Pogoda długoterminowa na 16 dni sięga już całej drugiej połowy marca 2025. Warto więc sprawdzić, co prognozują modele prognostyczne.
Prognozy numeryczne wskazują, że po ustaniu opadów zimowych związanych z cyklonami i frontami atmosferycznymi, w naszym regionie i sporą częścią kontynentu europejskiego zaznaczy się wyraźne ochłodzenie. Dodatkowo w wielu miejscach prognozowany jest powrót sporego mrozu jak na drugą połowę marca. Głównie nocami, bo za dnia będzie na ogół dodatnia temperatura poza górami. Termometry mogą wskazać lokalnie nawet poniżej -15°C, szczególnie w obniżeniach terenu oraz przy samej powierzchni gruntu. Adwekcja zimnego powietrza z północy, utrwalona przez rozległy antycyklon, w połączeniu z nocnymi rozpogodzeniami i silnym wypromieniowaniem ciepła z gruntu, stworzy dogodne warunki do ponownego pojawienia się istotnych spadków temperatury jak na marzec. Dlatego temperatura będzie niższa okresami o ponad 6-12°C od normy po zachodzie słońca i o świcie.
Pogoda długoterminowa zapowiada silne ocieplenie w naszym regionie, ale wcześniej spory mróz i śnieg
Opisywane przez nas od kilku dni aktywny front chłodny wkroczy do naszego kraju od Morza Bałtyckiego w godzinach wieczornych i nocnych z 16 na 17 marca 2025 r. Dlatego początkowo w pasie dzielnic północnych, przyniesie przeważnie opady deszczu. Aczkolwiek w miarę dalszego przesuwania się na południe oraz wraz ze spadkiem temperatury, dość szybko opady zamienią się w śnieg. Przejściowo opady mogą mieć charakter marznący i powodujący gołoledź. Opady zimowe wystąpią w centrum, wschodzie, południu i południowym wschodzie w nocy z niedzieli na poniedziałek oraz w poniedziałek. W rejonach górskich może nastąpić intensyfikacja opadów zimowych, co powinno mieć związek z orografią terenu.
Prognozowany trend temperatury powietrza na okres od 16.03.2025 r. do 25.03.2025 r. według modelu ECMWF dla Polski

Śnieżyca, mróz, a potem duże ocieplenie w Polsce
Zatem w trakcie opisywanego ochłodzenia, po przejściu frontu, największe ilości śniegu pojawią się na południu Polski, głównie w rejonach podgórskich Małopolski i Podkarpacia, zwłaszcza około 500 m n.p.m i wyżej. Zatem w tych miejscach miejscami może nastąpić przyrost pokrywy śnieżnej od 5 do nawet 25 cm śniegu, a w wyższych partiach gór, szczególnie w Tatrach, prognozuje się opady rzędu 10-30 cm. Jednak w pozostałych częściach kraju front przyniesie przelotne opady, jakie co najwyżej lokalnie zabielą anturaż i utworzą cienką warstwę śniegu, sięgającą około 1–5 cm. Jednak taki incydent z przechodzącym śnieżnym frontem chłodnym wystarczy jednak, aby na krótko poczuć powiew prawdziwej zimy. Będzie to jednak akcent krótkotrwały i poza górami śnieg szybko się roztopi.
Prognozowane usłonecznienie w godzinach w okresie od 16.03.2025 r. do 25.03.2025 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

Zjawisko krótkotrwałego, ale znacznego ochłodzenia będzie skutkiem umacniania się antycyklonu, poprzedzonego wkroczeniem chłodnego frontu u schyłku dnia, za którym napłynie zasadniczy strumień zimnego powietrza arktycznego z początkiem nadchodzącego tygodnia, lecz to ochłodzenie nie utrzyma się długo.
Prognozowana wstępnie minimalna temperatura powietrza w okresie od 16.03.2025 r. do 25.03.2025 r. według modelu ECMWF dla Polski

Opady zaskoczą w naszym regionie. Pogoda długoterminowa pokazuje, że więcej popada okresami w 3 dekadzie marca
Wkraczające od północy ochłodzenie wyraźnie widoczne jest na wysokości izobarycznej 850 hPa, czyli około 1500 m n.p.g. Z najnowszych wyliczeń modelu europejskiego modelu ECMWF wynika, że spływ mroźnego powietrza przesunie się ku Europie Środkowej, obejmując wschodnią, centralną i częściowo zachodnią część kontynentu, a także rejon Polski. Największych spadków temperatur poniżej zera w porze nocnej i o świcie, głównie tam, gdzie pojawią się większe rozpogodzenia i słaby wiatr, należy oczekiwać już w okresie od 16.03.2025 r. do 19.03.2025 r.
Prognozowany wstępnie zasięg i wysokość opadów na okres od 16.03.2025 r. do 25.03.2025 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

