Pogoda długoterminowa na 16 dni. Uderzy chłód z północy, potem wyraźne ocieplenie i burze

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Koniec upału, wyraźne ocieplenie na początku jesieni oraz burze. Sprawdź możliwy trend w pogodzie na ponad 2 tygodnie.

Po chłodnym początku września nadeszła duża zmiana w pogodzie. W ostatnich dniach znaleźliśmy się również w napływie gorącego powietrza zwrotnikowego z południa i południowego-zachodu. Dlatego na południowym-zachodzie i zachodzie wystąpił krótkotrwały upał. Środa jest ostatnim tak gorącym, a miejscami nawet upalnym dniem w mijającym tygodniu. Od czwartku czeka nas silne ochłodzenie za sprawą zimnej masy powietrza z północy. Wiele wskazuje, że ochłodzenie będzie tylko chwilowe, gdyż od poniedziałku zaczną wracać do nas wysokie temperatury. Pierwsze dni jesieni zapowiadają się z temperaturą powyżej 25°C. Prawdopodobnie w okolicach 25-26 dnia nadejdzie wyraźne ochłodzenie, ale i tak temperatura będzie w okolicach normy wieloletniej.

Do końca września spodziewana jest wyraźna dominacja pogody wyżowej. Deficyt opadów będzie znaczny po mokrym początku miesiąca. Miejscami susza ma się pogłębiać.

Przebieg temperatury w okresie od 1.09.2020 do 15.09.2020 względem okresu referencyjnego 1981-2010. Dane: meteomodel.pl

Anomalia temperatury powietrza za okres od 1.09.2020 do 15.09.2020. Dane: meteomodel.pl

Średnia temperatura powietrza powietrza za okres od 1.09.2020 do 15.09.2020. Dane: meteomodel.pl

Prognoza anomalii temperatury według modelu ICON na okres od 16.09.2020 do 22.09.2020. Pomimo prognozowanego kilkudniowego ochłodzenia średnia temperatura za okres 6 dni będzie powyżej normy wieloletniej.

Zerknijmy jeszcze na prognozowaną anomalię temperatury za okres od 1.09.2020 do 22.09.2020 względem okresu referencyjnego 1981-2010. Dane: meteomodel.pl

Suma opadów na obszarze Polski z systemu RainGrs, źródło danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy i meteomodel.pl za okres od 1.09.2020 do 15.09.2020

W czwartek, 17 września 2020 ochłodzenie obejmie całą Polskę. Tylko na południu możliwe są słabe opady deszczu, a niewykluczone, że także burze w pierwszej części dnia. Aktywność frontu ze względu na suchą masę powietrza będzie niewielka. Przejście frontu objawi się wzrostem zachmurzenia podczas nadchodzącej nocy, zmianą kierunku wiatru i wymianą masy powietrza. Jutro praktycznie cały kraj znajdzie się w chłodniejszej masie powietrza. Tuż za frontem rozpocznie się rozbudowa wyżu „MANFRED”, którego centrum ulokuje się nad Morzem Północnym.

Prognozowana temperatura powietrza w czwartek według modelu ECMWF. Ochłodzenie odczują wszyscy na obszarze Polski.

Noc z czwartku na piątek będzie chłodna na obszarach podgórskich możliwy przymrozek.

W piątek pozostaniemy pod wpływem wyżu z centrum nad południowym Bałtykiem. Z północy napływać będzie chłodna masa powietrza. Nie zabraknie pogodnego nieba, lecz adwekcja zimnego powietrza znad Skandynawii ma być mocno odczuwalna. Opady atmosferyczne nie wystąpią.

W piątek na obszarze całej Polski będzie poniżej 20°C, co widać na grafice poniżej.

Noc z piątku na sobotę dalej zimna. Najcieplej będzie wzdłuż linii brzegowej polskiego morza. Miejscami temperatura na 2 m obniży się poniżej 5°C.

Weekend dalej słoneczny, lecz chłodny. Istnieje pewne prawdopodobieństwo wystąpienia w weekend niewielkich przygruntowych przymrozków. Zwłaszcza na Suwalszczyźnie i obszarach podgórskich.

Od niedzieli wyraźne ocieplenie zacznie obejmować naszą część Europy.

Na początku przyszłego tygodnia termometry pokażą ponad 25°C.

We wtorek ponownie na przeważającym obszarze Polski będzie powyżej 20°C. Na południowym-zachodzie i zachodzie oraz częściowo w centrum termometry pokażą aż 24-26°C.

Pierwszy dzień jesieni przyniesie iście letnie temperatury. W wielu miejscach termometry pokazać mogą ponad 25°C, lecz upał jest mało prawdopodobny.

Na zachodzie termometry w przyszły czwartek wskazać mogą blisko 30°C.

Prawdopodobnie w piątek nadejdzie ochłodzenie. Prognozy na tak odległy okres mogą ulec jeszcze zmianie, zatem trzeba będzie je zweryfikować w kolejnych dniach. Między modelem ECMWF i GFS występują wyraźne rozbieżności na 25 września 2020.

Prawdopodobnie ostatnie dni września i początek października bez wysokich temperatur, chociaż okresami temperatura może przekroczyć 22-24°C. Coraz częściej jednak na termometrach będzie poniżej 20°C.

Wiele wskazuje, że był to ostatni upał w tym roku, chociaż pojedynczych dni gorących należy spodziewać się w ostatniej dekadzie miesiąca. W dalszym ciągu utrzyma się deficyt opadów za sprawą dominacji pogody wyżowej. Temperatura w ostatnich dniach września będzie okresami powyżej normy, jak i też w normie, bądź nieznacznie poniżej normy.

Do końca miesiąca padać ma niewiele, co obrazują prognozowane sumy opadów przez modele ECMWF i GFS.