Pogoda długoterminowa na cały październik 2020 dla Polski. Temperatura powyżej normy, częste opady i burze

Pogoda długoterminowa na cały październik 2020. Temperatura powyżej normy, częste opady i burze. Sprawdź możliwy trend w pogodzie.

Według modelu klimatycznego CFS decydujący wpływ na warunki pogodowe będą mieć niże baryczne. Nie tylko te wędrujące znad Atlantyku, ale także znad Morza Śródziemnego.

Model klimatu, czyli CFS prognozuje, że w skali miesięcznej będzie to ciepły miesiąc. Prognozowane jest duże dodatnie odchylenie temperatury od normy wieloletniej. Również miesiąc z temperaturami powyżej normy dla października prognozuje europejski model ECMWF. Anomalia może sięgnąć aż 2 stopni względem okresu okresu referencyjnego 1984-2009. Mogą zdarzyć się krótkotrwałe okresy z napływem mas znad południowej Europy. Wtedy też przekroczenie 20 stopni w południowej i zachodniej części kraju jest możliwe. Tych dni będzie jednak najprawdopodobniej mniej niż we wrześniu.

Sprawdźmy prognozowany rozkład pola ciśnienia nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami.

Początek października przyniesie na ogół pogodę niżową, dlatego nie zabraknie opadów. Z południa Europy wędrować mogą niże baryczne, przynoszące intensywne opady okresami w pierwszej dekadzie miesiąca. Nie można wykluczyć burz zarówno adwekcyjnych, jak i też w cieplejszych masach powietrza oraz na frontach chłodnych wtórny niżów.

Na przełomie 1 i 2 dekady października znaczny wpływ na pogodę mogą mieć w tym czasie wyże. Nie zawsze jednak antycyklony w półroczu chłodnym zagwarantują pogodną aurę. Możliwe są tzw. zgniłe wyże, zaleganie podinwersyjnego zachmurzenia, mgieł oraz zamgleń. W większych aglomeracjach miejskich przy bezwietrznej, wyżowej pogodzie może powrócić problem smogu w związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego, jak i też obecność nisko zawieszonej warstwy inwersyjnej.

Najprawdopodobniej na przełomie 2 i 3 dekady października znaczny wpływ na warunki pogodowe będzie mieć Atlantyk. Wtedy też przechodzenie frontów, silniejszy wiatr oraz częstsze opady mogą nie być niczym dziwnym. Prognozy ze względu na odległy okres trzeba będzie zweryfikować w kolejnych tygodniach.

Ostatnia dekada października może minąć pod znakiem pogody niżowej. Miejmy jednak na uwadze to, że prognozy na tak odległy okres są obarczone bardzo dużym błędem prognostycznym, zatem poniższe ryciny należy traktować orientacyjnie.

W październiku możliwe są krótkotrwałe epizody ze spływem zimnych mas pochodzenia arktycznego. Nocami zatem niewykluczone są przymrozki. W ciągu dnia temperatura ma być na ogół dodatnia. Lokalnie na nizinach prawdopodobne są epizody z opadami śniegu, lecz prawdopodobieństwo utworzenia się większej pokrywy śnieżnej poza obszarami górskimi nie jest wysokie.

Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza według IMGW-PIB

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Nie są podawane dokładne wartości dla poszczególnych dni, gdyż nie ma to większego sensu. Modele numeryczne mają wysoką sprawdzalność do 3-5 dni. Orientacyjna prognoza jest powyżej 7 dni. Powyższa prognoza ukazuje tylko możliwe trendy w nadchodzącym miesiącu na postawie prognoz modelu klimatu CFS i ECMWF, ale nie podaje dokładnych wartości dla poszczególnych dni.

Opady w październiku będą najprawdopodobniej w normie, bądź miejscami nieznacznie powyżej normy .