18 października 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Nawet 12 stopni na plusie. Wysokie anomalie temperatury i epizody z chłodem oraz burze w Europie

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Zima trzydziestolecia nam nie grozi. Wysokie anomalie temperatury i epizody z chłodem oraz burze w Europie. Sprawdźmy, jaki trend czeka nas w pogodzie na ponad 2 tygodnie.

Wieszczona jeszcze kilka tygodni temu przez wiele portali w Polsce zima trzydziestolecia nie nadeszła. Okresami tylko do naszego kraju spływają zimne masy powietrza i występują opady śniegu. Najwięcej białego puchu leży na Kasprowym Wierchu, bo aż 121 cm. Nieco mniej na Hali Gąsienicowej, bo 76 cm. Taka sama pokrywa śnieżna utrzymuje się w Dolinie Pięciu Stawów.

Postępujące zmiany klimatu powodują zacieranie się pór roku. Rok 2019 był najcieplejszy w historii pomiarów meteorologicznych. W 2020 roku anomalia temperatury na obszarze Polski może być jeszcze wyższa.

Tak prezentuje się średnia roczna temperatura za 2019 rok dla Polski

Średnia temperatura dobowa w 2018 roku

Najcieplejszym dniem okazał się 26 czerwca 2019, gdy ustanowiono wiele rekordów dla obszaru Polski

Pogoda. Ochłodzenie jest tylko chwilowe, czeka nas powrót cyrkulacji strefowej

Ochłodzenie, które nadeszło w pierwszy weekend 2020 jest tylko chwilowe. Już w przyszłym tygodniu termometry pokażą ponad 10 stopni na plusie.

Okresami nocami możliwe są przymrozki. Szczególnie nocami na początku tygodnia

W nocy z niedzieli na poniedziałek niewykluczone są opady marznące powodujące miejscami gołoledź

W przyszłym tygodniu nie zabraknie okresów ciepłych i bardzo ciepłtch. Co doskonale obrazuje prognozowana anomalia temperatury powietrza na 2 m

Średnie odchylenie temperatury w najbliższych 10 dniach sięgnie nawet 5 stopni powyżej normy wieloletniej

Maksymalna temperatura powietrza w tym okresie sięgnie nawet 12 stopni

Duży wpływ na przebieg warunków pogodowych będą mieć układ wyżowe. Okresami zaznaczą się atlantyckie niże wraz z frontami

W przyszłym tygodniu, szczególnie w okolicach środy i czwartku oraz piątku możliwe jest ponad 10 stopni, zwłaszcza na południowym zachodzie i zachodzie oraz centrum Polski

W weekend prawdopodobne ochłodzenie

Po 13 stycznia prawdopodobne są okresy chłodne, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju. Niewykluczone są przez krótki okres czasu niskie temperatury i napływ powietrza kontynentalnego oraz arktycznego. Możliwe są nawet całodobowe ujemne temperatury.

W perspektywie do następnego weekendu najwięcej opadów może wystąpić na południu i wschodzie, ale prognozy te mogą ulec jeszcze zmianie. Taka jest prognoza modelu GFS. Odmienny wariant prognozuje model ECMWF na zbliżony okres. Europejski model lepiej radzi sobie z prognozami na dłuższy okres niż amerykański GFS

Średnia temperatura dobowa w najbliższych 10 dniach wyniesie od 2 °C do 5 °C. Najcieplej będzie na zachodzie Polski

W perspektywie najbliższych 16 dni nie widać nadejścia głoszonej przez wiele portali zimy trzydziestolecia, czy też „bestii ze wschodu”. Duży wpływ na przebieg warunków pogodowych będzie mieć Atlantyk, zapewniając nam łagodną zimę.

Wystąpią okresy, gdy stery nad pogodą przejmą wyże baryczne, przynosząc stabilną, ale nie zawsze pogodną aurę. Niejednokrotnie w okresie od października do marca występują tzw. zgniłe wyże z utrzymującym się zachmurzeniem niskim. Głównie chmurami typu Stratus oraz Stratocumulus i mgłami oraz smogiem przy bezwietrznej aurze. Chmury te zalegają najczęściej pod warstwą inwersyjną.

Niewykluczone jednak, że w ostatniej dekadzie stycznia wystąpią okresy chłodniejsze. Nawet z dwucyfrowym mrozem. Obecnie nie da się przewidzieć, czy takie ochłodzenie w ogóle wystąpi pomimo niektórych wariantów modeli. Modele sezonowe prognozują, że styczeń będzie miesiącem powyżej normy wieloletniej, jeśli chodzi o temperaturę. Niewykluczony jest dalszy deficyt opadów.

Statystycznie to właśnie w styczniu jest najwięcej śniegu w Polsce, ale także panują największe mrozy. Zmiany klimatu powodują, że zacierają się nam pory roku. Dlatego nie zdziwimy się, gdy styczeń będzie kolejnym miesiącem z bardzo dużą dodatnią anomalią temperatury i częściej zamiast śniegu padać będzie deszcz.

Rekordowa anomalia temperatury prognozowana przez model CFS na styczeń wskazuje, że może być to wyjątkowo ciepły miesiąc. Również model ECMWF nie wskazuje, aby styczeń był zimny w skali ogólnej

W Europie, ale także u nas będzie to prawdopodobnie miesiąc suchy