Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na cały czerwiec 2020 dla Polski. Zimny miesiąc, rzadkie upały. Wystąpią gwałtowne burze


Od kilku tygodni przyglądamy się uważnie prognoz modeli sezonowych na czerwiec 2020 dla Polski. Nie mamy dobry wieści. Po bardzo chłodnym maju nadejdzie niewiele cieplejszy czerwiec. Upalne dni najprawdopodobniej wystąpią, ale będzie ich mniej względem ubiegłych lat. Niewykluczone, że ponownie temperatura może być kilka stopni poniżej normy wieloletniej. Najczęściej na termometrach zobaczymy poniżej 25 stopni, ale dni gorące są spodziewane w wielu miejscach po 10 czerwca 2020.

Wczoraj dobiegł końca wyjątkowo chłodny maj. Tak zimnego piątego miesiąca roku nie było od 1991 roku. Na nizinach wystąpiły opady śniegu. 8 cm pokrywa śnieżna wystąpiła na Podlasiu i Suwalszczyźnie, biały puch spadł również Warmii i Mazurach, gdzie na kilka godzina krajobrazy zabieliły się. Co ciekawe, wiosenna pokrywa śnieżna była wyższa niż w miesiącach zimowych, w których brakowało typowych dla zimy ochłodzeń.

Przebieg temperatury na obszarze Polski w maju 2020 roku względem okresu referencyjnego 1981-2010. Przeważnie nasz kraj znajdował się w napływie zimnych mas powietrza. Nigdzie w kraju nie zanotowano upałów. Dane, meteomodel.pl

Średnia dobowa temperatura powietrza w okresie od 1.05.2020 do 31.05.2020. Dane, meteomodel.pl

Warto również zwrócić uwagę na przebieg temperatury w 2020 roku. Zima była wyjątkowo ciepła w naszej części Europy. Niewątpliwie dużą zasługę odegrała w tym przypadku aktywna cyrkulacja strefowa sprowadzająca do naszej części Europy ciepłe i na ogół wilgotne masy powietrza przeważnie znad Atlantyku i południowego-zachodu Starego Kontynentu. Odwrotny trend obserwujemy wiosną w tym roku, gdy bardzo często obserwowana jest cyrkulacja południkową charakteryzującą się spływem zimnych mas powietrza z dalekiej północy o cechach arktycznych.

Przebieg temperatury na obszarze Polski w 2020 roku. Dane, meteomodel.pl

Spójrzmy jeszcze na sam koniec na anomalię temperatury powietrza w maju 2020 roku. Był to zimny miesiąc w całej Polsce, a w wielu miejscach temperatura była niższa o 2,5 stopnia względem normy wieloletniej z okresu 1981-2010. W Bieszczadach odchylenie temperatury sięgnęło aż 3 stopni poniżej normy z analogicznego okresu wymienionego powyżej. Dane, meteomodel.pl

Pogoda. Czerwiec znów może być chłodnym miesiącem. Upały mogą być rzadkością

Prognozowana temperatura powietrza w najbliższych 10 dniach w Polsce i Europie.

Prognozowane średnie wartości na 2 metrach w perspektywie najbliższych 10 dni w Polsce.

Najcieplej będzie w najbliższych 10 dniach na zachodzie i południu kraju. Na pozostałym obszarze temperatura może być poniżej normy wieloletniej.

Według najnowszych prognoz sezonowych pierwszy miesiąc lata przyniesie kontynuacje niskich temperatur w naszej części Europy. Modele pogodowe wskazują ponownie na większą ilość opadów w kolejnych tygodniach na obszarze Polski. Będą to zarówno opady konwekcyjne, ale także wielkoskalowe związane np. z niżami znad Morza Czarnego i Śródziemnego. Wyraźna dominacja niżowej pogody jest prognozowana przez wiele modeli pogodowych. Tylko okresami w naszej części Starego Kontynentu zaznaczy się wpływ wyżów barycznych.

Bardzo często w naszej części Europy zaznaczyć może się wpływ chłodnych mas powietrza znad Atlantyku Północnego, czemu niewątpliwie sprzyjać może rozkład pola ciśnienia nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami. Te prognozy zweryfikujemy w kolejnych tygodniach.

Również w środkowych warstwach troposfery przez znaczną część czasu dominować mogą górne zatoki niżowe, które wpływać będą również na pogodę przy ziemi. To może być deszczowy miesiąc, ale i okresami burzowy.

W porównaniu do lat ubiegłych napływ z kierunków południowych, zwłaszcza znad Afryki Północnej i Morza Śródziemnego nie będzie tak silny, dlatego długie okresy upałów są mało prawdopodobne, lecz nie niemożliwe. Kilka gorących dni może zdarzyć się w czerwcu, zwłaszcza około 15 dnia miesiąca, ale długie fale upałów nie są obecnie prognozowane przez modele. Trend ten może ulec zmianie, zwłaszcza w ostatniej dekadzie czerwca, gdy temperatura najprawdopodobniej wzrośnie nieco powyżej normy. Wyliczenia na tak odległy okres radzimy jednak traktować jako ciekawostkę.

Najnowsza prognozowanej anomalii temperatury na czerwiec 2020 nie napawa optymizmem. Odchylenie temperatury w wielu miejscach naszej części Europy sięgnąć może kilka stopni poniżej normy wieloletniej względem okresu 1984-2009. To nie będzie prawdopodobnie rekordowo ciepły miesiąc na Starym Kontynencie, w tym także w Polsce.

Niewykluczone, że nad wodami północno-wschodniego Atlantyku dojdzie do powstania wyraźnej blokady wyżowej. W tym samym czasie na obszarze Europy dominować może napływ dość chłodnych, okresami niestabilnych mas powietrza. Zarówno znad basenu Morza Śródziemnego, jak i też znad Morza Czarnego. Wtedy też powstawać mogą burze o różnej intensywności w zależności od warunków panujących w troposferze.

Wiele wiązek modeli wskazuje na podwyższone ryzyko pojawienia się niżów z rodowodem czarnomorskim, jak i też śródziemnomorskim, co załagodzić może w znacznym stopniu suszę na wschodzie, południu, a nawet w centrum kraju. Niektóre modele wskazują na mniejsze opady na zachodzie.

CFS prognozuje wilgotny okres synoptyczny na przeważającym obszarze Starego Kontynentu, co doskonale widać na poniższej rycinie.

Prognozowane sumy opadów do połowy czerwca. Według licznych prognoz najwięcej deszczu spadnie na południu i wschodzie. Obszar i sumy ulegać mogą zmianom ze względu na termin, ale mokry okres synoptyczny jest sugerowany od kilku tygodni przez modele.

Przynajmniej do trzeciej dekady czerwca znaczny wpływ na pogodę wywierać mają układy niżowe. Tylko okresami swój wpływ zaznaczą układy wysokiego ciśnienia.