Najpierw duży mróz, potem duże ocieplenie. Pogoda długoterminowa na 16 dni pokazuje jasny trend do końca marca
Predykcje modeli pogodowych wskazują, że temperatura może obniżać się nocami do -5/-15℃. Zatem tak silne spadki temperatury mogą wystąpić głównie przy gruncie oraz na górskich szczytach. Szczególnie duża intensyfikacja chłodu jest prognozowana na południu kraju, głównie w okolicach 18-19 marca. Wtedy to w wyżu i przy zaleganiu zimnego powietrza z północy pojawią się dogodne warunki do silnych spadków temperatury. Największe spadki temperatury wystąpią w kotlinach i mniejszych dolinach, gdzie chłodne powietrze ma tendencję do gromadzenia się zimnego powietrza przy bezwietrznej i wyżowej pogodzie. Jednak co należy podkreślić to fakt, że mroźna pogoda nie utrzyma się jednak długo — w kolejnych dniach nowego tygodnia oczekiwany jest wzrost temperatur.
Prognozowana anomalia sumy opadu (%) względem lat 1991-2020 r. dla Polski w kolejnych tygodniach według modelu ECMWF

Nagłe ocieplenie sięgnie naszego regionu
Modele pogodowe pokazują jasno, że zimne powietrze, które zaznaczy się nad krajem, pozostanie z nami jeszcze przez parę dni. Potem jednak nastąpi wyraźne ocieplenie, natomiast aura zacznie przywodzić na myśl prawdziwą wiosnę. Ponadto w drugiej części nowego tygodnia do kraju zacznie docierać znacznie cieplejsza masa powietrza, co sprawi, że temperatury poszybują nawet do około 16-20°C.
Polecamy: Potężna śnieżyca na koniec zimy. 30-40 cm śniegu. Atak zimy w marcu
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowana anomalia temperatury powietrza w okresie od 23.03.2025 r. do 30.03.2025 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

Opadów wciąż niewiele, ale to nie znaczy nie będzie padać wcale
Wygląda na to, że duża zmiana pogody przypadnie akurat na czas, gdy zaczyna się kalendarzowa i astronomiczna wiosna. Temperatura powietrza poszybuje w górę i często będzie charakterystyczna dla przedwiośnia i wiosny termicznej.
Pogoda długoterminowa. Prognozowany rodzaj opadu atmosferycznego w okresie od 16.03.2025 r. do 25.03.2025 r. według modelu ECMWF dla Polski.

Silny wiatr i wysoka temperatura oraz brak zimy pod koniec marca
Nowy tydzień zapowiada się początkowo z niskimi temperatura. W ciągu dnia termometry nie pokażą więcej 5-10°C, natomiast nocami chwyci solidny mróz — na przeważającym obszarze kraju temperatura spadnie do około -5/-10°C, a w rejonach górskich lokalnie nawet poniżej -15°C, uwzględniając także pomiary przy gruncie. Sporego ocieplenia możemy spodziewać się dopiero w czwartek, kiedy to niemal w całym kraju, z wyjątkiem obszarów podgórskich, termometry pokażą od 10 do 15°C. To jednak dopiero początek zmian, bo w kolejnych dniach temperatury będą nadal rosnąć. Jeśli aktualne prognozy się potwierdzą, kulminacja ocieplenia przypadnie na okres od 22 do 26 marca, kiedy to spodziewamy się nawet 15-20°C. Najcieplej będzie w zasięgu zjawisk fenowych. Okresami nasili się też wiatr i pojawią się częstsze opady pod koniec tygodnia. Jednak te prognozy z uwagi na odległy okres są obarczone błędem i mogą ulec zmianie.
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowany trend temperatury powietrza i opadów w okresie od 16.03.2025 r. do 31.03.2025 r. według modelu ECMWF-Ensemble

Pogoda mocno się zmieni w regionie
Towarzyszyć ociepleniu będzie na ogół słoneczna aura. Obecność mobilnego wyżu spowoduje, że przez większą część przyszłego tygodnia opadów praktycznie nie zobaczymy, a jeśli już się pojawią, to najwcześniej w okolicach przyszłego weekendu, lecz sumy opadów nie będą duże. Obserwować możemy w prognozach zimny początek nowego tygodnia, po którym nastąpi okres spokojnej pogody z rosnącymi temperaturami. Przez kilka dni nie będzie padać wcale. Potem po ustąpieniu wyżu, zdarzą się lokalne, przelotne opady związane z przejściem frontów i niżów. Dlatego przyniesie to również spore zmiany temperatur na przełomie chłodnej i ciepłej pory roku. Nie widać szans powrotu do końca marca temperatur charakterystycznych dla zimy termicznej.
Marzec wyjdzie z dodatnią anomalią temperatury zgodnie z prognozami sezonowymi
Najczęściej średnia dobowa temperatura powietrza będzie typowa dla wiosny termicznej i przedwiośnia. Do 15 marca 2025 r. średnia obszarowa temperatura jest wyższa o średnio 4.5℃ względem normy z lat 1991-2020 r. Przez spore ochłodzenie zostanie nieco zredukowana i wyniesie około 3.6℃ do 18 marca 2025 r. Wygląda na to, że marzec zapisze się jako miesiąc ciepły termicznie, ale najprawdopodobniej z opadami poniżej normy bądź miejscami w normie. Okresy krótkiego ochłodzenia będą mieć miejsce do końca miesiąca, ale ich skala generalnie nie będzie duża.
Źródło: Fanipogody.pl,
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC