Pogoda długoterminowa na 16 dni. Wichura powyżej 100 km/h. Będą wiosenne burze, mróz i epizody ze śniegiem w Polsce

Antycyklon wciąż wpływa na pogodę nad Polską, blokując wkroczenie niżów. Dlatego w drugiej połowie mijającego tygodnia przy napływie ciepłego powietrza polarnomorskiego o niskiej wilgotności względnej mamy najwyższe temperatury od początku roku. Notowano nawet 20-23℃. Dodatkowo pojawia się podwyższona koncentracja pyłu saharyjskiego także pierwszy raz w tym sezonie. Warto podkreślić, że w tej masie podczas dominacji wyżu mamy sporą dobową amplitudę temperatury i częste są nocne i poranne przymrozki. Dodatkowo słaby wiatr i rozwijanie się przyziemnych warstw inwersyjnych sprzyja występowaniu smogu nocami i i o poranku. Prognozy numeryczne wskazują, że okres stabilnej pogody powoli dobiega końca. Według ECMWF w nadchodzącym tygodniu antycyklon zacznie tracić na sile, ustępując miejsca rozległej zatoce niżowej, przez które przejdą cyklony z układami frontalnymi. Na przeważającym obszarze Polski prognozowane są opady deszczu i okresowo śniegu. Nareszcie zacznie więcej padać, ale wciąż te sumy opadowe nie będą duże. Dodatkowo możliwe będą burze w drugiej dekadzie marca.

Ochłodzenie na horyzoncie

Prognozowany trend temperatury maksymalnej w okresie od 9.03.2025 r. do 18.03.2025 r. według modelu ECMWF dla Polski

pogoda mocno się zmieni w kraju
Pogoda diametralnie się zmieni w czasie drugiej dekady marca 2025 r. Źródło: CMM IMGW, modele.imgw.pl

Predykcje modeli pogodowych pokazują, że silny antycyklon, który przyczynia się do adwekcji ciepłego powietrza, głównie do centralnej części Europy, w tym w Polsce, skutkuje dalszym wysuszaniem gleby po mało śnieżnej zimie. Mamy wyjątkowo suchy początek meteorologicznej wiosny, która trwa od 1 marca na półkuli północnej. Prognozowana przebudowa barycznego nastąpi w nadchodzącym tygodniu. Wówczas antycyklon zacznie tracić na sile i zostanie wyraźnie zdominowany przez co najmniej dwa ośrodki niskiego ciśnienia, które przyniosą opady deszczu, a miejscami także przelotne opady śniegu i mieszane przy wymianie mas powietrza.

Prognozowany orientacyjny trend temperatury minimalnej na okres od 9.03.2025 r. do 18.03.2025 r. według modelu ECMWF dla Polski

pogoda mocno się zmieni
Mróz nocami i o poranku dalej nie będzie rzadki w marcu. Źródło: CMM IMGW, modele.imgw.pl

Opady staną się częstsze, więcej będzie chmur

Na początku nowego tygodnia pojawi się również wichura w górach i na obszarach podgórskich. Wysoko w górach powieje powyżej 100-115 km/h. Będzie mieć związek z występowaniem wiatru halnego i powinna mieć ograniczony zasięg. Prognozy numeryczne pokazują, że wiatr będzie szczególnie odczuwalny w południowych częściach województw śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Okaże się to ciepły fen, znany w Karpatach Zachodnich jako halny. Silne porywy wiatru fenowego na tym obszarze pojawią się już w dzisiejszy wieczór, ale także w nocy nocy z niedzieli na poniedziałek. Na skutek tego w niektórych rejonach u podnóża gór temperatura nawet w najzimniejszej porze nocy nie spadnie poniżej 8-11°C, bo suchy i ciepły wiatr będzie podnosić temperaturę powietrza.

Prognozowany trend opadów wstępnie na okres od 9.03.2025 r. do 18.03.2025 r. według modelu ECMWF dla Polski

mocna zmiana pogody w regionie
Pogoda diametralnie się zmieni i zacznie częściej padać w drugiej dekadzie marca. Źródło: CMM IMGW, modele.imgw.pl

Pogoda w regionie szykuje niespodziankę

Prognozy numeryczne wskazują, że pogoda w pasie dzielnic południowych zacznie stopniowo się uspokajać się w poniedziałek wieczorem. Wygląda na to, że w nocy z poniedziałku na wtorek i we wtorek halny może jeszcze chwilami być porywisty. Jednak z każdą godziną ma wyraźnie tracić na silę. Powinniśmy mieć na uwadze, że w innych regionach naszego kraju wiatr na pewno nie będzie stanowił zagrożenia. Zatem prognozy nie wskazują na to, by do końca nadchodzącego tygodnia wystąpiła u nas silniejsza wichura poza rejonami górami.

Polecamy:  Pogoda zmieni się o 180 stopni

Prognozowany trend opadów na okres od 9 marca 2025 r. do 20 marca 2025 r. według modelu ECMWF

pogoda się zmieni
Więcej opadów w drugiej dekadzie marca, ale sumy nie będą szczególnie duże.

