Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Niszczące wichury uderzą w naszą część Europy. Będzie wiało ponad 100 km/h, możliwe burze

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Niszczące wichury. Będzie wiało ponad 100 km/h, możliwe burze. Sprawdźmy, jaki trend czeka nas w pogodzie na ponad 2 tygodnie w naszej części Europy.

Sobota będzie ostatnim dniem, gdy warunki pogodowe będą stabilne. Od niedzieli czeka nas wyraźny wzrost dynamiki w pogodzie. Najbliższe dni przyniosą groźną pogodę w Europie. Na obszarze Polski przejść mogą nawet dwie wichury. Prawdopodobne są również burze.

W ostatnich dniach wpływ na warunki pogodowe miał przejściowy wyż, którego centra znajdą się w sobotę nad Rumunią i na południowym-wschodzie Starego Kontynentu. Antycyklon ustępuje miejsca atlantyckim niżom, które znad północnego Atlantyku zbliżają się do Europy. Początkowo cały kraj znajdzie się w tzw. ciepłym wycinku niżu. Napływać będzie powietrze z południa i południowego-zachodu. W poniedziałek mocno napędzony, aktywny front chłodny przejdzie przez Polskę. Wystąpi silny wiatr. Wiele modeli prognozuje wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia burz. Szczególnie na froncie atmosferycznym, ale także za nim, gdy napływać zacznie znacznie chłodniejsza masa powietrza o chwiejnej równowadze termodynamicznej do naszej części Europy.

Zmiany nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami są wyraźne. Nie tylko w polu przyziemnym, ale także w środkowych warstwach troposfery. Klin w środkowej troposferze ustępować będzie miejsca w najbliższych dniach górnej zatoce niżowej, zwanej również długą falą górną. Na skraju górnej zatoki niżowej znajdzie się tzw. prąd strumieniowy, który przemieści się na południe, prowadząc do rozwoju niżów barycznych. Procesy te doskonale widać na rycinach poniżej.

W sobotę Polska będzie jeszcze w polu przyziemnym pod wpływem wyżu. Natomiast w środkowej troposferze układ wysokiego ciśnienia obserwowany w niższych warstwach troposfery ma swój odpowiednik pod postacią klina ciepła.

Sytuacja synoptyczna na dzień 8.02.2020, 12 UTC

Klin ciepła, w tym przypadku wyrażony jako charakterystyczny „układ Omega”. Zaznaczy się w środkowej troposferze m.in w naszej części Europy, przynosząc stabilne warunki pogodowe. Zachodnia część Starego Kontynentu zacznie dostawać się pod wpływ cyrkulacji cyklonalnej związanej z niżami nasuwającymi się znad Oceanu Atlantyckiego. Proces ten jest widoczny nie tylko w polu przyziemnym, ale także w środkowej troposferze.

Pogoda. Sobota słoneczna jeszcze w wielu miejscach Polski

W sobotę na obszarze Polski bezchmurnie, okresami i miejscami zachmurzenie małe oraz umiarkowane. Najwięcej chmur będzie we wschodniej połowie kraju, gdzie wzrosnąć może do umiarkowanego oraz dużego. Zaznaczą się w tej części RP chmury frontu ciepłego, który przejdzie blisko Polski. O poranku prawdopodobne są jeszcze mgły w kotlinach sudeckich, ograniczające widzialność poziomą do 200 metrów i osadzające szadź. Wiatr będzie jeszcze słaby, okresami umiarkowany z południa i zachodu.

Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB)

Pogoda. Niedziela jeszcze z układem „Omega” w środkowych warstwach troposfery.

W drugi dzień weekendu nasz kraj zacznie dostawać się pod wpływ cyrkulacji cyklonalnej związanej z niżami nasuwającymi się znad Oceanu Atlantyckiego. W środkowej troposferze zaznaczać będzie się jeszcze „klin ciepła”, ale w niższych warstwach troposfery zaznaczy się wpływ niżów z rodowodem atlantyckim. Późnym popołudniem i wieczorem od północnego-zachodu zacznie nasuwać się górna zatoka niżowa zwiastująca wzrost dynamiki w pogodzie.

Prognoza geopotencjału na 500 hPa i ciśnienia w polu przyziemnym na niedzielę

Sytuacja synoptyczna na dzień 9.02.2020, 12 UTC

Na przeważającym obszarze Polski w niedzielę jeszcze zachmurzenie małe i umiarkowane jednak w północno-zachodniej części kraju okresami duże. Wieczorem na Pomorzu Zachodnim wystąpią opady deszczu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, nad morzem, na Podkarpaciu oraz pod wieczór na Nizinie Szczecińskiej dość silny, w porywach do 60 km/h, na Podkarpaciu, w kotlinach sudeckich i na Nizinie Szczecińskiej do 70 km/h, nad morzem do 80 km/h, południowo-zachodni. W Tatrach porywy wiatru do 90 km/h, w Sudetach do 120 km/h – informuje IMGW-PIB.

Pogoda. Dynamiczna pogoda w nocy z niedzieli na poniedziałek

W naszej części Europy zaznaczy się strefa okludujących frontów atmosferycznych, który przemieszczać będzie się z północnego-zachodu na południowy-wschód.

Prognozowany obszar opadów w nocy z 9.02.2020/10.02.2020 dla Polski według modelu ICON.

Prognozowana prędkość wiatru w nocy z niedzieli na poniedziałek na obszarze Polski przez model GFS

Szczególnie silna fala wiatru wkroczy w drugiej części nocy z niedzieli na poniedziałek. Porywy wiatru przekroczą na nizinach 70 km/h – 90 km/h. W polskich górach powieje powyżej 120 km/h. Szczególnie duża prędkość wiatru jest prognozowana na Śnieżce, gdzie porywy przekroczyć mają 150 km/h. Zaznaczy się tam wpływ nisko położonego prądu strumieniowego (ang. low level jet).

Prognozowana temperatura powietrza w nocy z niedzieli na poniedziałek na obszarze Polski

Pogoda. Poniedziałek z silnym wiatrem, możliwe burze w Polsce

Na początku nadchodzącego tygodnia Polska znajdzie się w osi mocno pogłębionej zatoki niżowej związanej z niżami ulokowanymi na północy kontynentu. Z północnego-zachodu na południowy-wschód przemieszczać będzie się front chłodny wraz z opadami, możliwe są na froncie chłodnym zjawiska burzowe. Pomimo niewielkiej chwiejności termodynamicznej, w warunkach silnego przepływu mas powietrza prawdopodobne jest uformowanie się linii szkwału, która może generować lokalne wyładowania atmosferyczne. Głównym zagrożeniem będą jednak porywy wiatru pochodzenia konwekcyjnego, które przekroczyć mogą 100 km/h.

Aktualne prognozy wskazują, że rozwój potencjalnej struktury linowej jest prawdopodobny zwłaszcza w województwach zachodnich, południowo- zachodnich, północno-zachodnich, częściowo środkowych oraz cz. północnych (godziny poranne, przedpołudniowe, południowe i popołudniowe, z propagacją strefy konwekcyjnej z zachodu na wschód).

Prognozowane porywy wiatru w poniedziałek przez model ECMWF. Nie wliczane są tutaj porywy konwekcyjne przez model, dlatego prędkość wiatru będzie miejscami wyższa.

W wielu miejscach nie zabraknie w poniedziałek opadów atmosferycznych. Będą one występować zarówno na froncie chłodnym, jak i też za nim, gdzie napływać ma masa o chwiejnej równowadze termodynamicznej.

Na rycinach widoczne symulowane echa radarowe i potencjalne liniowe struktury konwekcyjne, które mogą pojawić się nad Polską w poniedziałek.

W poniedziałek należy się spodziewać szkód (miejscami licznych) w postaci powalonych konarów jak i całych drzew, uszkodzonych elementów sieci elektroenergetycznych i brakach w dostawach energii elektrycznej, jak i nawet uszkodzonych dachów budynków mieszkalnych i gospodarczych.

Pogoda. Wtorek z kontynuacją dynamicznej pogody na obszarze Polski

We wtorek w dalszym ciągu pozostaniemy pod wpływem silnej cyrkulacji strefowej. Silny wiatr będzie dawał się we znaki w wielu miejscach Polski, prowadząc do wystąpienia szkód. Porywy przekroczą miejscami 70-90 km/h. Niewykluczone są również lokalne burze.

Prognozowane porywy wiatru we wtorek, model GFS

Miejscami w chłodnej masie powietrza wystąpią opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Możliwe są również lokalne burze.

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)

W dalszej części przyszłego tygodnia, bliskość doliny geopotencjału nad północną częścią Europy oraz wału wysokiego ciśnienia na południu sprawi, że wietrzna aura ze znacznym gradientem poziomym ciśnienia atmosferycznego nad naszym krajem będzie się utrzymywać. W tej chwili wydaje się być to bardzo możliwe, że na pobliskim froncie będą powstawać zafalowania, które okresami mogą przyczyniać się do znacznego zwiększenia prędkości wiatru nad naszym krajem – informują Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska.

Prawdopodobnie duża dynamika w pogodzie panować będzie także ostatniej dekadzie lutego, gdy okresami swój wpływ zaznaczą ośrodki niskiego ciśnienia. Niewykluczone są również burze i wichury. Miejscami krajobrazy w najbliższych tygodniach zabielą się, ale na dłuższe zaleganie pokrywy śnieżnej i mroźną zimę nie mamy co liczyć. Decydujący wpływ na warunki pogodowe będzie mieć cyrkulacja strefowa o różnych składowych. Okresami tylko swój wpływ zaznaczą wyże.

Prognoza wiązek modelu GFS na 16 dni dla Polski