Pogoda długoterminowa na 16 dni. Uderzą przymrozki w nowym tygodniu, ale będą też okresy z Babim Latem, czyli złotą polską jesienią. Coraz wyraźniej rozwijać ma się jesień fenologiczna.
Dynamiczna pogoda i burze oraz wichury
W dobiegającym końca tygodnia warunki pogodowe okazały się dynamiczne, bo nie brakowało zarówno opadów deszczu, jak i też silnego wiatru w formie wichur i ujemnych temperatur przy gruncie. Dodatkowo zaobserwowano lokalne burze. Grzmiało dziś szczególnie w Wielkopolsce oraz miejscami na Kujawach. Sprawdzimy więc w najnowszym wpisie, gdzie warunki okażą się dynamiczne oraz czy mamy szansę na pierwszy śnieg do końca października w Polsce.
Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu minionych 15 godzin na obszarze Polski
Zaskoczy pogoda w nowym tygodniu
W najbliższych tygodniach często średnia anomalia temperatury powietrza będzie powyżej normy wieloletniej, co powinno przynieść okresy złotej polskie jesieni, szczególnie w zasięgu ośrodków wysokiego ciśnienia. Od środy znajdziemy się przez kilka dni w zasięgu silnego antycyklonu, który będzie na ogół pogodny, lecz może sprzyjać występowanie przymrozków i nocnych oraz porannych mgieł.
Prognozowany orientacyjnie trend temperatury powietrza na okres od 13.10.2024 r. do 22.10.2024 r. według modelu ECMWF dla Polski
Dodatnia anomalia temperatury da się we znaki
Nowy tydzień rozpocznie się z dość niską temperaturą powietrza poniżej 15℃, ale w okolicach drugiej połowy tygodnia rozpocznie się sukcesywny wzrost temperatury w Polsce i na termometrach będzie bliżej 20℃. Zmieni się cyrkulacja atmosferyczna i zacznie docierać do nas znacznie cieplejsze powietrze. Dodatkowo warunki pogodowe coraz częściej będą kształtowane przez ośrodek wysokiego ciśnienia. Dlatego temperatura osiągnie nawet 15-19℃. Na południu kraju w zasięgu wiatru fenowego temperatura może nieznacznie przekroczyć 20℃, co okaże się wartościami wysokimi w drugiej połowie mijającego miesiąca kalendarzowej jesieni. Wartości prognozowane obecnie mogą być nieco zaniżone i niedoszacowane.
Prognozowany trend anomalii temperatury powietrza na okres od 13.10.2024 r. do 20.10.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych
Spora zmiana pogody przed nami wskazują modele numeryczne
Co ważne, to w czasie nowego tygodnia może nie zabraknąć okresów z nocnymi przymrozkami, które możliwe będą nie tylko przy gruncie, ale także na standardowej wysokości pomiarowej 2 metrów w klatkach meteorologicznych. W warunkach nocnej radiacji ciepła z gruntu występować mają lokalnie sprzyjające warunki podczas słabego wiatru i długich październikowych nocy do silnego spadku temperatury powietrza. Mróz może pojawić się nie tylko przy gruncie, ale także na standardowej wysokości pomiarowej 2 metrów w klatkach meteorologicznych. O tym jednak będziemy szerzej informować w kolejnych dniach na podstawie zaktualizowanych modeli regionalnych.
Polecamy: Milion ludzi bez prądu i dynamiczna pogoda w Polsce
Prognozowana orientacyjnie maksymalna temperatura powietrza w nowym tygodniu według modelu GFS
Nowy tydzień zapowiada się ze średnią dobową temperaturą powietrza wyższą od normy wieloletniej, ale i tak charakterystyczną dla jesieni termicznej. Największa dodatnia anomalia temperatury powietrza wystąpi w pasie centralnym, północnym i zachodnim, natomiast nieco mniejszym na wschodzie, południowym wschodzie. Październik 2024 r. jest na dobrej drodze, aby zapisać się termicznie powyżej normy wieloletniej. Co prawda anomalia temperatury nie będzie tak wysoka, jak we wrześniu, to i tak będzie to kolejny w tym roku miesiąc z serii, który będzie charakteryzował się wartościami wyższymi od normy klimatycznej.
