15 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Nadejdzie jesienne ciepło. Będzie 21°C, opady i burze

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Nadejdzie jesienne ciepło. Będzie 21°C, opady i burze. Sprawdź, co czeka nas w pogodzie na przełomie października i listopada.

Średnio na obszarze Polski temperatura za okres od 1.10.2020 do 17.10.2020 jest wyższa od średniej z okresu referencyjnego 1981-2010. Dane: meteomodel.pl

Średnia temperatura powietrza w okresie od 1.10.2020 do 17.10.2020 wynosi około 12°C. Najchłodniej jest oczywiście na obszarach podgórskich i górskich Polski południowej. Dane: meteomodel.pl

Spójrzmy jeszcze na przebieg temperatury na obszarze Polski w okresie od 1.10.2020 do 17.10.2020. Jak widać mieliśmy bardzo ciepły początek października, wraz z upływem czasu temperatura zaczęła się obniżać. Modele numeryczne prognozują jednak powrót temperatur ponad normę w 3 dekadzie miesiąca. Dane: meteomodel.pl

Zerknijmy na prognozowaną anomalię temperatury za okres od 18.10.2020 do 24.10.2020 na obszarze Polski. Widać, że na początku nowej dekady czeka nas wyraźne ocieplenie. Temperatura będzie powyżej normy termicznej dla października. Dane: meteomodel.pl

Prognoza anomalii temperatury do 24 października wskazuje, że miesiąc ten zapisze się jako ciepły, bądź bardzo ciepły na obszarze Polski. W ostatniej dekadzie miesiąca mało prawdopodobne są okresy silnego chłodu, a temperatura bardzo często będzie znacznie powyżej normy dla 10 miesiąca roku. Dane: meteomodel.pl

Październik 2020 jest wilgotnym miesiącem. Miejscami normy opadowe zostały przekroczone kilka razy. W 3 dekadzie miesiąca również będzie padać, ale nie tak często i intensywnie jak w ubiegłych tygodniach.

Miesięczna suma opadów za okres od 1.10.2020 do 17.10.2020 według systemu RainGrs dla Polski (IMGW-PIB), meteomodel.pl

Średnia temperatura powietrza okres od 18.10.2020 do 28.10.2020 wyniesie od 10°C do 11°C. Będą to wartości wyższe o 3-4 stopnie od normy wieloletniej.

Prognozowane są bardzo wysokie temperatury powietrza jak na październik. Okresami anomalia temperatury w 3 dekadzie października sięgnie w poszczególnych dniach 8°C/13°C ponad normę wieloletnią, będzie więc to odchylenie ekstremalne spowodowane napływem bardzo ciepłego powietrza z południa Europy. Niewykluczone, że na zachodzie, południowym-zachodzie i w centrum temperatura osiągnie 20°C/21°C. Niezwykle ciepło będzie również w innych rejonach Polski.

Północ oraz centrum Polski znajdzie się pod wpływem niżów znad Atlantyku. Południe natomiast najczęściej ma być w zasięgu wału wysokiego ciśnienia rozciągającego się od Azorów aż po Rosję.

Zanim jednak nadejdą ciepłe noce i dnie czekają nas chłodne noce. Zwłaszcza na północy, północnym-wschodzie, gdzieniegdzie w centrum, południu, zwłaszcza ba obszarach podgórskich i górskich. Nie można wykluczyć w porze nocnej i w godzinach porannych przymrozków w poniedziałek i wtorek. Lokalnie temperatura będzie niższa od prognozowanej.

Bardzo chłodna może być noc i poranek we wtorek na obszarze Polski. Kolejne noce będą już zdecydowanie cieplejsze.

Poniedziałek, 19 października 2020 nie przyniesie jeszcze wysokiej temperatury.

We wtorek kierunek wiatru ulegnie zmianie na południowy. Zrobi się wyraźnie cieplej na obszarze Polski.

W środę utrzyma się podział na cieplejsze południe, zachód, centrum i wschód oraz chłodniejszą północną część Polski.

We czwartek zrobi się bardzo ciepło w naszej części Europy. Napływać będzie po wschodniej stronie rozległego niżu znad Europy Zachodniej bardzo ciepłe powietrze z południowego-zachodu. Miejscami na południu, południowym-zachodzie, centrum termometry pokażą aż 20°C.

W piątek kierunek wiatru ulegnie zmianie. Temperatura obniży się, ale w dalszym ciągu będą to wysokie wartości jak na październik.

Sobota przyniesie w dalszym ciągu wysokie temperatury jak na październik.

W niedzielę napływać będzie masa powietrza z południa i południowego-wschodu. Na termometrach będą bardzo wysokie wartości jak na październik.

Ostatnie dni października miną z wysokimi temperaturami na obszarze Polski. Miejscami może być aż 20°C.

Według najnowszych prognoz numerycznych w ostatniej dekadzie października nie będzie padać tak intensywnie jak w ubiegłych tygodniach. Najwięcej padać może na północy Polski. Miejscami również na południu.

Prognoza akumulowanej sumy opadów na przełomie 2 i 3 dekady października. Miejscami popada w całym kraju. Burze możliwe są dopiero w listopadzie. Ich prawdopodobieństwo wystąpienia nie będzie wysokie w ostatniej dekadzie października.

Według prognoz wiązek modelu GFS czeka nas bardzo ciepły okres w pogodzie. Temperatura będzie przeważnie powyżej normy wieloletniej. Najprawdopodobniej czeka nas ciepły przełom października i listopada. Nie prognozuje się nadejścia śnieżnej zimy na przełomie miesięcy. Często na termometrach obserwować będziemy wartości powyżej normy wieloletniej.

Odległe prognozy modelu GFS wskazują na bardzo ciepły początek listopada. Prognozy te trzeba będzie zweryfikować w kolejnych dniach, ale wydaje się to całkiem prawdopodobne, patrząc na wiązki poszczególnych modeli numerycznych.

Przełom października i listopada przynieść może wysokie wartości na termometrach w Polsce.