ICM UW, meteo.pl

Prognozowana temperatura powietrza we wtorek, model SWISS-HD

Prognozowane zachmurzenie oraz obszar mgieł (na żółto) w drugiej części wtorkowego dnia, model SWISS-HD

Wyliczana temperatura powietrza przez model SWISS-HD dla obszaru Polski w nocy z wtorku na środę

We wschodniej połowie kraju najbliższej nocy nie zabraknie chmur niskich typu Stratus oraz mgieł

Pogoda. Środa najcieplejsza na południu i wschodzie Polski

Prognozowana przez model SWISS-HD temperatura w środę.

Wschodnia i centralna część Polski znajdzie si w środę pod nieprzyjemnymi chmurami typu Stratus, lokalnie zalegać będą również mgły i zamglenia ograniczające widzialność poziomą. Strefa niskich chmur przemieszcza ma się dalej na zachód i północny zachód.

Pogoda. W czwartek nie zabraknie chmur oraz opadów deszczu w Polsce

Front chłodny przyniesie w Polsce słabe opady deszczu. Na przeważającym obszarze naszego kraju panować będzie zachmurzenie duże oraz całkowite. Strefa opadów przemieszczać ma się z południa na północ oraz północny wschód. Najcieplej będzie na południu RP.

Pogoda. W piątek duży kontrast termiczny w Polsce

W przeddzień weekendu wystąpi duży podział w pogodzie na obszarze Polski. Na wschodzie zaznaczy się napływ chłodniejszego powietrza, co będzie mieć odzwierciedlenie w niskiej temperaturze. Najcieplej będzie na południu i zachodzie kraju.

Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)

W nocy z piątku na sobotę wystąpią przymrozki na wschodzie Polski. Temperatura może być niższa niż prognozowana.

Pogoda. Sobota z zimnym wschodem i ciepłym zachodem oraz południem Polski

Dużo wskazuje, że wschodnia połowa kraju znajdzie się w znacznie chłodniejszej masie powietrza znad Rosji. Decydujący wpływ na pogodę będzie mieć wyż znad Federacji Rosyjskiej. Na północnym wschodzie Polski możliwe są ujemne temperatury również w ciągu dnia.

Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB), widoczny duży kontrast termiczny w Polsce

Pogoda. Noc z soboty na niedzielę z przymrozkami na wschodzie

Dużo wskazuje, że noc z soboty na niedzielę przyniesie niskie temperatury szczególnie we wschodniej i północnej połowie kraju. Mogą być one niższe niż prognozują to modele numeryczne.

Pogoda. W niedzielę utrzyma się strefa dużego kontrastu termicznego w Polsce

Najchłodniej w ostatni dzień weekendu będzie we wschodniej części kraju. Najcieplej na zachodzie i południu Polski.

Pogoda. Początek przyszłego tygodnia z niewielkim ociepleniem również na wschodzie

Wiele wskazuje, że na początku przyszłego tygodnia zrobi się nieco cieplej w Polsce. Najniższe temperatury są prognozowane na północnym wschodzie i wschodzie naszego kraju. Natomiast najcieplej będzie na południu i zachodzie Polski. Strefa dużego kontrastu termicznego utrzyma się w naszej części Europy.

W ostatnich dniach listopada prawdopodobnie odbuduje się cyrkulacja strefowa. Wystąpić może większa ilość opadów atmosferycznych. Niektóre modele sugerują możliwość pojawienia się wichury w naszej części Europy. Są to jednak odległe prognozy, które ulegać będą zmianom.

Wilgotne fronty atmosferyczne psuć będą prawdopodobnie pogodę w naszej części Europy. Nie zabraknie opadów, silnego wiatru oraz chmur. Wystąpią też prawdopodobnie duże wahania ciśnienia.

Początek grudnia przynieść może ścieranie się ciepłych oraz chłodnych mas powietrza. Ciężko jednak powiedzieć, co dokładnie wydarzy się w pogodzie na początku ostatniego miesiąca roku.

Najchłodniej w najbliższych 10 dniach będzie we wschodniej części Polski

Wschodnia połowa kraju w najbliższych dniach znajdzie się pod wpływem wyżu znad Rosji