Pogoda długoterminowa na cały sierpień 2021. Wyraźna zmiana. Temperatura powyżej normy, upały i silne burze w Polsce

Pogoda. W sierpniu średnia miesięczna temperatura powietrza na przeważającym obszarze Polski powinna mieścić się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w prawie całym kraju najprawdopodobniej mieścić się będzie w normie i powyżej normy normy wieloletniej. Najmniej deszczu modele prognozują na północy kraju.

IMGW-PIB prognozuje miesiąc ciepły, okresami upalny

Prognoza długoterminowa na sierpień 2021 (IMGW-PIB)

Pogoda. Pr

Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla sierpnia z lat 1991-2020 dla wybranych miast w Polsce wraz z prognozą na sierpień 2021 r.

Pogoda. ECMWF bardzo ciepły na sierpień. Możliwe wielodniowe fale upałów

Zerkamy na prognozę sezonową według ECMWF na sierpień 2021 dla Polski. Widzimy, że wielu regionach Polski prognozuje on skali miesięcznej temperaturę powyżej normy wieloletniej. Najwyższe temperatury powinny być w południowej, centralnej i częściowo zachodniej części kraju, gdzie napływać będzie najczęściej ciepłe powietrze z kierunków południowych, nawet o cechach zwrotnikowych, powodując dni gorące, a nawet upały. Na północy kraju może być niewiele chłodniej z temperaturą nieco powyżej normy przez dłuższy okres czasu. Średnie odchylenie temperatury wyniesie od 0,5°C do 1,5°C. Najczęściej w sierpniu zobaczymy od 23°C do 29°C. Okresami prawdopodobne dłuższe okresy gorąca z temperaturą od 25°C do 29°C. Nie zabraknie również dni upalnych z temperaturą przez wiele dni powyżej 30°C/33°C Fale upałów w sierpniu mogą trwać dłużej niż w czerwcu i lipcu. Upalne zwrotnikowe powietrze pod koniec lata potrafi dłużej zalegać, przynosząc wysokie temperatury. Zdarzą się również kolejne noce tropikalne. Będziemy musieli okresami uważać na silne burze powodujące spore szkody.

Pogoda na sierpień 2021.

Prawdopodobnie pod koniec lata w naszej części Europy wystąpi kilku silnych incydentów burzowych o umiarkowanym/ dużym natężeniu. Powodując miejscami duże szkody. Oprócz opadów konwekcyjnych, w sierpniu częściej niż w czerwcu i lipcu mogą wystąpić na większym obszarze opady wielkoskalowe. Na ogół mają jednak być to opady burzowe. Zwiększająca się różnica temperatury pomiędzy północą a południem spowodują nasilenie prądu strumieniowego pod koniec lata, co może zwiększyć szanse na silne, okresami niszczące burze w naszej części Europy. Nawet w formie zorganizowanych mezoskalowych układów konwekcyjnych i gwałtownych superkomórek burzowych.

Prognoza długoterminowa ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Dokładne przewidzenie trendu w pogodzie na kolejne tygodnie nie jest możliwe Okresami spodziewamy się zjawisk ekstremalnych na obszarze Polski. Głównie o charakterze burzowym.