Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Wystąpią krótkie upały do 33°C oraz gwałtowne burze

Najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Sprawdź, czy czeka nas upał oraz gwałtowne burze na obszarze Polski.

Burze będą częstym zjawiskiem w najbliższych 16 dniach na obszarze Polski.

Tegoroczny lipiec nie należy do rekordowo ciepłych. Na przeważającym obszarze Polski anomalia temperatury powietrza za okres od 1.07.2020 do 25.07.2020 oscyluje w okolicach normy wieloletniej względem analogicznego okresu 1981-2010. Miejscami tylko odchylenie temperatury było lekko poniżej normy. Najbliższe dni przyniosą letnie wartości na termometrach. Możliwe są nawet upały. Na przełomie lipca i sierpnia prognozowane jest większe ochłodzenie, ale w pierwszych dniach nowego miesiąca na krótki okres czasu powrócą najprawdopodobniej upały.

Anomalia temperatury powietrza na obszarze Polski za okres od 1.07.2020 do 25.07.2020. Dane: meteomodel.pl

Średnia temperatura dobowa na obszarze Polski za okres od 1.07.2020 do 25.07.2020 jest w wielu miejscach w pobliżu normy, bądź w normie wieloletniej. Dane: meteomodel.pl

W lipcu nie brakowało okresów, gdy temperatura była nawet kilka stopni poniżej normy wieloletniej. Jeszcze kilka dni temu modele nie wskazywały, aby pod koniec lipca temperatura przekroczyła 30 stopni. Miejscami na zachodzie i południowym-zachodzie wystąpi upał. Gorący będzie również początek nadchodzącego tygodnia. Prawdopodobnie od środy zacznie postępować wyraźne ochłodzenie, natomiast czwartek i piątek oraz sobota przyniosą niskie wartości na termometrach w kraju. Nastąpi adwekcja chłodnej masy polarnomorskiej do naszej części Starego Kontynentu.

Przebieg temperatury w okresie od 1.07.2020 do 25.07.2020. Okresy chłodne, z temperaturą poniżej normy zaznaczono na niebiesko, natomiast na czerwono okresy z temperaturą powyżej normy termicznej względem okresu referencyjnego 1981-2010. Dane: meteomodel.pl

Prognozowana anomalia temperatury w okresie od 26.07.2020 do 1.08.2020 dla Polski. Widać, że w okresie od 26.07.2020 do 28.07.2020 temperatura będzie powyżej normy, bądź w normie w całym kraju. W środę, 29 lipca temperatura powyżej normy dla lipca występować ma jeszcze w centrum i na wschodzie. Na zachodzie i północy zaznaczy się napływ chłodniejszego powietrza znad Atlantyku.Chłodno ma być również 1 sierpnia 2020, lecz od 2 dnia nowego miesiąca zacznie postępować wyraźne ocieplenie. Dane: meteomodel.pl

Prognoza anomalii temperatury powietrza za okres od 1.07.2020 do 31.07.2020 ukazuje nam, że miesiąc ten przyniesie przeważnie temperaturę w normie wieloletniej. Zazwyczaj są to typowe wartości dla lipca w naszej części Starego Kontynentu, natomiast tylko na północy i północnym-zachodzie Polski temperatura ma być lekko poniżej normy termicznej dla lipca.

Wyliczana anomalia temperatury według modelu ICON za okres od 1.07.2020 do 31.07.2020. Względem okresu referencyjnego 1981-2010. Dane: meteomodel.pl

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

Prognoza burz na niedzielę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na noc (IMGW-PIB)

Prognoza burzowa na noc z niedzieli na poniedziałek według Mateusza Barczyka, synoptyka IMGW-PIB.

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

Prognoza burz na poniedziałek według Mateusza Barczyka z IMGW-PIB.

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)

Na zachodzie gorąco zacznie robić się już w sobotę, 1 sierpnia 2020.

2 sierpnia 2020 na zachodzie kraju temperatura zbliży się do 30 stopni, a miejscami nawet osiągnie tę wartość.

Upalnie może być również 3-4 sierpnia w zachodniej połowie Polski. Miejmy jednak na uwadze, że prognozy na tak odległy okres są obarczone dużym błędem prognostycznym i mogą ulec zmianie. Możliwe, że wartości będą niższe o nawet kilka stopni względem tym, które są prognozowane teraz.

Prognoza średniej anomalii temperatury na najbliższe 10 dni dla Europy. W Polsce temperatura ma być w tym czasie w okolicach normy, ale miejscami w centrum i na zachodzie będzie powyżej normy termicznej względem okresu referencyjnego 1979-2000.

Średnia dobowa temperatura powietrza wyniesie od 19°C do 21°C na obszarze Polski. Szczególnie ciepło będzie okresami na zachodzie. Zdarzać będą się jednak dni, gdy temperatura będzie poniżej normy wieloletniej. Zwłaszcza w ostatnich dniach lipca. Początek sierpnia przyniesie wyraźny wzrost temperatury, ale niektóre modele wskazują, że okresami dostaniemy się w zasięg chłodniejszych mas powietrza znad Atlantyku. Należy również spodziewać się lokalnych burz, które będą gwałtowne.

Niewykluczone, że w najbliższych 10 dniach temperatura przekroczy okresami w zachodniej części Polski 30 stopni. Gorąco w tym czasie będzie w dalszym ciągu na Półwyspie Iberyjskim oraz we Francji.

Często nasz kraj znajdzie się pod wpływem wyżów barycznych, zwłaszcza południu i centrum Polski, dlatego opadów nie będzie dużo, a jeśli wystąpią, to mają być głównie pochodzenia konwekcyjnego. Związane z przechodzeniem zatok niżowych oraz frontów. Burze tworzyć mają się również wewnątrzmasy.

Ochłodzenie na przełomie lipca i sierpnia jest już przesądzone. Widać, że temperatura obniży się nawet kilka stopni poniżej normy wieloletniej. Wyraźne ocieplenie jest prognozowane w pierwszych dniach nowego miesiąca. Niewykluczone są również upały i gwałtowne burze. Zwłaszcza na zachodzie i w centrum Polski. Kilka dni upalnych na przełomie 1 i 2 dekady sierpnia nie można wykluczyć, lecz częściej temperatura będzie poniżej 25 stopni, bądź w okolicach wymienionej wcześniej wartości.

Najnowsze informacje pogodowe na fanipogody.pl

Położenie opadów i burz tutaj