Pogoda długoterminowa na 16 dni. Ponad 20℃ pierwszy raz w tym roku i wichury do 95 km/h w Polsce. Wróci śnieg i mróz?

Pogoda długoterminowa na 16 dni pokazuje jasny trend. Wkrótce, w nowym tygodniu nad Polskę nadejdzie wyraźne ocieplenie, które będzie zwiastować początek wiosny termicznej.

Wystrzał temperatury na horyzoncie

Wygląda na to, że w kolejnych dniach Polsce czeka nas duże ocieplenie i stabilizacja warunków pogodowych. To będzie możliwe dzięki umocnieniu antycyklonu i wzrostowi temperatury, szczególnie w nowym tygodniu. W wielu regionach wystąpią najwyższe wartości od początku roku. W wielu regionach wiatr się nasili, zwłaszcza na północy i północnym wschodzie, w wyniku gradientu ciśnienia i wystąpi wichura. Zima z pewnością nie dotknie środkowej Europy. Czeka nas przedwiośnie i wiosna termiczna.

Prognozowany trend maksymalnej temperatury powietrza na okres od 2.03.2025 r. do 11.03.2025 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

pogoda drastycznie się zmieni
Pogoda długoterminowa wskazuje silne ocieplenie w Polsce. Źródło: CMM IMGW, modele.imgw.pl

Dodatkowo modele pogodowe pokazują, że że w okresie od 3-5 marca wzrośnie prędkość wiatru, głównie w północnych, północno-wschodnich i częściowo wschodnich rejonach, co ma mieć związek ze wzrostem gradientu barycznego. Dodatkowo w porywach wiatr przekroczy 50-95 km/h. Musimy mieć na uwadze, że najsilniej powieje w okolicach wybrzeża, jak i też miejscami na północnym wschodzie. W głębi kraju nasilenie prędkości wiatru będzie odczuwalne, ale nie powinien on stanowić istotnego zagrożenia. Warto pamiętać, że wystąpić szkody, takie jak łamane drzewa, gałęzie czy przerwy w dostawach energii elektrycznej. Tuż po przejściu marcowych wichur oczekujemy wyraźnego ocieplenia i wiosennego powiewu.

Spodziewany trend minimalnej temperatury powietrza na okres od 2.03.2025 r. do 11.03.2025 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

silne ocieplenie i zmiana pogody
Duże amplitudy dobowe spodziewane, możliwe nocne i poranne przymrozki. Źródło: CMM IMGW, modele.imgw.pl

Pogoda szykuje nam szok termiczny

Pogodowe modele wskazują więc, że doświadczymy „eksplozji ciepła” a temperatury sięgną najwyższych wartości rejestrowanych na stacjach IMGW od początku roku w Polsce. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że termometry pokażą przeszło 20°C, a to wszystko w towarzystwie dużej ilości słońca i wyżowej pogody.

Zobacz też: Wichury uderzą w marcu. Wiatr ponad 150 km/h. 

Aczkolwiek zanim to się stanie, to w najbliższy poniedziałek i wtorek temperatury zaczną stopniowo rosnąć, a termometry wskażą wartości dwucyfrowe. Na północy i północnym wschodzie kraju da się jednak odczuć silny, porywisty wiatr, którego podmuchy nad samym morzem mogą dochodzić nawet do 90-95 km/h. Na Morzu Bałtyckim wystąpi sztormowa pogoda.

Prognozowane wstępnie porywy wiatru na okres od 2.03.2025 r. do 6.03.2025 r. według modelu GFS dla Polski

spore ocieplenie zmiana pogody
Wichury na północy i północnym wschodzie w kraju

Nawet 20 stopni w Polsce

Nieuniknione, że czeka nas przełom w pogodzie. Wiele osób zrezygnuje z grubszych ubrań i schowa do szafy. Dużo wskazuje, że stanie się to środę, gdy temperatury zaczną dynamicznie rosnąć i zrobi się w wielu regionach wiosennie. W tym dniu termometry pokażą od 6-10°C nad morzem i w Suwałkach, około 13°C w centrum i aż 16-18°C na południu. Prognozy numeryczne zakładają, że kolejne dni przyniosą jeszcze większe ocieplenie w naszych szerokościach geograficznych. Dodatkowo w piątek oraz w przyszły weekend w godzinach popołudniowych niemal wszędzie, poza Wybrzeżem, temperatura przekroczy wyraźnie 10-16°C.

Prognozowana wstępnie wysoka temperatura powietrza na 7 marca 2025 r. według modelu ECMWF dla Polski

Silne ocieplenie i nawet 19-20 stopni, być może nawet i więcej

Przewiduje się, że temperatury będą oscylować w granicach 13-18°C. Jednak istnieje duże ryzyko, że na południu Polski termometry pokażą nawet 18-20°C. Dlatego będą to najwyższe wartości na termometrach od początku roku, przekraczając średnią klimatologiczną w kontekście temperatury z lat 1991-2020 o ponad 10°C. Aczkolwiek nocy będą wciąż dość zimne z możliwością ujemnych temperatur w niektórych miejscach. Szczególnie w obszarach rozpogodzeń. Niewykluczone, że zaobserwowane zostaną duże dobowe amplitudy temperatury powietrza, które sięgać będą nawet kilkanaście stopni w ciągu doby.

Prognozowana średnia temperatura powietrza na okres od 2.03.2025 r. do 11.03.2025 r. według modelu ECMWF dla Polski

pogoda radykalnie się zmieni
Przedwiośnie, a nawet przejściowo wiosna termiczna chwilowo. Źródło: CMM IMGW, modele.imgw.pl

Spora zmiana pogody i deficyt opadów

Prognozy pogody wskazuj, że taka aura będzie szła w parze z dużym usłonecznieniem. Co więcej w pobliżu Polski osiądzie pogodny wyż, który zapewni kilka dni bezchmurnego nieba. Przynosząc pogodną aurę wybrzeża po góry, bez jakichkolwiek opadów deszczu i mżawki. Co więcej, takie warunki pogodowe mogą prowadzić do szybszego rozwoju suszy oraz wzrostu ryzyka pożarów w lasach. Czeka nas kolejny suchy miesiąc. Więcej zacznie padać najprawdopodobniej w okolicach drugiej połowy miesiąca, ale wciąż sumy będą niskie.

Prognozowana akumulacja opadów do 10 marca 2025 r. według modelu ECMWF dla Polski

pogoda mocno się zmieni
Deficyt opadów w nowym tygodniu, więcej zacznie padać w drugiej dekadzie marca

Prognozowane usłonecznienie (godzinowo) w okresie od 2.03.2025 r. do 11.03.2025 r. według modelu ECMWF

dużo slonca i zmiana aury
Duże usłonecznienie radykalnie zmieni warunki pogodowe i nasili problem suszy po bezśnieżnej zimie. Źródło: CMM IMGW, modele.imgw.pl

Silne ocieplenie na horyzoncie

Zatem wysokie temperatury i bezchmurne niebo mają się utrzymać u nas przynajmniej do końca pierwszej dekady marca, który może przynieść największe odchylenia temperatury od normy wieloletniej w całym miesiącu. Coraz bardziej prawdopodobne jest, że po raz pierwszy w tym roku temperatura osiągnie wartość powyżej 20°C. Szczególnie na południu. Prognozy wskazują, że takie temperatury, w zestawieniu z dużą porcja słońca, spowodują, że z jednej strony przyroda zacznie budzić się z zimowego letargu, ale z drugiej strony susza będzie się jeszcze bardziej nasilać, bo czeka nas duży deficyt opadów i zwiększające się parowanie wody z gleby po bezśnieżnej zimie. Okresy chłodu w marcu będą krótkotrwałe, ale w epizodach może spaść śnieg poza górami. Spodziewane ocieplenie spowoduje, że do 10 marca 2025 r. średnia obszarowa anomalia temperatury będzie wyższa o ponad 2℃, uwzględniając okres ref. 1991-2020 r. Więcej padać zacznie w drugiej dekadzie marca, co ma mieć związek z okresowym przechodzeniem stref frontowych.

Prognozowany trend temperatury powietrza na okres od 2.03.2025 r. do 18.03.2025 r. według modelu ECMWF – Ensemble dla Warszawy

spore ocieplenie i zmiana pogody
Ciepło w kraju szybko nie ustąpi i będzie deficyt opadów

Prognoza długoterminowa temperatury i opadów dla Krakowa według modelu ECMWF-Ensemble do 18 marca 2025 r.

spora zmiana aury
Na południu temperatura może osiągnąć, a nawet przekroczyć 20 stopni pierwszy raz w tym roku

Źródło: Fanipogody.pl, modele.imgw.pl, CMM IMGW, modele.imgw.pl, meteologix.com, wetterzentrale.de, wxcharts.com

Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC