Pogoda długoterminowa na 16 dni. Powraca upał do 33°C, spodziewane są też noce tropikalne. Nie ominą nas również gwałtowne burze. Sprawdzamy najnowszy trend w prognozach na przełom lipca i sierpnia w oparciu o modele europejskie i amerykańskie.
Pogoda. Ciepły i burzowy lipiec w naszych szerokościach geograficznych
Dobiega końca gorący, ale wilgotny lipiec. Szczególnie wysokie wartości na termometrach notowano w centralnej, częściowo północnej i wschodniej części kraju. Nieco chłodniej było na zachodzie. To dopiero drugi miesiąc w tym roku z temperaturą powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Średnia dla obszaru całej Polski to ponad 2°C za lipiec.
Pogoda. Termiczne lato zostanie utrzymane, ale wyraźne ochłodzenie na przełomie miesięcy jest przesądzone
Prześledźmy teraz prognozę anomalii na poszczególne dni w okresie od 25.07.2021 do 31.07.2021 według modelu ICON. Dostrzegamy, że pod koniec miesiąca temperatura będzie przeważnie powyżej normy wieloletniej względem okresu referencyjnego 1991-2020. Średnio temperatura będzie wyższa o 2°C do 5°C. Zauważalne ochłodzenie jest prawdopodobne na przełomie miesięcy. Jednak średnia anomalia za 7 dni wyjdzie w całym kraju znacznie powyżej normy wieloletniej. Dni upalnych najwięcej spodziewamy się w centrum, częściowo południu i wschodzie. Mniej na zachodzie Polski.
Należy również sprawdzić prognozę średniej temperatury dobowej na okres najbliższych 10 dni. Dostrzegamy, że pomimo spodziewanego ochłodzenia na przełomie miesięcy. Średnia temperatura będzie w górnym przedziale termicznego lata. Możemy zobaczyć na mapie, że średnia temperatura przyjmie przedział od 19°C do 22°C. Najcieplej powinno być w centrum i na wschodzie, nieco chłodniej na zachodzie i północnym-wschodzie. Nie można jednak wykluczyć, że wartości te są nieco zaniżone o 1-2°C.
Pogoda. Upały pod koniec lipca szczególnie intensywne w centrum, południu i wschodzie
Zerkamy także na mapę ukazującą maksymalną temperaturę na 10 dni dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych. Miejmy jednak na uwadze, że wartości ukazane na mapie mogą być zaniżone o 2°C/3°C. Dni upalne na przełomie lipca i sierpnia zdarzyć mogą się w całym kraju. Jednak najwięcej będzie ich w centrum, południu i wschodzie. Upały będą jednak mniej intensywne, niż w pierwszej i drugiej dekadzie lipca. Zawartość pary wodnej w masie ma być niższa, zatem nie będzie panować aż tak wysoka wilgotność powietrza. Nie unikniemy jednak okresami pod koniec lipca nocy tropikalnych, gdy temperatura minimalna nie spadnie poniżej 20°C.
Dominacja pola obniżonego ciśnienia, to częste opady i burze
Warto również zwrócić uwagę na mapę przedstawiającą uśrednione wartości ciśnienia atmosferycznego na 10 dni. Widzimy, że dominować ma pogoda niżowa. Przy napływie powietrza głównie z kierunków południowych warunki do rozwoju burz są prognozowane w wielu regionach Polski. Najwięcej burz będzie jednak w nadchodzącym tygodniu w centrum, południu i wschodzie. Nie można ich jednak wykluczyć na przeważającym obszarze kraju. Lokalne podtopienia, gradobicia i szkody wiatrowe są prawdopodobne. Szczególnie groźnych burz spodziewamy się w momencie wypierania rozgrzanej masy pochodzenia zwrotnikowego na przedfrontowej linii zbieżności wiatru.
Sprawdźmy również prognozy akumulacji opadów na okres od 25.07.2021 do 4.08.2021 według ECMWF i GFS. Dominacja pola obniżonego ciśnienia doprowadzi do występowania częstych opadów. Głównie pochodzenia burzowego. Zarówno amerykański, jak i też europejski model wskazuje, że największa ilość opadów jest prognozowana w centrum, południu i wschodzie. Mniej opadów ma być na zachodzie i północy, ale nie oznacza to, że nie będzie okresami padać tam wcale. Opady pochodzenia konwekcyjnego w półroczu ciepłym charakteryzują się dużą nierównomiernością. Ponadto nie można wykluczyć, że miejscami sumy opadowe przy silnych burzach okażą się wyższe.
Wariant modelu ECMWF na okres od 25.07.2021 do 4.08.2021 dla Polski
Prognoza modelu GFS na okres od 25.07.2021 do 4.08.2021 dla Polski
Pogoda. Chłodna pierwsza dekada sierpnia. Dni gorących oraz upalnych może być niewiele
Prawdopodobnie w pierwszych dniach sierpnia upał ustąpi z Polski. CFS, GEFS, jak i też ECMWF sygnalizują chłodniejszy okres synoptyczny. Najniższe wartości są prognozowane na zachodzie kraju, natomiast najwyższe na południu i wschodzie kraju. Wyniki wyliczeń różnią się pomiędzy modelami.
Orientacyjna prognoza maksymalnej temperatury na okres od 25.07.2021 do 6.08.2021. Wyliczenia mogą ulec korekcie powyżej 5-6 dni z uwagi na dynamiczną sytuacje synoptyczną.
