Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Niszczące burze, upał dobiegnie końca. Czeka nas chłodny początek września

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. dla Przedostatni dzień sierpnia przyniesie groźną pogodę w kraju. Sprawdź możliwy trend w pogodzie na ponad 2 tygodnie.

Tegoroczny sierpień jest ciepły oraz burzowy. Zauważalny jest jednak stopniowe obniżanie się temperatury powietrza. W ostatniej dekadzie miesiąca zdecydowanie rzadziej do naszej części Europy napływają gorące masy powietrza, ale i tak odnotowano kilka dni gorących, a nawet upalnych. Przypomnijmy o upale mówimy, gdy temperatura osiąga 30 stopni na wysokości 2 m w cieniu. O fali upałów w naszych szerokościach geograficznych można powiedzieć, gdy temperatura na poziomie 30 stopni utrzymuje się przynajmniej przez 3 dni na danym obszarze.

Przebieg temperatury na obszarze Polski od 1.08.2020 do 29.08.2020 względem okresu referencyjnego 1981-2010. Dane: meteomodel.pl

Anomalia temperatury za okres od 1.08.2020 do 29.08.2020 wskazuje, że w całej Polsce jest to miesiąc ciepły. Najwyższe odchylenie temperatury od normy wieloletniej jest na Ziemi Lubuskiej, gdzie było najwięcej dni upalnych. Średnio sierpień jest cieplejszy względem lat ubiegłych o 2 stopnie od okresu referencyjnego 1981-2010. Dane: meteomodel.pl

Miejscami w sierpniu obserwowano noce tropikalne. Temperatura nie obniżała się poniżej 20 stopni w porze nocnej. Szczególnie gorący był to miesiąc na zachodzie Polski. Dane: meteomodel.pl

Prognozowana anomalia temperatury na okres od 30.08.2020 do 5.09.2020 dla Polski. Model ICON

Spójrzmy jeszcze na prognozowaną anomalię temperatury na 10 dni względem okresu referencyjnego 1979-2000. Występować ma podział na cieplejszy centrum, wschód i południe.

Prognoza średniej dobowej temperatury powietrza na 10 dni dla Europy i obszarów i przyległych. W Polsce wyniesie ona za ten okres od 17°C do 18°C, zatem miejscami będą to wartości powyżej normy dla początku września.

Prognoza wartości maksymalnych na 10 dni ukazuje, że upał 30-33°C wystąpi tylko na południowym-wschodzie i wschodzie 30 sierpnia 2020. Kolejne dni przyniosą ochłodzenie. Początek września najchłodniejszy może być na północy i zachodzie.

Nasza część Europy przeważnie będzie pod wpływem niżów, zatem nie zabraknie opadów atmosferycznych. Zwłaszcza na początku września. Aktywność burzowa będzie niższa względem poprzednich tygodni.

Pogoda. Groźne burze w niedzielę na obszarze Polski

Gwałtowne burze przejdą najprawdopodobniej przez Opolszczyznę, Górny Śląsk. Zjawiska burzowe nie ominą również Ziemi Łódzkiej oraz Mazowsza. Niewykluczone, że gwałtowna konwekcja da się we znaki również na Ziemi Świętokrzyskiej oraz na Podlasiu. W początkowej formie mogą być to superkomórki burzowe. Tych burz może być kilka. Na ich trasie możliwe opady gradu o średnicy powyżej 4 cm, ulewy do 30-40 mm, chociaż przy silnym przepływie mas powietrza zalania nie powinny być głównym zagrożeniem. Wiatr w czasie burz przekroczy 100-120 km/h, co może powodować wiatrołomy i zrywać dachy. Istnieje ryzyko wystąpienia lokalnych trąb powietrznych. Szczególnie w początkowej fazie na Opolszczyźnie, Górnym Śląsku oraz Ziemi Łódzkiej i Mazowszu i Ziemi Świętokrzyskiej.

Burze najprawdopodobniej pojawią się w drugiej części dnia, zwłaszcza późnym popołudniem. Duża aktywność burzowa może zostać utrzymana wieczorem, a lokalnie groźna konwekcja da się we znaki również w pierwszej części nocy. W dojrzalej fazie może ona przybrać formę mezoskalowego układu konwekcyjnego z bow echo i wbudowanymi superkomórkami.

W południowo-wschodniej i centralnie części Polski ma być upalnie. Temperatura wyniesie aż 34°C na południowym-wschodzie. Deszczowo i pochmurnie będzie jednak po zachodniej stronie frontu, gdzie termometry wskażą od 18°C do 21°C na zachodzie i na północy.

Prognozowana temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia w niedzielę, 30 sierpnia 2020

Symulowane echa radarowe na niedzielę. Obszary o wysokiej odbiciwości to prawdopodobnie obszar silnej konwekcji burzowej w godzinach popołudniowych, wieczorem i w nocy.

Pogoda. Wyraźne ochłodzenie w poniedziałek

W ostatni dzień miesiąca gorące, upalne i chwiejne powietrze zostanie wyparte poza Polskę. Znajdziemy się w chłodniejszej masie powietrza pochodzenia polarno-morskiego. Od zachodu rozbudowywać ma się wyż z rejonu Morza Północnego.

Sytuacja synoptyczna na dzień 31.08.2020, 12 UTC

Prognozowana temperatura w poniedziałek wyniesie od 16°C nad morzem morzem do 24°C na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Chłodniej również na zachodzie i północnym-zachodzie oraz północnym-wschodzie, gdzie temperatura wyniesie od 18°C do 20°C. Miejscami występować będą przelotne opady deszczu, zwłaszcza na zachodzie i na północy, lokalnie również w centrum i na południowym-wschodzie. Burze adwekcyjne prawdopodobne na północy kraju, będą one słabsze niż te niedzielne.

Wyliczana przez model ICON temperatura powietrza na poniedziałek w drugiej części dnia

Pogoda. Początek września chłodny i deszczowy

Przeważający obszar Polski będzie w obszarze obniżonego ciśnienia. Tylko na północnym-zachodzie i północy zaznaczy się wpływ wyżu znad Skandynawii.

Sytuacja synoptyczna na dzień 1.09.2020, 12 UTC

Na początku września przebiegać ma przez Polskę strefa pofalowanego frontu atmosferycznego. Najsilniejsze opady deszczu są prognozowane na południu, centrum i wschodzie oraz miejscami na zachodzie. W naszej części Europy zaznaczy się niż na froncie atmosferycznym. Strefa opadów przemieszczać ma się z południa na północ.

Strefa opadów przemieszczać ma się w nocy z poniedziałku na wtorek oraz we wtorek z południa na północ.

Prognozowana temperatura powietrza na dzień 1 września 2020 dla Polski w drugiej części dnia. W wielu miejscach będzie poniżej 20°C, tylko na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie 19-21°C. Nad polskim morzem około 14-15°C.

Miejscami na początku września spadnie powyżej 40 mm deszczu w wielu miejscach Polski. Sumy opadowe i obszary w dalszym ciągu ulegają zmianom.

Pogoda. Środa chłodna, lecz z mniejsza ilością opadów

Stopniowo zaczniemy dostawać się w zasięg coraz cieplejszego powietrza. Na wschodzie na termometrach zobaczymy nawet 22-23 stopnie. Na południu, zachodzie i częściowo w centrum oraz wschodzie wystąpią opady deszczu przesuwające się na północ.

Prognozowana temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia we wtorek

Pogoda. Kolejne dni ze stopniowym ociepleniem i mniejszą ilością opadów

Temperatura powyżej 20 stopni wzrośnie najprawdopodobniej w okolicach 3 września. Z każdym kolejnym dniem będzie coraz cieplej, ale miejscami możliwe są jeszcze opady deszczu. W przyszły weekend może zrobić się gorąco w niektórych rejonach Polski. Najwyższe ryzyko przekroczenia 25 stopni będzie na południu i wschodzie. Wysokie temperatury są prognozowane również w okolicach 7-8 dnia września. Jednak najprawdopodobniej już bez upałów.

Spójrzmy jeszcze wiązki modelu GFS na 16 dni. Wskazują one, że upalne dni są mało prawdopodobne w pierwszej dekadzie września, ale nie można wykluczyć dni gorących, zwłaszcza po 5-6 dniu miesiąca. Na ogół temperatura będzie w normie, bądź nieco powyżej normy wieloletniej dla września. Nie będą to jednak tak wysokie temperatury jak w sierpniu. Prognozy zweryfikujemy w kolejnych dniach, gdyż na okres po 4 września są obarczone znacznym błędem.

Prognoza wiązek modelu GFS na 16 dni dla Warszawy

Prognoza anomalii temperatury na pierwsze tygodnie września według modelu ECMWF dla Europy i obszarów przyległych.

Bieżące położenie opadów i burz tutaj