Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Najpierw upał, potem opady i burze. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na ponad 2 tygodnie.
We wrześniu ciepłe okresy przeplatają się z chłodnymi. Wiele wskazuje, że w najbliższych dniach temperatura wzrośnie ponownie kilka stopni powyżej normy. Na zachodzie możliwy upał zwłaszcza we wtorek i środę. Od czwartku czeka nas wyraźne ochłodzenie i lokalne burze. W piątek już cały kraj znajdzie się w chłodniejszej masie powietrza. Niskie temperatury panować będą na przełomie 2 i 3 dekady miesiąca. Następnie w okolicach 2-23 dnia miesiąca temperatura zacznie rosnąć. Niektóre wiązki modeli numerycznych sugerują na dni gorące w ostatniej dekadzie miesiąca, które mogą się przeplatać z chłodniejszymi okresami w pogodzie.
Przebieg temperatury powietrza w okresie od 1.09.2020 do 12.09.2020 względem okresu referencyjnego 1981-2010. Dane: meteomodel.pl

Anomalia temperatury powietrza za okres od 1.09.2020 do 12.09.2020 wskazuje, że na przeważającym obszarze Polski jest powyżej normy termicznej dla września. Szczególnie wysokie temperatury są obserwowane na południu i wschodzie oraz w centrum. Chłodniej jest częściowo na zachodzie i północy. Dane: meteomodel.pl

Średnia dobowa temperatura powietrza za okres od 1.09.2020 do 12.09.2020 jest wysoka. Średnia temperatura powietrza wynosi ponad 15°C na obszarze Polski. Miejscami przekracza 16°C. Dane: meteomodel.pl

Spójrzmy jeszcze na prognozowaną anomalię temperatury na poszczególne dni w okresie od 13.09.2020 do 19.09.2020 na obszarze Polski. Widać, że wystąpią dni w nadchodzącym tygodniu, gdy temperatura będzie wyższa średnio o 7-9 stopni od normy wieloletniej z okresu referencyjnego 1981-2010. Dane: meteomodel.pl

Sprawdźmy jeszcze prognozowaną anomalię temperatury za okres od 1.09.2020 do 19.09.2020. Poniższa rycina ukazuje, że na obszarze całej Polski temperatura będzie powyżej normy wieloletniej. Istotne ochłodzenie nadejdzie dopiero do całej Polski w piątek, chociaż na północy i w centrum oraz na zachodzie kraju chłód odczują mieszkańcy już w czwartek. Dane: meteomodel.pl

Na początku nadchodzącego tygodnia w środkowej i górnej troposferze zaznaczy się wyż. W wyższych partiach troposfery obecny będzie układ omega, który przyczyni się do wystąpienia pogodnej i bezopadowej aury do czwartku. Stanowić ma on istotną blokadę dla niżów atlantyckich.
Widoczny układ omega w środkowej troposferze na początku nadchodzącego tygodnia, który zapewni dużo słonecznej aury. Z południa Starego Kontynentu napływać będzie w tym czasie bardzo ciepła masa powietrza.



Prognozowana temperatura powietrza w poniedziałek, 14 września 2020 na obszarze Polski

We wtorek gorąco zrobi się na przeważającym obszarze Polski. Na Ziemi Lubuskiej oraz w woj. dolnośląskim i Wielkopolsce temperatura wzrosnąć może do 30-31°C. Najchłodniej będzie w tym czasie na północnym-wschodzie i wschodzie, co obrazuje grafika poniżej.

Gorąca w wielu miejscach Polski może być środa. Do północnej części Polski zbliżać ma się jednak front chłodny, za którym napłynie chłodniejsze powietrze już w nocy ze środy na czwartek.


Od czwartku prawdopodobnie w całym kraju zrobi się chłodniej, wystąpią opady atmosferyczne. Możliwe są nawet lokalne burze.

Opady możliwe są już w nocy ze środy na czwartek. Deszczowy według aktualnych prognoz ma być również czwartek. Nie można wykluczyć lokalnych burz na południu, centrum i wschodzie.

W piątek od zachodu zacznie rozbudowywać będzie się wyż. Zrobi się chłodniej w całym kraju. Temperatura w wielu miejscach obniży się poniżej 15°C. Na południowym-wschodzie możliwe są przelotne opady deszczu. W wielu miejscach będzie jednak słonecznie

Weekend przyniesie niskie temperatury, ale od niedzieli prawdopodobnie znów zacznie robić się coraz cieplej. Na zachodzie temperatura przekroczyć może 20°C. Wyże zapewnią nam dużo pogodnego nieba i brak opadów.


Początek przyszłego tygodnia chłodny. Miejscami na zachodzie i południu temperatura przekroczy 20 stopni. Niewykluczone, że w pierwszych dniach jesieni miejscami temperatura wzrośnie powyżej 25 stopni, lecz prognozy na tak odległy okres są obarczone dużym błędem prognostycznym.



Prognoza średniej anomalii temperatury w okresie od 1979-2000 wskazuje, że temperatura będzie powyżej normy wieloletniej.

Najchłodniej w najbliższych 10 dniach ma być na północnym-wschodzie Polski oraz północy. Znacznie cieplej będzie na zachodzie i południu oraz częściowo w centrum.

Nocami coraz częściej występować mają niskie temperatury. Nawet poniżej 10 stopni. Na północnym-wschodzie niewykluczone są przygruntowe przymrozki.

Poniżej mapa prognozowane anomalii temperatury na 10 dni dla Europy. Najwyższe wartości wystąpią na zachodzie, najniższe na wschodzie, północnym-wschodzie Polski.

Opadów na przełomie 2 i 3 dekady września będzie niewiele. Decydujący wpływ na pogodę mają mieć wyże baryczne.

Ostatnia dekada września przyniesie niższe temperatury niż 1 i 2 dekady 9 miesiąca roku. Coraz częściej na termometrach zobaczymy wartości poniżej 15°C. Temperatura okresami ma być w normie, miejscami poniżej normy wieloletniej.
Prognoza wiązek modelu GFS na 16 dni dla wybranych miast w Polsce.



Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC