Pogoda długoterminowa na 16 dni. Śnieg i przymrozki na początku grudnia, a potem ocieplenie i burze w Polsce

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Sprawdźmy najnowszy trend w prognozach modeli numerycznych na ponad 2 tygodnie dla naszej części Europy.

Przełom miesięcy przynosi w Polsce wyraźne ochłodzenie. Pomimo wystąpienia chłodnych okresów w 3 dekadzie miesiąca. Listopad 2020 jest miesiącem ciepłym w całym kraju.

Anomalia temperatury za okres od 1.11.2020 do 28.11.2020 względem okresu referencyjnego 1981-2010 dla Polski. Najwyższa anomalia temperatury jest na północy i północnym-wschodzie.

Modele numeryczne są na ogół zgodne, że czeka nas chłodny przełom miesięcy zwłaszcza w centrum i na południu oraz wschodzie. Nieco cieplej na zachodzie i północy. Chłodny okres synoptyczny potrwa do 3-4 dnia grudnia, Wtedy też nocami możliwe są przymrozki, natomiast w ciągu dnia temperatura oscylować ma w okolicach zera, bądź nieco powyżej.

Ocieplenie w okolicach 4 grudnia 2020 prognozują wszystkie wiodące prognozy modeli numerycznych. Poniżej prognozowana anomalia temperatury w okresie od 29.11.2020 do do 5.12.2020 wraz z anomalią za ten okres.

Przebieg temperatury w okresie od 1.11.2020 do 28.11.2020 względem okresu referencyjnego 1981-2010. Ochłodzenia wystąpiły na przełomie 2 i 3 dekady listopada. Chłodne powietrze dotarło również pod koniec miesiąca. Dane: meteomodel.pl

Przełom listopada i grudnia będzie chłodny za sprawą napływu powietrza arktycznego z północnego-wschodu. Ocieplenie zacznie postępować w okolicach 4 grudnia 2020, gdy do naszej części Europy napłynie cieplejsze powietrze z południa. Znajdziemy się pomiędzy niżami z centrami na zachodzie i południu Starego Kontynentu a silnym wyżem rosyjskim. Niewykluczone, że w 1 dekadzie nowego miesiąca pojawią się niże związane z cyrkulacją południkową, ale opadów nie będzie dużo.

Wyż rosyjski nie w każdej sytuacji zapewni pogodną aurę. Możliwe są okresy z tzw. zgniłym wyżem, zaleganie podinwersyjnych i mgieł, ale okresami dni pogodnych będzie więcej niż w listopadzie przy dynamicznej cyrkulacji południkowej.

Średnia dobowa temperatura wyniesie w najbliższych 10 dniach od 0°C do 2°C, czyli będą to typowe wartości dla przedzimia. 1 grudnia 2020 rozpoczyna się meteorologiczna zima.

Prognoza wysokości pokrywy śnieżnej w pierwszych dniach grudnia. Wiele wskazuje, że po 3 grudnia śnieg zniknie z obszarów nizinnych. Zalegać będzie tylko wysoko w górach, ale i tak może nadejść odwilż po tym terminie.

Prognozy są na ogół zgodne, że w pierwszej dekadzie grudnia śnieg zalegać będzie w polskich górach i na obszarach podgórskich. Zmniejszyć ma się wysokość i zasięg pokrywy śnieżnej. Sytuacja ta może zmienić się na przełomie 1 i 2 dekady miesiąca. Wtedy też mogą okresami napłynąć chłodniejsze masy powietrza i możliwe są przymrozki i opady śniegu. Prognozy numeryczne nie są do końca zgodne. Niektóre wskazują w tym okresie napływ cieplejszych mas powietrza.

Większość prognoz sezonowych prognozują temperaturę powyżej normy termicznej w grudniu. Okresy chłodu, które wystąpią będą krótkotrwałe. Niewykluczone, że do połowy przyszłego miesiąca wystąpią lokalne burze. Zwłaszcza o charakterze adwekcyjnym, rzadziej frontowe.

Silne ocieplenie w okolicach 3-4 grudnia przyczyni się do wzrostu średniej anomalii temperatury do około 2 stopni. Będą jednak dni, gdy anomalia sięgnie nawet 8-12 stopni ponad normę z okresu referencyjnego 19818-2010. Napływ bardzo ciepłej masy jest prognozowany na pierwszy weekend grudnia.

Prognozy numeryczne wskazują, że w najbliższych 10 dniach nasza część Europy będzie pomiędzy górną zatoką niżową na zachodzie, w obrębie, której wirować mają niże a wyżem rosyjskim na wschodzie. Dlatego na zimowe warunki nie zanosi się.

Temperatura powietrza na nizinach będzie wyższa niż pod koniec listopada. Zwłaszcza po 3-4 grudnia termometry pokażą nawet 6-9°C. Niewykluczone, że w okolicach Mikołajek na termometrach będzie nawet 9-12°C. Takie wartości sugeruje model ECMWF dla Polski.

Opadów w pierwszej dekadzie grudnia będzie niewiele. Sytuacja ta może się zmienić na przełomie 1 i 2 dekady miesiąca.

Sprawdźmy jeszcze wiązki modelu GFS na 16 dni dla Polski. Ocieplenie w okolicach 4 grudnia jest już przesądzone i czeka nas wyraźna zmiana warunków pogodowych. Najprawdopodobniej przynajmniej do 10 grudnia utrzyma się temperatura powyżej normy termicznej dla grudnia, zerkając w jeszcze dalsze prognozy widać, że ciepłe masy dominować będą przynajmniej do połowy miesiąca. Rozbieżności w prognozach powyżej 5-7 dni są naturalne, a dokładność prognozy spada, dlatego krótkie okresu chłodu są niewykluczone.