Pogoda. Gorący koniec lipca, potem nagła zmiana w Polsce
Końcówka lipca to ciepły, okresami gorący i wilgotny oraz burzowy okres synoptyczny. W całym kraju CFS sygnalizuje tydzień ze średnią anomalią znacznie powyżej normy wieloletniej. Wyraźną zmianę dostrzeżemy jednak na mapach anomalii, które przedstawiają uśrednione wartości odchylenia temperatury na pierwsze dni sierpnia.
Omawiane ochłodzenie jest dostrzegalne na mapach anomalii temperatury w okresie od 31.07.2021 do 7.08.2021 dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych. Zauważamy, że najchłodniej będzie na zachodzie kraju, natomiast najcieplej na południu i wschodzie. Tutaj okresami temperatura będzie typowa dla polskiego lata z okresowymi dniami gorącymi i krótkimi upałami. Szczególnie w momencie napływu mas pochodzenia zwrotnikowego, których w pierwszych dniach sierpnia nie będzie jednak dużo. Poniższa prognoza anomalii może ulec jeszcze korekcie w kolejnych prognozach amerykańskiego modelu.
CFS na kolejne tygodnie sierpnia sygnalizuje, że szczególnie wysokie temperatury są prognozowane na południu i wschodzie. Dalej ujemne odchylenie temperatury od normy wieloletniej obserwujemy na zachodzie Polski, gdzie może być chłodniej na przełomie 1 i 2 dekady, niż jest zwykle w tym okresie.
Mniej optymistycznie wyglądają prognozy GEFS na pierwszą dekadę sierpnia. Dostrzegamy, że prognozuje on okresami średnią anomalię poniżej normy wieloletniej praktycznie w całej Polsce. Podobne wyliczenia na ten okres przedstawia ECMWF. Mniejszy obszar ujemnej anomalii prognozuje model CFS. Wkrótce przekonamy się, które modele sprawdzą się na pierwsze dni sierpnia najlepiej.
Prognozowana średnia anomalia temperatury na okres od 30.07.2021 do 4.08.2021. Widzimy, że najcieplej powinno być w tym okresie na południu i wschodzie kraju. Natomiast wyraźnie chłodniej na zachodzie i północy Polski.
Najgorzej wygląda prognoza anomalii temperatury na okres od 1.08.2021 do 6.08.2021. Praktycznie cała Polska jest objęta ujemnym odchyleniem temperatury od normy wieloletniej. Najcieplej według GEFS ma być wtedy na krańcach południowych, wschodnich i południowo-wschodnich.
Chłodny okres synoptyczny przed nami
Prognozy na całą pierwszą dekadę sierpnia nie są optymistyczne. Widzimy, że na przeważającym obszarze Polski utrzyma się temperatura poniżej normy wieloletniej. Przynajmniej tak wynika to z prognoz GEFS. Amerykański model klimatyczny CFS ukazuje nam, że najchłodniej będzie na zachodzie i częściowo północy kraju.
Na sam koniec już sprawdzamy prognozę wiązek modelu GFS na okres najbliższych 16 dni. Bierzemy w tym przypadku okres referencyjny 1981-2010 i wysokość izobaryczną 850 hPa (1500 m.n.p.g), co pozwala nam charakteryzować nam właściwości mas powietrza napływających nad dany obszar.
Dostrzegamy, że na przełomie lipca i sierpnia rozpocznie się chłodniejszy pierwszy okres synoptyczny. Średnia wiązek obniża się poniżej normy z lat 1981-2010. To zwiastuje niższe wartości na termometrach i ustąpienie upałów. Aurą sterować ma przeważnie cyrkulacja strefowa, zatem na brak dynamiki w pogodzie na początku sierpnia nie będziemy narzekać. Niewykluczone, że coraz cieplejsze masy powietrza nad przeważający obszar Polski zaczną docierać na przełomie 1 i 2 dekady sierpnia. Jednak z uwagi na odległy termin prognozy mogą ulec wyraźnej korekcie.
Prognoza wiązek modelu GFS dla Poznania, wysokość 850 hPa (1500 m.n.p.g). Powyżej 5 dni pojawia się coraz więcej rozbieżności w prognozach. Ochłodzenie na przeważającym obszarze Polski z początkiem sierpnia stanie się jednak faktem.
Wyliczana prognoza wiązek modelu GFS dla Warszawy na 16 dni. Zejście temperatury poniżej normy wraz z początkiem sierpnia jest prawdopodobne. Szansa na silniejsze ocieplenie pojawia się dopiero na przełomie 1 i 2 dekady nowego miesiąca.
Fale upałów w pierwszej dekadzie nowego miesiąca w całym kraju są mało prawdopodobne. Przeważnie na termometrach zobaczymy od 19°C do 26°C. Trend w pogodzie może ulec zmianie dopiero pod koniec 1 dekady sierpnia. W tym przypadku grafika obrazuje wiązki modelu GFS na okres 16 dni.
Szczególnie niskie wartości na termometrach są prognozowane na zachodzie i częściowo północy kraju. Cieplej może być w centrum i na południu oraz wschodzie kraju.
Źródło grafik: meteomodel.pl, climatereanalyzer.org/, wxcharts.com, tropicaltidbits.com, wetterzentrale.de