Pogoda długoterminowa na cały listopad 2019. Ścieranie się ciepłych i chłodnych mas, burze oraz wiatr

Pogoda długoterminowa na cały listopad 2019. Ścieranie się ciepłych i chłodnych mas, burze oraz wiatr. Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie.

Miesiąc listopad będzie prawdopodobnie miesiącem z temperaturą w okolicach normy wieloletniej, bądź poniżej. Okresami jednak chłodne masy powietrza dadzą się nam we znaki.

W nadchodzącym miesiącu nie zabraknie okresów, gdy ciepłe i chłodne masy powietrza ścierać będą się intensywnie w naszej części Europy. Prowadzić będzie to do dużej zmienności aury. Nagłe zmiany temperatury, spadki i wzrosty ciśnienia oraz opady nie powinny nikogo dziwić.

Czasami nagłe zmiany pogody spowodowane będą układami niskiego ciśnienia wędrującymi z zachodu na wschód Europy. W Polsce cyrkulacja strefowa przyniesie dużo chmur, okresami opady o większym natężeniu. Niewykluczone są burze a nawet wichury.

Prawdopodobnie w listopadzie na dłuższy okres czasu zostanie zablokowana cyrkulacja zachodnia. Spowodowane może być to rozbudową wyżu nad Skandynawią albo Wyspami Brytyjskimi.

Układy wysokiego ciśnienia nie w każdej sytuacji przyniosą pogodną aurę. Może wystąpić wiele dni, gdy zalegać będą chmury podinwersyjne typu Stratus oraz Stratocumulus, odcinając dopływ promieni słonecznych. Nie zabraknie również mgieł oraz zamgleń w wielu miejscach Polski. Uciążliwy będzie w większych aglomeracjach smog.

Spadki temperatury poniżej zera na pewno wystąpią. Ze względu na odległy okres ciężko przewidzieć ile ich będzie.

Przymrozki w listopadzie są oczekiwane głównie w nocy i o świcie, ale przy adwekcji zimnego powietrza arktycznego może wystąpić mróz całodobowy.

W listopadzie nie można wykluczyć opadów śniegu poza obszarami górskimi. Prawdopodobne są nawet śnieżyce prowadzące do utrudnień komunikacyjnych. Niże wędrujące znad Morza Śródziemnego w kierunku naszej części Europy niosą zazwyczaj bardzo dużo wilgoci, dlatego intensywność opadów może być bardzo duża.

Przelotne opady konwekcyjne krupy i śniegu oraz deszczu ze śniegiem, w masie powietrza arktycznego są możliwe w listopadzie. Najbardziej rozbudowanym w pionie chmurom Cumulonimbus towarzyszyć mogą nawet wyładowania atmosferyczne. Burze w półroczu chłodnym nie są niczym nadzwyczajnym. W sprzyjających warunkach zjawiska te powstają w chłodnych masach powietrza, najczęściej za frontami atmosferycznymi, ale także w przypadku przechodzenia głębokich układów niżowych, gdy wzrasta dynamika w troposferze. Wtedy mogą one przybierać postać linii szkwału, szczególnie na aktywnych frontach chłodnych.

Podmuchy ciepła są możliwe. Temperatura przekroczyć będzie mogła 15 stopni w wielu miejscach. W polskich górach uciążliwy może być wiatr fenowy, prowadząc do nawet do wiatrołomów.

Listopad może być miesiącem ciepłym, ale okresami arktyczny chłód da się we znaki. Na nizinach spaść może pierwszy śnieg, co nie będzie niczym nadzwyczajnym. Dynamika zmian w pogodzie okresami ma być bardzo duża. W wielu miejscach możliwe są jednak niedobory opadów.

Prognozowana anomalia temperatury przez model CFS na listopad, wyliczana anomalia powyżej normy nie oznacza, że nie wystąpią okresy chłodne. Rycina niżej, spodziewane akumulacje opadów w listopadzie, może ulec jeszcze to zmianie.