Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Śnieżna i mroźna zima nam nie grozi. Mało opadów, wyże oraz cyrkulacja strefowa, ale także burze w Europie

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Śnieżna i mroźna zima nam nie grozi. Mało opadów, wyże, ale także cyrkulacja strefowa oraz burze w Europie. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na ponad 2 tygodnie.

Wiele wskazuje, że przez okres najbliższych dwóch tygodni nie mamy co liczyć na trwałą pokrywę śnieżną na nizinach. Śnieg zalegać będzie głównie w górach.

Decydujący wpływ na przebieg warunków pogodowych w naszej części Europy będą mieć niże z rodowodem atlantyckim. Cyrkulacja strefowa spowoduje, że nie mamy co liczyć na wystąpienie ataku zimy.

Przeważnie napływać będą do Polski ciepłe masy powietrza z południowo zachodniej Europy, ale także znad Atlantyku Północnego.

Kilka najbliższych dni minie pod znakiem dominacji rozległego wału wysokiego ciśnienia, który rozciągać będzie się z południowego zachodu na północny. Rozbudowuje się on za frontem chłodnym niżu o imieniu “CLARA”, który w sobotę znajdzie się nad Federacją Rosyjską.

W tylnej części niżu napływać będzie do Polski znacznie chłodniejsze powietrze polarno morskie o chwiejnej równowadze termodynamicznej, dlatego z powodzeniem ma rozwijać się w nim konwekcja z przelotnymi opadami, głównie deszczu.

W przyszłym tygodniu prognozowana jest wyraźna odbudowa cyrkulacji strefowej, co wiązać będzie się z napływem powietrza z południowego zachodu i południa w ciepłych wycinkach niżów. Natomiast w tylnej części niżów barycznych występować mają sprzyjające warunki do adwekcji chłodniejszego powietrza. Głównie z północnego zachodu. Okresami i miejscami możliwy jest silniejszy wiatr z powodu dużego gradientu ciśnienia.

Sytuacja synoptyczna na okres od 10.01.2020 do 14.01.2020

Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na noc z piątku na sobotę (IMGW-PIB) na południu Małopolski i Podkarpacia w drugiej połowie nocy miejscami możliwe opady marznące powodujące gołoledź.

Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB) na południu Podkarpacia początkowo możliwe opady marznące powodujące gołoledź. W Tatrach i Beskidach przyrost pokrywy śnieżnej o 8 cm.

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)

Dodatnie faza NAO sugeruje, że śnieżną i mroźną zimę nie mamy co liczyć w Europie. Po 15 stycznia w dalszym ciągu panować ma dodatnia faza NAO. Wiele modeli nie sugeruje również zimnej ostatniej dekady stycznia, chociaż epizody z arktycznym powietrzem są możliwe.

W najbliższych 10 dniach prognozowana jest duża dodatnia anomalia temperatury. Średnie odchylenie względem normy wieloletniej wynieść może nawet 5-6 stopni powyżej normy dla analogicznego okresu.

Średnia temperatura dobowa wyniesie od 2 °C do 5 °C w perspektywie najbliższych 10 dni.

Nie są prognozowane również mrozy w najbliższych 10 dniach.

Duży wpływ na przebieg warunków będzie mieć rozległy wał wyżowy rozciągający się z południowego zachodu na północny wschód, wschód. Okresami przez nasz kraj przechodzić będą fronty atlantyckich niżów, przynosząc zmienną aurę z opadami, głównie deszczu. Zimowa aura panować ma przeważnie w górach.

Chłodniejsze epizody możliwe są w ostatniej dekadzie stycznia. Skala ochłodzenia nie powinna być jednak duża i temperatura utrzymywać będzie się w dalszym ciągu powyżej normy wieloletniej.