Zobacz też: IMGW pokazało mapy, gdzie pogoda będzie niebezpieczna w zasięgu cyklonu Helma w Polsce
Prognozowana dominacja antycyklonu w drugiej połowie mijającego tygodnia według modelu GFS nad Europą, stanowiąc element blokady cyrkulacji atlantyckiej
Od środy do weekendu deficyt opadów i sporo słonecznych chwil
Przyszły tydzień zapowiada się w południowej, centralnej i wschodniej części kraju z ujemną anomalią opadów atmosferycznych. Co ciekawe, to w normie opadowej będzie przełom 2 i 3 dekady października na zachodzie. Natomiast w północnej części kraju modele widzą sumy opadowe nieco powyżej normy wieloletniej. Nie będzie to więc szczególnie wilgotny okres synoptyczny. W poniedziałek powinno popadać w pasie dzielnic północnych, ale także miejscami w pasie północno wschodnim. Natomiast we wtorek przelotny deszcz możliwy jest w pasie regionów wschodnich, centralnych oraz w pasie dzielnic północnych. Potem w okolicach środy, 16 października 2024 r. zaczniemy dostawać się pod wpływ wyżu. Dlatego też powinien stanowić istotny element blokady cyrkulacji zachodniej atmosfery.
Predykcje modelu ECMWF pokazują, że do okolic 19-20 października 2024 r. będzie to suchy okres synoptyczny. Aczkolwiek z możliwym występowania nocnych i porannych przymrozków oraz formowaniem się nocnych mgieł. Co ważne, to mgły i zamglenia będą okresami w porze nocnej i porannej powodować zagrożenie dla ruchu drogowego i lotniczego. Ponadto co należy uwzględnić to fakt, że po wschodzie słońca na ogół będzie się wypogadzać. W ten sposób, pozwalając nam obserwować rozwijającą się coraz wyraźniej piękną jesień fenologiczną w naszych szerokościach geograficznych na półkuli północnej.
Prognozowana orientacyjnie wysokość i zasięg opadów do 20 października 2024 r. według modelu ECMWF dla Polski
Aura zaskoczy w naszych szerokościach geograficznych
Reasumując, od okolic środy, 16 października 2024 r. na kilka dni nastanie blokada wyżowa, stabilizując warunki atmosferyczne i pozwalając na obserwowanie rozwijającej się jesieni fenologicznej z pięknie zmieniającymi kolorami liśćmi. Pod koniec przyszłego weekendu pogoda może zacząć się psuć od zachodu, co ma mieć związek ze słabnięciem wyżu i nasuwaniem się niżów z frontami od zachodu. Zapowiadaliśmy, że w październiku 2024 r. na nizinach pierwszy śnieg nie spadnie i taka predykcja może zostać podtrzymana w kolejnych tygodniach, bazując na najnowszych wyliczeniach modeli numerycznych. Całodobowego mrozu na nizinach i wyżynach nie spodziewamy się. Jednak nocami w obszarach dłuższych rozpogodzeń i przejaśnień pojawi się ujemna temperatura powietrza przy gruncie oraz na standardowej wysokości pomiarowej 2 metrów nad poziomem gruntu. Może nie zabraknąć także okresów z coraz częstszymi mgłami radiacyjnymi.
W górach będzie możliwość podziwiania pięknych mórz chmur i mgieł, które będą spowijać doliny i kotliny. Koniec października zapowiada się z temperaturą powyżej normy wieloletniej i tylko nieliczne dni będą w normie i poniżej normy klimatycznej. Pierwszego ataku zimy dalej nie widzą modele europejskie i amerykańskie i to się prawdopodobnie nie zmieni do końca miesiąca. Trzymamy rękę na pulsie i wkrótce podamy nowe informacje.
Prognozowa trend temperatury powietrza i opadów do 29 października 2024 r. według modelu ECMWF dla Warszawy
Źródło: Fanipogody.pl, cmm.imgw.pl, IMGW-PIB, wxcharts.com, wetterzentrale.de, climatereanalyzer.org.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC