Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Ostatni upał w sierpniu, nawet 35°C i gwałtowne burze


Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Sprawdź, jaki czeka nas trend w pogodzie na ponad 2 tygodnie.

Prognozowane anomalie temperatury przez modele ECMWF i GFS na sobotę, wysokość izobaryczna 850 hPa, około 1500 metrów n.p.g.

Początek sierpnia przynosił temperaturę w kraju przeważnie poniżej normy termicznej dla ósmego miesiącu. Następnie w okolicach 5-6 dnia sierpnia zaczęło robić się gorąco w naszej części Starego Kontynentu. Upały przez wiele dni występowały głównie na zachodzie Polski. Okresami temperatura przekraczała 30 stopni na przeważającym obszarze kraju. W Słubicach odnotowano tegoroczny rekord ciepła. 8 sierpnia 2020 termometry wskazały aż 35 stopni na stacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Przebieg temperatury od 1.08.2020 do 18.08.2020 w Polsce względem okresu referencyjnego 1981-2010. Dane: meteomodel.pl

Najwyższa anomalia temperatury występuje za okres od 1.08.2020 do 18.08.2020 na zachodzie Polski, gdzie przekracza nawet 3 stopnie powyżej normy dla okresu referencyjnego 1981-2010. Najniższa jest na wschodzie, gdzie przekracza niewiele ponad 1 stopień. Podsumowując, sierpień 2020 przynosi w kraju temperaturę powyżej normy w całej Polsce, a okresów chłodnych było niewiele i dominowały głównie początku miesiąca. Dane: meteomodel.pl

Średnia dobowa temperatura przekracza na zachodzie ponad 21 stopni. Najniższa jest na obszarach podgórskich Polski południowej i krańcach północno-wschodnich oraz na Warmii i Mazurach oraz częściowo na Pomorzu. Dane: meteomodel.pl

Spójrzmy jeszcze na prognozowaną anomalię temperatury powietrza w okresie od 19.08.2020 do 25.08.2020 w naszej części Europy.

Prognoza anomalii miesięcznej za okres od 1.08.2020 do 25.08.2020 wskazuje, że sierpień przyniesie temperaturę powyżej normy. Trend ten nie zmienią nawet chłodniejsze okresy pod koniec miesiąca. Dane: meteomodel.pl

Pogoda. Poprawa pogody od 20 sierpnia 2020

W czwartek nasza część Europy znajdować ma się jeszcze w polu słabogradientowym, co oznacza, że różnica ciśnienia będzie niewielka w naszej części Starego Kontynentu. We wschodniej części kraju zaznaczy się jeszcze wpływ wypełniającego niżu z rejonu Morza Czarnego, lecz zmienność pogody ma być niewielka. Od zachodu jednak nasuwać będzie się zatoka rozległego atlantyckiego niżu „JANTRA”, który docierać ma do wybrzeży Irlandii. Po jego wschodniej stronie z południa i południowego-zachodu rozpocznie się kilkudniowy napływ gorącej masy powietrza, który odczujemy zwłaszcza w piątek i sobotę. Na krańcach wschodnich ciepła masa może utrzymać się jeszcze w pierwszej części niedzielnego dnia. Wypierana ma być przez front chłodny, jaki zbudowany będzie na dużym kontraście termicznym.

Sytuacja synoptyczna na dzień 20.08.2020, 12 UTC

Już jutro w zachodniej połowie kraju będzie słonecznie, a jedynie na wschodzie miejscami ma być więcej chmur, przelotne opady deszczu, a lokalnie również pojedyncze, lokalne burze z silniejszymi opadami deszczu i drobnym gradem. Temperatura maksymalna wynosić będzie od 24°C nad morzem, na wschodzie do 27°C, gorąco, a nawet upalnie na zachodzie, gdzie termometry w cieniu wskażą nawet 29/30°C. Nieco chłodniej będzie w obszarach podgórskich, od 21°C do 23°C. Wiatr ma być na ogół słaby, północno-zachodni i zachodni. W czasie burz porywy wiatru mogą osiągać do 60 km/h.

Prognozowana temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia w czwartek według niemieckiego modelu ICON dla Polski

Słabe opady deszczu możliwe są głównie we wschodniej części Polski, co obrazują ryciny poniżej.

Pogoda. Nawet 35 stopni na obszarze Polski w piątek

21 sierpnia 2020 nasz kraj znajdzie się pod wpływem rozległego, lecz słabego wału wysokiego ciśnienia. Zapewni on jednak pogodną i gorącą, a miejscami nawet upalną aurę. Na zachodzie Polski zaznaczy się wpływ zatoki atlantyckiego niżu o imieniu”JANTRA”, który wypełniać będzie się w pobliżu Wysp Brytyjskich. Z południowego-zachodu coraz szerszym strumieniem napływać ma coraz gorętsze powietrze o cechach zwrotnikowych.

Sytuacja synoptyczna na dzień 21.08.2020, 12 UTC

Piątek ma być słoneczny i gorący w całym kraju. Na zachodzie zrobi się nawet upalnie. Temperatura maksymalna prognozowana jest od 26°C na północnym wschodzie do 34-35°C na krańcach zachodnich. Tylko na obszarach podgórskich około 25°C. Wiatr będzie słaby, południowy i południowo-wschodni.

Prognozowana temperatura powietrza przez wybrane modele numeryczne w piątek, 21 sierpnia 2020 na obszarze Polski.

Pogoda. Sobota upalna, lecz niewykluczone są silne burze

Pierwszy dzień weekendu nadal słoneczny głównie na wschodzie. Na zachodzie, a późnym popołudniem w centrum pojawi się więcej chmur. Niewykluczone są lokalne, silne burze z gradem na południowym-zachodzie już od godzin południowych. Do zachodniej części Polski dotrze front chłodny, a na samym froncie może powstać płytki niż. Front ma być poprzedzony linią zbieżności wiatru, na której powstaną najgroźniejsze zjawiska burzowe. Wciąż gorąco, od 25°C nad morzem i w obszarach podgórskich do 33°C w centrum i częściowo zachodzie Polski. Upał również na wschodzie, gdzie termometry wskażą do 29°C/30°C w cieniu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, zachodni i południowo-zachodni.

Sytuacja synoptyczna na dzień 22.08.2020, 12 UTC

Prognozowana temperatura powietrza przez wybrane modele numeryczne w sobotę w drugiej części dnia

Już w drugiej części dnia na zachodzie zaznaczą się chmury frontu atmosferycznego. Niewykluczone są również silne burze, które miejscami spowodują zalania i gradobicia oraz szkody wiatrowe. Prawdopodobne superkomórki burzowe i układy wielokomórkowe. Strefa frontu atmosferycznego wraz z burzami zmierzać ma na wschód.

Pogoda. Niedziela już bez upału, zjawiska burzowe możliwe na południowym-wschodzie

Drugi dzień weekendu przyniesie duże ochłodzenie w niemal całym kraju. Gorące powietrze będzie wypierane od zachodu przez chłodniejszą masę powietrza. Ograniczy ono swój zasięg tylko do krańców południowo-wschodnich. Skutkować to ma dużym zachmurzeniem, opadami deszczu i burzami. Zjawiska konwekcyjne miejscami mogą być niebezpieczne, z ulewnym deszcz, gradem i silnymi porywami wiatru. Szczególnie na krańcach południowo-wschodnich. Temperatura maksymalna od 23°C na południowym- wschodzie, od 26°C do 27°C na przeważającym obszarze, do 28°C na południowym wschodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, zachodni i południowo-zachodni.

Sytuacja synoptyczna na dzień 23.08.2020, 12 UTC

Prognozowana temperatura powietrza na dzień 23.08.2020 w drugiej części dnia

Burze mogą występować przez całą noc w nocy z soboty na niedzielę, przemieszczając się m.in do centrum. Lokalnie grzmieć ma również rano w drugi dzień weekendu oraz w godzinach południowych na krańcach południowo-wschodnich.

Pogoda. Poniedziałek z dużym ochłodzeniem w całym kraju

Po przejściu frontu atmosferycznego przejściowo znajdziemy się pod wpływem wyżu. co zapewni nam dużo słońca. Za sprawą napływu chłodniejszego powietrza temperatura obniży się o ponad 10°C względem weekendu. Na polskim wybrzeżu może być poniżej 20°C.

Prognozowane wartości temperatury w poniedziałek przez model ECMWF i GFS

Wiele wskazuje, że ponownie gorąco zrobi się w okolicach 25 sierpnia na obszarze Polski. Na ten moment nie prognozują jednak modele upałów. Wyparcie ciepłej masy ma być szybkie. Względem ostatnich tygodni najbliższe dni przyniosą większą dynamikę w pogodzie i powrót cyrkulacji strefowej. Niże baryczne z rodowodem atlantyckim prowadzić będą do dużej zmienności pogody. Jesień meteorologiczna rozpoczyna się już 1 września 2020, natomiast kalendarzowa w 3 dekadzie 9 miesiąca roku.

Prawdopodobnie końcówka sierpnia nie przyniesie fali upałów w naszej części Europy. Okresami jednak temperatura może przekroczyć 25°C, a nawet zbliżyć się do 30°C. Mogą występować również lokalne burze, których intensywność zależna będzie od mas powietrza i warunków kinematycznych oraz procesów wspomagających konwekcje.

Modele pogodowe wskazują na dużą zmienność aury na przełomie sierpnia i września, zatem możliwe są duże wzrosty i spadki temperatury. Nawet poniżej 20 stopni w wielu miejscach. Będą to jednak jednostkowe przypadki.

Zerknijmy jeszcze na prognozowane średnie wartości ciśnienia, maksymalne wartości prognozowane przez model GFS oraz średnie dobowe temperatury powietrza na wysokości 2 m.n.p.g. Widać, że temperatura ma być przeważnie powyżej normy dla 3 dekady sierpnia, względem ostatnich tygodni wpływ na warunki pogodowe zaczną mieć układy niskiego ciśnienia znad Atlantyku. Miejsce wyżów zajmą niże.

W pierwszej dekadzie września nie można wykluczyć dni, gdy temperatura przekroczy 25-28 stopni. Będą to jednak rzadsze przypadki niż w sierpniu. Dni z upałem oraz silnymi burzami ma być również nieco mniej, ale nie można ich całkowicie wykluczyć. Niejednokrotnie wrzesień przynosił upał w naszych szerokościach geograficznych, co przy dużej aktywności Atlantyku jest prawdopodobne. Niże baryczne po swojej wschodniej stronie sprowadzać mogą gorące, wygrzane masy powietrza z południa i południowego-zachodu.

Prognoza wiązek modelu GFS na 16 dni dla wybranych lokalizacji. Wysokości 2 m.n.p.g i 850 hPa, czyli 1500 metrów n.p.g