Pogoda długoterminowa na 16 dni. Duża anomalia temperatury, deficyt opadów i burze w Europie

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Wysokie temperatury, deficyt opadów i burze w Europie. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na ponad 2 tygodnie dla Polski.

Coraz więcej wiązek modeli numerycznych jest zgodnych, że istotne ochłodzenie nie nadejdzie pod koniec miesiąca. Temperatury mogą być nadzwyczaj wysokie jak na jesień.

W perspektywie najbliższych 16 dni opadów ma być niewiele w naszej części Europy. Słabe opady atmosferyczne są prognozowane głównie na mało aktywnych frontach atmosferycznych. Modele wycofały się również ze scenariuszu z opadami śniegu na nizinach w ostatnich dniach bieżącego miesiąca.

Wysoka średnia wiązek modeli numerycznych sugeruje, że w perspektywie ponad 2 tygodni nie widać istotnego epizodu zimowego. Przeważnie napływać mają masy powietrza z południa i okresami z zachodu Europy. Pod koniec miesiąca cyrkulacja strefowa może kształtować pogodę w naszych szerokościach geograficznych.

Chłodniejszy okres synoptyczny może nadejść w pierwszych dniach listopada. Oczywiście prognozy powyżej 5 dni należy traktować czysto orientacyjnie i mogą one ulegać większym zmianom.

Układy wysokiego ciśnienia ograniczą ilość opadów w perspektywie najbliższych kilku a nawet kilkunastu dni. Na ogół panować mają wysokie temperatury jak na październik. Miejscami przekraczające nawet 20 stopni.

Pogoda. Niedziela ze złotą polską jesienią

Wiele wskazuje, że w niedzielę na obszarze niemal całej Polski panować ma złota polska jesień. Najwięcej chmur będzie na północy i częściowo zachodzie naszego kraju. Na Pomorzu Zachodnim niewykluczone są w pierwszej części dnia słabe opady deszczu.

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

Pogoda. W poniedziałek słabe opady deszczu są możliwe na Pomorzu Zachodnim i woj. pomorskim

Na początku tygodnia najwięcej chmur będzie na północy Polski, gdzie zalegać ma strefa frontu atmosferycznego. Na pozostałym obszarze utrzymywać ma się aura zbliżona do poprzednich dni.

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

Pogoda. Wtorek z wysokimi temperaturami na obszarze Polski, najwięcej chmur na północy i możliwy deszcz

Coraz więcej modeli sugeruje wysokie temperatury we wtorek na obszarze Polski. Najwięcej chmur ma być na północy Polski, tam też istnieje pewne prawdopodobieństwo słabych opadów deszczu.

Prognoza pogody na dzień 22 października 2019, IMGW-PIB

Pogoda. Środa ze złotą polską jesienią na obszarze Polski

W środę czeka nas kontynuacja złotej polskiej jesieni. Cała Polska znajdzie się pod wpływem wyżu, napływać ma masa z południa Starego Kontynentu. Opady są mało prawdopodobne.

Prognoza pogody na 23 października 2019, IMGW-PIB, opady są mało prawdopodobne na Mazowszu i Podlasiu

Pogoda. Czwartek z przyjemnymi temperaturami w całym kraju

Modele prognozują utrzymanie wysokich temperatur także 24 października. Opady na ten moment nie są prognozowane przez modele numeryczne.

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)

Co czeka nas w pogodzie do końca października?

Powyżej 5 dni sugerujemy się wiązkami modeli numerycznych. Najczęściej GFS. Jasno wskazuje on na utrzymanie się wysokich temperatur do końca miesiąca. Główne wiązki prognozują powyżej 16 stopni na obszarze Polski także po 25 października. Zdarzyć mogą się dni, gdy temperatura sięgnie nawet 20 stopni. Temperatura poniżej 15 stopni może spaść w okolicach 27-29 października. Oczywiście prognozy powyżej 5 dni zawsze należy traktować z dużą rezerwą.

Jeszcze kilka dni temu wiele prognoz modeli numerycznych wskazywało na możliwe opady śniegu pod koniec miesiąca. Obecnie główne modele wycofały się z takiego scenariusza. Znaczne ochłodzenie może nadejść na początku listopada, ale rozbieżność pomiędzy wiązkami utrudnia wskazanie najbardziej prawdopodobnego scenariusza pogodowego na tak odległy okres.

Średnia anomalia temperatury powietrza na 2 m, na najbliższe 10 dni sięgnie w naszej części Europy nawet 7 stopni powyżej normy

Miejscami będzie nawet 22 stopnie, zwłaszcza na południu Polski w perspektywie najbliższych 10 dni

Średnia temperatura na 2 m w perspektywie 10 dni przekroczy nawet 13 stopni

Ciepłe masy powietrza ograniczą ryzyko przymrozków w perspektywie ponad tygodnia w Polsce

Poniżej można zobaczyć jak wraz ze wzrostem długości prognoz pojawiają się coraz większe rozbieżności w wyliczeniach. Przyjmuje się, że czym więcej wiązek jest zbieżnych ze sobą, tym prognoza jest bardziej wiarygodna. Coraz większe rozbieżności między nimi wskazują na dużą niepewność wyliczeń. Naturalne jest to wraz ze wzrostem długości prognozy i 20 realizacji wiązek poniżej.

Dodaj komentarz