Pogoda długoterminowa na 16 dni. Śnieg na święta. Nocne przymrozki w Polsce, możliwe burze

Pogoda na 16 dni dla Polski. Sprawdźmy najnowszy trend modeli na okres od 20.12.2020 do 5.01.2021 dla naszej części Europy.

Średnia anomalia temperatury w okresie od 20.12.2020 do 30.12.2020 wyniesie od 2°C do 3°C w Polsce. Pomimo prognozowanego ochłodzenia odchylenie temperatury za grudzień będzie dodatnie i nie zmieni to napływ chłodnego powietrza oraz przelotne opady śniegu, zwłaszcza w pierwszy i drugi dzień świąt.

Od 22 grudnia 2020 wzrośnie dynamika w pogodzie za sprawą odbudowy cyrkulacji zachodniej. Czeka nas duża zmienność pogody w okresie świątecznym, gdyż przez naszą część Europy przechodzić mają fronty atmosferyczne. Zaobserwujemy również wzrost prędkości wiatru, ponieważ wystąpi większa różnica ciśnienia w naszej części Europy.

Modele są już zgodne, że przed Wigilią napłynie bardzo ciepła masa powietrza z południowego-zachodu. Wtedy też znajdziemy się w ciepłym wycinku niżu atlantyckiego. Wysoka temperatura utrzyma się 24 grudnia 2020. Następnie w Boże Narodzenie czeka nas ochłodzenie. Miejscami w kraju krajobrazy zabielą się. Ponadto w ostatniej dekadzie miesiąca czekają nas częste nocne przymrozki, a miejscami również mrozy. W polskich górach możliwe są spadki temperatury do dwucyfrowych, ujemnych wartości.

Prognoza anomalii temperatury dla wysokości 2 metrów n.p.g na 24 grudnia 2020 względem okresu referencyjnego 1981-2010.

Prognozowana temperatura powietrza w Wigilię na obszarze Polski. Widoczny podział na cieplejsze południe i wschód oraz chłodniejszą północ Polski.

Szczególnie chłodne noce czekają nas w okresie od 25.12.2020 do 30.12.2020. Wtedy też obszar przymrozków obejmie niemal cały kraj.

Wyż ustąpi miejscami rozległemu obszarowi niskiego ciśnienia w najbliższych dniach. Niże znad Atlantyku oraz Morza Norweskiego sprowadzą do naszej części Europy chłodne masy powietrza. Szczególnie w okresie od 25.12.2020 do 29.12.2020. Następnie czeka nas ocieplenie, ale okresami na nizinach opady śniegu mogą zdarzać się pod koniec roku. Niektóre modele sugerują pewne prawdopodobieństwo wystąpienia burz, co nie jest niczym nadzwyczajnym w porze zimowej.

Modele jasno sygnalizują, że względem ubiegłych tygodni, 3 dekada grudnia przyniesie więcej okresów z napływem chłodnych mas powietrza. Prognozowane są także częstsze opady śniegu.

Prognoza wysokości pokrywy śnieżnej do 26 grudnia 2020 według ECMWF i GFS. Widać, że szczególnie dużo śniegu prognozuje europejski model ECMWF.

W ostatniej dekadzie grudnia częściej pojawiać będą się opady atmosferyczne. Będzie to nie tylko deszcz, ale okresami i w wielu miejscach również śnieg. Zimowe warunki pogodowe zapanują na wiele dni ponownie w polskich górach.

Mimo że wkraczamy w okres meteorologicznej zimy, to średnia dobowa temperatura powietrza wyniesie od 2°C do 3°C. Są to wartości typowe dla przedzimia. Nie unikniemy jednak nocnych przymrozków i mrozów.

Podsumowując, w okresie świątecznym czeka nas duża zmienność pogody. Przez naszą część Europy przechodzić będą często fronty atmosferyczne, które przyniosą opady różnego typu. Duży gradient baryczny skutkować będzie wietrzną aurą w Polsce. Zimowe warunki z pewnością zapanują w górach, ale i na nizinach krajobrazy zabielą się. Niestety utrzymująca się w ciągu dnia dodatnia temperatura powietrza powodować ma topnienie pokrywy śnieżnej poza obszarami górskimi. Zimowe opady możliwe są również na przełomie 2020/21 roku.

Sprawdźmy jeszcze na sam koniec wiązki modelu GFS dla wybranych miast w Polsce na 16 dni. Widać wyraźnie, że do 24 grudnia 2020 pozostaniemy w bardzo ciepłej masie powietrza. Następnie w Boże Narodzenie czeka nas ochłodzenie, które potrwa kilka dni. Na nizinach możliwe są przelotne opady śniegu. Zimowe opady mogą wystąpić jeszcze w drugi dzień świąt. Ochłodzenie potrwa przynajmniej do 28-29 grudnia 2020. Temperatura pod koniec roku prawdopodobnie wzrośnie ponownie powyżej normy wieloletniej względem okresu referencyjnego 1981-2010. Początek 2021 roku bez silnego atak mrozów, ale opady śniegu i przymrozki są możliwe.