Niżowa pogoda w kraju

Przebudowana pola barycznego i odbudowa cyrkulacji atmosferycznej spowodują, że w drugiej dekadzie marca czekają nas duże wahania temperatury w zależności od regionów. Nie od razu w całym kraju zacznie padać. Dlatego sytuacja pożarowa i wilgotność gleby po bezśnieżnej zimie będzie trudna w całym kraju. Modele numeryczne prognozują, że w Polsce utrzyma się stabilna pogoda bez opadów do około 10-11 marca. Do tego czasu temperatura będzie znacznie powyżej normy wieloletniej, które będą charakterystyczne dla wczesnej wiosny. Sytuacja pogodowa zacznie się zmieniać w drugiej połowie marca, kiedy to nadciągające ośrodki niskiego ciśnienia z frontami związane z rozległym obszarem obniżonego ciśnienia z zachodnich i południowo-zachodnich rejonów Starego Kontynentu zaczną obejmować coraz większą część kontynentu, zbliżając się także do naszego oraz północnych obszarów kontynentu europejskiego.

Prognozowana anomalia ciśnienia na okres od 8.03.2025 r. do 15.03.2025 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

diametralna zmiana pogody w regionie
Pole niżowe wpłynie na pogodę w naszym regionie

Duża dodatnia anomalia

Zatem po dłuższej przerwie opady w wielu częściach Polski, które będą związane z przechodzącymi cyklonami i ich frontami, przewidywane są głównie w dniach 11-17 marca 2025. Niewykluczone, że pojawią się też pierwsze wiosenne burze. Szczególnie w okolicach 12 marca. Co ważne to na skutek wymiany mas ciepłego i zimnego powietrza, w niektórych miejscach zdarzą się opady deszczu, jak i też śniegu oraz mieszane. Aczkolwiek nie należy spodziewać się prawdziwej zimy na nizinach, ponieważ temperatury w ciągu dnia pozostaną na poziomie powyżej zera. Prognozy wciąż się wahają, jeśli chodzi o wysokość i zasięg opadów, bo wynika to z niepewnej trajektorii niżów. Dodatkowo po 15 marca częstszy stanie się najprawdopodobniej mróz nocami na przeważającym obszarze Polski. Jeśli w drugiej dekadzie marca krajobrazy poza górami się zabielą, to będą to tylko krótkotrwałe epizody i śnieg szybko stopnieje. Średnia dobowa temperatura najczęściej będzie typowa dla przedwiośnia, a nawet wiosny termicznej.

Zobacz też: Siarczysty mróz sięgnie z północy. Zima gwałtownie umocni się w drugiej dekadzie marca. Nawet -30℃ w tym regionie

Prognozowany wstępnie trend anomalii temperatury maksymalnej na najbliższe tygodnie w oparciu o model ECMWF

aura mocno się zmieni
Wysoka anomalia dodatnia na 11 tydzień marca, potem bliżej normy wstępnie. Źródło: CMM IMGW, modele.imgw.pl

Duża zmiana pogody w regionie i częstsze opady, ale trwałej zimy w Polsce nie widać

Zanim nadejdą istotne zmiany w pogodzie, to warto je wykorzystać, bo od kilku dni mamy piękną, słoneczną i wyżową pogodę. Podczas drugiej dekady marca pojawią się w końcu potrzebne opady na obszarze Polski. Jednak nie wszędzie będą one intensywne. Odmiennie sytuacja ma wyglądać na zachodzie i południowym zachodzie Starego Kontynentu, gdzie spodziewane są kolejne konwekcyjne i silne deszcze oraz burze, z ryzykiem podtopień i powodzi błyskawicznych, głównie na obszarze Półwyspu Iberyjskiego, ale i nie tylko tam. Zmiana pogody przyniesie także okresowe ochłodzenie, które jednak nie utrzyma się długo w czasie drugiej dekady marca.

Prognozowany trend temperatury powietrza i opadów do 24 marca 2025 r. według modelu ECMWF dla Warszawy

zmiana pogody będzie radykalna
Nie widać zimy termicznej w kolejnych tygodniach

W pierwszym miesiącu meteorologicznej wiosny prognozowana jest pogoda typowa dla przejściowej pory roku, z którą będziemy musieli się pogodzić. Dlatego, że w kolejnych tygodniach może jeszcze kilka razy nastąpić ochłodzenie, jak i też pojawią się tak potrzebne przed ruszeniem wegetacji roślin opady mieszane oraz samego śniegu, ale nie zabraknie także epizodów cieplejszych, trwających kilka dni. Finalnie marzec zapisze się ciepły, ale suchy z częstą dominacją wyżów. Trwałej wielotygodniowej zimy termicznej nie będzie i ma wystąpić wiele słonecznych dni. Coraz częściej występować ma termiczne przedwiośnie i wiosna termiczna.

Prognozowany trend temperatury powietrza i opadów dla Krakowa do 24 marca 2025 r. według ECMWF

spora zmiana aury w kraju
Duża zmiana pogody i w wiązkach ponad 20 stopni

Źródło: Fanipogody.pl, CMM IMGW, modele.imgw.pl, meteologix.com, wetterzentrale.de,

Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC