Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będzie wielka zmiana. Wystąpi pierwszy upał w tym roku i niszczące burze

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Czeka nas duża zmiana warunków pogodowych. Spodziewany jest pierwszy w tym roku upał, przechodzić będą także okresami gwałtowne, punktowo niszczące burze. Sprawdźmy zatem, jak wyglądają najświeższe prognozy modeli numerycznych.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Czeka nas duża zmiana warunków pogodowych

Już 1 czerwca 2022 rozpoczęło się meteorologiczne lato. Mapy anomalii wskazują, że za pierwsze 4 dni czerwca najwyższa temperatura jest notowana na południu kraju, gdzie jest powyżej normy. Na północy początek czerwca jest zimny, miejscami również we wschodniej i centralnej połowie Polski mamy wartości poniżej średniej termicznej.

Anomalia temperatury za okres od 1.06.2022 do 4.06.2022 wyliczana względem okresu referencyjnego 1991-2020

pogoda długoterminowa na czerwiec 2022

Coraz więcej wskazuje jednak, że przełom 1 i 2 dekady czerwca przyniesie dni gorące, a być może zdarzy się pierwszy upał. Okresami jednak musimy liczyć się z dynamicznymi warunkami pogodowymi. Będą lokalnie i czasem silne burze, które przyniosą opady gradu, silny wiatr powodujący szkody i opady nawalne, które przyczynią się do wystąpienia podtopień.

Anomalia temperatury prognozowana na okres od 6.05.2022 do 11.06.2022 według modelu ICON, biorąc pod uwagę okres bazowy 1991-2020

pogoda długoterminowa. dni gorące wystąpią w Polsce

Niżowa pogoda latem oznacza częste burze o zróżnicowanym natężeniu

Dominować ma pogoda niżowa w kolejnych dniach, a nawet tygodniach. Przez nasz kraj przechodzić będą również strefy frontowe, które przyniosą zmienne warunki. Najcieplej ma być na południu i zachodzie, natomiast najchłodniej wzdłuż gmin nadmorskich, gdzie najczęściej zalegać ma chłodne powietrze i da się we znaki również bryza morska. W przerwie pomiędzy opadami i burzami doświadczymy wysokich temperatur. Czasem pojawią się jednak dni, kiedy warunki staną się stabilne z uwagi na przemieszczanie się przegradzających klinów wysokiego ciśnienia i wędrownych wyżów barycznych.

Prognozowane średnie wartości ciśnienia atmosferycznego na 10 dni dla Europy i rejonów przyległych

pole niżowe nad polską

Pogoda długoterminowa. Termiczne lato zawita na dłużej do Polski

Wygląda na to, że na letnie temperatury na przeważającym obszarze Polski poczekamy jeszcze kilka dni. Przeważnie temperatura na przełomie 1 i 2 dekady czerwca wyniesie od 25°C do 29°C. Będzie więc to przeważnie okresy z temperaturą na pograniczu dni gorących oraz upalnych. Wkroczymy w termiczne lato, które obejmie okresami przeważający obszar naszego kraju.

Prognozowana średnia dobowa na 10 dni sugeruje termiczne lato m.in w Polsce. Miejscami wartości dobowe okażą się wyższe od prognozowanych

pogoda długoterminowa. średnia dobowa typowa dla termicznego lata.

Pogoda długoterminowa. Jest szansa na pierwszy upał, który wystąpi prawdopodobnie w drugiej dekadzie czerwca 2022

Niewykluczone, że pierwszy w tym roku pojawi się upał pod koniec nadchodzącego tygodnia, bądź na początku przyszłego. Sugeruje to głównie model ECMWF, ale i model GFS w okolicach 12-14 czerwca pokazuje dni upalne w Polsce, czyli temperatura pierwszy raz w tym roku miałaby szanse przekroczyć 30°C. Będziemy te prognozy monitorować w kolejnych dniach. Niewykluczone, że doświadczymy też nocy tropikalnych, gdy temperatura nie spadnie w najchłodniejszej części nocy poniżej 20°C.

Prognozowana orientacyjnie maksymalna temperatura na 10 dni dla Europy, lokalnie wartości okazać mogą się wyższe od prognozowanych według modelu GFS

pogoda długoterminowa. Upał móżliwy w Polsce

Burze będą częste w najbliższych tygodniach, ale także mocno lokalne

Już na początku najbliższego tygodnia przechodzić będą okresami burze i opady konwekcyjne. Typowe w półroczu ciepłym. Mocno nierównomierne i ograniczone obszarowo. Z uwagi na dynamiczną i na ogół niżową pogodę w najbliższych dniach/tygodniach prognozy pogody należy śledzić codziennie. Istotna okaże się również obserwacja danych z sieci pomiarowej i satelitów oraz detektorów wyładowań, gdyż nawet z kilkugodzinnym wyprzedzeniem trudno wskazać obszary najbardziej zagrożone. Często przez np. 2-3 miejscowości przejdą burze, gdy w tym samym czasie zaledwie 4-5 km świecić będzie słońce. Opady atmosferyczne w półroczu ciepłym to głównie konwekcja, rzadziej są to opady jednostajne, więc niczym nadzwyczajnym nie jest ich duża lokalność.

Pogoda długoterminowa. Szacunkowa wysokość opadów według modelu GFS na okres od 5.06.2022, 06Z do 15.06.2022, 00 UTC

opady przeważnie burzowe

Orientacyjna suma opadów na okres od 5.06.2022 do 15.06.2022, 00 UTC według ECMWF

burze wystąpiąw Polsce

Niżowa pogoda da się we znaki w najbliższych tygodniach. Warunki pogodowe będą dlatego dynamiczne, a czasem i miejscami nawet niebezpieczne. Burze będą mogły wyrządzić znaczne szkody materialne. Wartości na termometrach przez większość czasu okażą się coraz bardziej letnie, z szansą na dni gorące, a nawet upalne w Polsce.

Reasumując, przed nami coraz cieplejszy okres synoptyczny. Typowy dla termicznego lata w naszej części Europy. Średnia dobowa temperatura powietrza będzie coraz częściej charakterystyczna dla lata termicznego. Najwięcej dni gorących oraz czasem upalnych może wystąpić na południu, zachodzie i częściowo w centrum. Pojawią się one również we wschodniej połowie kraju. Przerywnikiem letnich temperatur okażą się burze, które miejscami będą silne, lecz prognozowanie obszarów zagrożonych z dużym wyprzedzeniem czasowym nie jest możliwe. Dlatego też należy prognozy pogody śledzić codziennie.

Pogoda długoterminowa. Orientacyjna prognoza wiązek na 16 dni dla Warszawy według ECMWF. Temperatura na wysokości 2 metrów n.p.g

temperautra powyżej normy