15 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda długoterminowa na 5 dni dla Polski. Burze z gradem, gorąc do 26°C i halny

Pogoda długoterminowa na 5 dni dla Polski. Gorąc już w weekend do 26°C, opady i burze. Sprawdź, co czeka nas w pogodzie w okresie od 3.10.2020 do 8.10.2020.

W najbliższych dniach znajdziemy się po wschodniej stronie rozległego niżu znad Europy Zachodniej. Z południa i południowego-zachodu napływać będzie bardzo ciepła masa na październik pochodzenia zwrotnikowego.

Prognoza średniej anomalii temperatury na okres najbliższych 5 dni wskazuje, że czeka nas wyjątkowo ciepły okres synoptyczny.

Średnia dobowa temperatura powietrza będzie typowa dla termicznego lata w Polsce i wyniesie od 15°C do 17°C.

Możliwe są dni gorące, a miejscami temperatura osiągnie aż 24°C/26°C. Zwłaszcza na południu, centrum i wschodzie.

Wiele wskazuje, że dominować ma przez ten czas pogoda niżowa. Znajdziemy się pod wpływem rozległego niżu znad Europy Zachodniej, ale na pofalowanym froncie tworzyć będą się płytkie niże. Oprócz opadów deszczu należy spodziewać się także burz, które miejscami przyniosą grad i silny wiatr. Występować mogą zarówno popołudniu, jak i też w porze nocnej. Zwłaszcza na frontach atmosferycznych.

Duży gradient baryczny w naszej części Europy przełoży się na silny wiatr. Na południu Polski wystąpi fenowy. W polskich górach powieje powyżej 130 km/h, sprowadzając wyraźne ocieplenie i na ogół bezchmurną aurę.

Sytuacja synoptyczna na dzień 3.10.2020, 00 UTC

Sytuacja synoptyczna na dzień 4.10.2020, 12 UTC

W nocy z soboty na niedzielę do zachodniej części Polski zacznie nasuwać się front chłodny. W obrębie frontu obserwowane będą zaburzenia falowe urastające do postaci układów niskiego ciśnienia.

Sytuacja synoptyczna na dzień 4.10.2020, 00 UTC

W niedzielę front chłodny wypierać zacznie cieplejsze powietrze z południa Europy. Wysokie temperatury panować będą jeszcze w centrum i na wschodzie oraz częściowo południu.

Sytuacja synoptyczna na dzień 4.10.2020, 12 UTC

W poniedziałek najcieplejsza masa powietrza zostanie wyparta z Polski. Znajdziemy się w rozległym obszarze obniżonego ciśnienia. Temperatura powyżej 20°C wystąpi na wschodzie.

Sytuacja synoptyczna na dzień 5.10.2020, 12 UTC

We wtorek już dużo chłodniej w całym kraju, ale temperatura ma być w dalszym ciągu powyżej normy wieloletniej.

Sytuacja synoptyczna na dzień 6.10.2020, 12 UTC

W środę utrzyma się napływ z południa. Zasadniczo znajdziemy się pomiędzy wypełniającym niżem znad Wysp Brytyjskich a wyżem nad Rosją.

W czwartek rozkład pola ciśnienia nie ulegnie większej zmianie. Dalej nad Wyspami Brytyjskimi, w obrębie długiej fali górnej znajdzie się wypełniający niż, a na wschodzie wyż. Napływać będzie w dalszym ciągu ciepła, lecz nie gorąca masa powietrza jak na październik.

Prognozowana temperatura powietrza na dzień 3.10.2020 według modelu ICON i GFS.

Prognozowany zasięg opadów oraz ilość deszczu do godzin nocnych w sobotę przez model SWISS-HD i ECMWF bazujący na modelu SWISS z siatką 4 km.

Pogoda. Ochłodzenie postępują od zachodu w niedzielę i burze

W niedzielę, 5 października 2020 z zachodu na wschód przemieszczać ma się pofalowany front atmosferyczny. Prognozowane są burze. Zagrzmieć może w woj. dolnośląskim, wielkopolskim, ale także na Ziemi Łódzkiej i Kujawach oraz Pomorzu. Chmury Cumulonimbus możliwe są także lokalnie na Mazowszu.

Prognozowana temperatura powietrza na niedzielę przez model GFS.

Prognozowany zasięg opadów przez modele numeryczne do końca dnia w niedzielę.

Pogoda. Ciepły poniedziałek, ale z opadami i możliwymi burzami

W poniedziałek najcieplejsza masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego znajdzie się poza granicami Polski. Utrzyma się jednak kierunek napływu powietrza z południa. Na termometrach w wielu miejscach zobaczymy temperatury typowe dla lata a nie dla października.

W poniedziałek lokalnie popada w całej Polsce, a miejscami możliwe są również burze. Głównie na wschodzie i w centrum. Najwięcej deszczu spaść może na południowym-zachodzie i zachodzie.

Prognozowana wysokość opadów do końca poniedziałkowego dnia przez modele numeryczne.

Pogoda. Ochłodzenie od wtorku w całym kraju

Już we wtorek czeka nas ochłodzenie w całym kraju. Temperatura obniży się poniżej 20°C. Wciąż będą to jednak typowe wartości dla późnego lata w Polsce niż jesieni.

W niemal całym kraju możliwe są we wtorek opady deszczu. Prognozy poszczególnych modeli na wtorek poniżej.

Pogoda. W czwartek znów szansa na 20°C

Wiele wskazuje, że w czwartek, 7 października temperatura osiągnie na południu i wschodzie 20°C. Na pozostałym obszarze ma być znacznie chłodniej. Deszcz, jeśli spadnie, to na południu, centrum i wschodzie, chociaż prognozy na tak odległy okres mogą ulec zmianie.

POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ TUTAJ.