Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Ekstremalna anomalia, brak zimy i burz dla Polski


Pogoda długoterminowa na 16 dni. Ekstremalna anomalia, brak zimy i burz dla Polski. Sprawdź, co czeka nas w pogodzie.

Październik jest wyjątkowo ciepły i mokry. Średnia anomalia temperatury wynosi około 1,5°C, miejscami odchylenie temperatury sięga blisko 2,5°C. Najwyższa anomalia występuje na wschodzie. Dane: meteomodel.pl

W październiku dominuje na ogół napływ ciepłych mas powietrza z południa Europy. Okresy chłodu wystąpił na przełomie 1 i 2 dekady października. Ostatnia dekada przynosi temperatury ponad normę. Dane: meteomodel.pl

Miesięczna suma opadów za okres od 1.10.2020 do 24.10.2020 najwięcej padało na południu Polski oraz w centrum i wschodzie. Miejscami normy miesięczne są przekroczone 2-3 krotnie. Dane: RainGrs (IMGW-PIB), meteomodel.pl

Spójrzmy jak wygląda prognoza anomalii temperatury do końca miesiąca. Widać, że największe odchylenie temperatury od normy zostanie zanotowane we wschodniej połowie Polski. Dane: meteomodel.pl

Prognoza anomalii temperatury według modelu ICON w okresie od 25.10.2020 do 31.10.2020 dla Polski.

Prognozy numeryczne nie wskazują istotnego ochłodzenia w najbliższych 10 dniach. Nie widać również w prognozach zapowiadanego przez wiele portali ataku zimy na początku listopada. Mogą zdarzyć się jednak nocne przymrozki.

Prognoza średniej anomalii temperatury wskazuje, że odchylenie temperatury wyniesie w tym okresie średnio od 5°C do 6°C ponad normę z okresu 1979-2000.

Nocami coraz częściej będą to jednocyfrowe wartości na termometrach, ale nie przewiduje się silnych przymrozków nocami w najbliższych 10 dniach.

Przeważnie znajdować będziemy się pomiędzy rozległym niżem znad Europy Zachodniej a wałem wyżowym rozciągającym się znad Azorów aż po Rosję. Często występować ma napływ mas z południa Europy, który odczujemy już na początku tygodnia.

Okresami termometry wskażą nawet 17°C/19°C na obszarze Polski. Dwucyfrowe wartości w ciągu dnia możliwe są również w pierwszej dekadzie listopada.

Prognoza temperatury na poniedziałek, 26 października 2020.

Prognoza temperatury powietrza na wtorek, 27 października 2020.

Prognoza temperatury powietrza na środę, 28 października.

W czwartek nieco chłodniej, ale dalej będą to wartości powyżej normy, co ukazuje mapa poniżej.

W piątek nieco chłodniej, ale dalej z dwucyfrowymi temperaturami w wielu miejscach Polski.

W ostatni dzień października wystąpi podział na cieplejszy zachód i chłodniejszy wschód Polski.

Prognoza wysokości opadów dla Polski za okres od 25.10.2020 do 31.10.2020. Najwięcej padać ma na zachodzie oraz na południu. Najmniej na wschodzie do końca miesiąca.

W pierwszy dzień listopada czeka nas najprawdopodobniej podział na cieplejszy zachód i chłodniejszy wschód. Nie powinno padać w całej Polsce, chociaż prognozy mogą ulec jeszcze zmianie.

Kolejne dni z dwucyfrowymi temperaturami i napływem mas z południa i południowego-wschodu do Polski.

Niewykluczone, że będzie nawet 18°C//20°C. Zwłaszcza na południu, zachodzie i południowym-zachodzie.

Prawdopodobnie ciepła będzie niemal cała pierwsze dekada listopada. Niewykluczone, że na przełomie 1 i 2 dekady listopada zbliżymy się na pewien okres czasu do normy wieloletniej. Wraz ze wzrostem długości prognozy naturalne jest pojawianie się coraz większych rozbieżności. Prognoza wiązek dotyczy wysokości 1500 m.n.p.g oraz 2 m.n.p.g

Końcówka października i początek listopada nie przyniesie najprawdopodobniej intensywnych opadów deszczu. Często może dominować pogoda wyżowa, która w półroczu chłodnym nie zawsze zapewni słoneczną aurę.

Orientacyjne prognozy opadów do pierwszych dni listopada dla Polski według ECMWF i GFS.