Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Nadchodzi potężny układ omega. Będzie blisko upał i burze


Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Nadchodzi potężny układ omega. Będzie upał i burze. Sprawdź trend w pogodzie na ponad 2 tygodnie.

Początek miesiąca był chłodny i deszczowy. Kolejne dni, a nawet tygodniowe przyniosą wysokie temperatury jak na wrzesień. Pod koniec miesiąca prognozowane jest wyraźne ochłodzenie, lecz prognozy na tak odległy okres należy traktować z przymrużeniem oka.

Widoczny układ omega w środkowej troposferze na początku przyszłego tygodnia, który przyczyni się do wystąpienia wysokich temperatur jak na wrzesień. Nie zabraknie dni słonecznych. U wybrzeży Europy Zachodniej znajdą się w najbliższych dniach, a nawet tygodniach niże, które we współpracy z wyżem sprowadzą do Polski ciepłe masy powietrza z południa.

Pierwsze dni września były chłodne. Następnie nadeszło kilkudniowe ocieplenie, miejscami temperatura zbliżyła się do 30°C. Przebieg temperatury za okres od 1.09.2020 do 9.09.2020 względem okresu referencyjnego 1981-2010 można prześledzić poniżej. Dane: meteomodel.pl

Anomalia temperatury na obszarze Polski za okres od 1.09.2020 do 9.09.2020 ukazuje nam, że najwyższe odchylenie temperatury od normy wieloletniej panuje na południu i wschodzie. Na północy i w centrum temperatura oscyluje w okolicach normy wieloletniej. Dane: meteomodel.pl

Średnią temperaturę powietrza za okres od 1.09.2020 do 9.09.2020 względem okresu referencyjnego 1981-2010 można prześledzić poniżej. Dane: meteomodel.pl

Piątek i sobota bez wysokich temperatur, ale z każdym kolejnym dniem zacznie robić się coraz cieplej. Szczególnie gorąco zrobi się we wtorek. Wysokie temperatury utrzymają się najprawdopodobniej do przyszłego weekendu. Początek 3 dekady września przyniesie znaczne ochłodzenie. Wtedy też termometry pokazywać będą coraz częściej poniżej 20 stopni.

Prognozowana temperatura powietrza na 11 września 2020 dla Polski według modelu GFS

Prognozowana temperatura powietrza na dzień 12 września 2020 dla Polski według modelu GFS

Prognozowana temperatura powietrza na dzień 13 września 2020 dla Polski według modelu GFS

Prognozowana temperatura powietrza na dzień 14 września 2020 dla Polski według modelu GFS

Prognozowana temperatura powietrza na dzień 15 września 2020 dla Polski według modelu GFS

Szczególnie gorąco może zrobić się w okolicach przyszłej środy, gdy temperatura miejscami osiągnie 28-29 stopni. Niewykluczone, że termometry na zachodzie Polski pokażą aż 30 stopni.

Wysokie temperatury są prognozowane również w okolicach 17-18 września, ale ze względu na odległy okres między modelami występują istotne rozbieżności. Dlatego prognozy te zweryfikujemy w kolejnych dniach.

Przełom 2 i 3 dekady września przynieść może kilka dni gorących, ale niewykluczone, że bliżej 20 września przez Polskę przejdzie front z burzami. Do tego okresu pozostało jeszcze trochę czasu, zatem prognozy mogą ulec jeszcze istotnym zmianom.

Po 20 września temperatura w całym kraju obniży się najprawdopodobniej poniżej 22 stopni. W 3 dekadzie miesiąca pojawi się też więcej opadów.

Do przełomu 2 i 3 dekady miesiąca padać ma niewiele. Będzie to zasługa oddziaływania wyżu barycznego. Większa dynamika w pogodzie jest prognozowana dopiero w ostatniej dekadzie września.

Według modelu GFS więcej opadów pojawi się dopiero bliżej końca miesiąca.

W najbliższych 10 dniach temperatura będzie wyższa średnio od 4°C do 6°C od normy wieloletniej. W drugiej połowie przyszłego tygodnia będą dni, gdy temperatura będzie wyższa o nawet 7-10 stopni.

Średnia dobowa temperatura powietrza na okres od 10.09.2020 do 20.09.2020 będzie wysoka, gdyż na zachodzie wyniesie ona nawet 20°C. Najchłodniej w tym czasie ma być na północnym-wschodzie, co widać na grafice poniżej.

Druga połowa przyszłego tygodnia przyniesie wysokie temperatury. Na zachodzie termometry pokażą 28-29°C. Niewykluczone, że w środę, bądź przyszły czwartek termometry wskażą aż 30°C na zachodzie Polski.

Prognoza średniej wartości ciśnienia wskazuje, że w nadchodzących dniach duży wpływ na pogodę będzie mieć wyż, zatem nie zabraknie dni słonecznych i gorących. W środkowej troposferze uformuje się tzw. układ omega.

Wiązki modelu GFS wskazują, że do 3 dekady września temperatura będzie kilka stopni powyżej normy wieloletniej z okresu referencyjnego 1981-2010. Dopiero 3 dekada miesiąca ma być chłodniejsza z temperaturą w normie, bądź w poszczególnych dniach poniżej normy. Poniżej prognozowane wartości na wysokości 1,5 km i 2 m.n.p.g dla wybranych miast.

Znaczne ochłodzenie przewidywane jest dopiero w 3 dekadzie września. Tak wynika z wiązek modelu GFS na 16 dni .