Pogoda długoterminowa na cały październik 2020. Temperatura w normie lub w pobliżu normy oraz burze

Pogoda długoterminowa na cały październik 2020. Temperatura w normie lub w pobliżu normy oraz najprawdopodobniej ilość opadów poniżej normy i burze.

Dysponujemy wciąż wstępnymi prognozami modeli na 10 miesiąc roku. Sprawdźmy prawdopodobny przebieg warunków pogodowych w naszej części Europy.

Model klimatyczny prognozuje wyraźną dominacje pogody wyżowej w 10 miesiącu roku na obszarze Polski.

Temperatura według modelu ECMWF w skali miesięcznej będzie nieznacznie powyżej normy.

W takiej sytuacji niczym nadzwyczajnym jest prognozowana ilość opadów poniżej normy wieloletniej w skali miesięcznej. Niewykluczone, że poszczególne tygodnie października będą bardziej wilgotne.

Najwięcej opadów model ECMWF prognozuje na północy kraju.

Na północy Starego Kontynentu wpływ na warunki pogodowe będą mieć dynamiczne niże związane z cyrkulacją strefową. Okresami w naszej części Europy swój wpływ mogą zaznaczyć niże atlantyckie z frontami. Istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia wichury. Jednak przy tak odległym terminie nie da się przewidzieć dokładnej daty oraz czy takie zjawisko na pewno wystąpi.

Model klimatyczny CFS prognozuje temperaturę w okolicach normy, bądź nieznacznie powyżej normy wieloletniej. Prawdopodobnie nie będzie to bardzo ciepły miesiąc.

Mogą zdarzyć się pierwsze większe spływy chłodu z Arktyki. Wtedy też niczym nadzwyczajnym nie będą nocne przymrozki i jednocyfrowe temperatury w ciągu dnia. Mogą zdarzyć się pierwsze epizody zimowe poza obszarami górskimi. Będą one jednak krótkotrwałe.

W sprzyjających warunkach możliwe są również burze. Zarówno typu adwekcyjnego, jak i też frontowego. Burze frontowe mogą wystąpić zwłaszcza w sytuacji nasilonej cyrkulacji strefowej.

W październiku przybędzie również dni z mgłą oraz niskimi chmurami. Wyże baryczne nie zawsze przyniosą pogodną aurę. Pod warstwą inwersyjną gromadzić będą się nie tylko nieprzyjemne chmury niskie oraz mgły, ale także zanieczyszczenia zwłaszcza w większych aglomeracjach miejskich.

Dni z wysokimi temperaturami będzie znacznie mniej niż we wrześniu, ale pojedyncze epizody z temperaturą powyżej 20 stopni są prawdopodobne. Zwłaszcza, gdy na zachodzie Starego Kontynentu ulokują się niże a we wschodniej części Europy wyże. Kluczowe może być także powstanie układów omega.

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie