Pogoda długoterminowa na cały wrzesień 2021. Fatalna prognoza. Widać ujemne anomalie temperatury. Rzadkie dni gorące oraz upał i sporadyczne burze w Polsce

Pogoda długoterminowa na cały wrzesień 2021 dla Polski. Złe prognozy sezonowe. Widać ujemne anomalie temperatury na mapach anomalii tygodniowych. Dni gorące będą rzadkie, upały mogą wcale nie wystąpić. Aktywność burzowa ma być niższa niż w sierpniu.

Pogoda długoterminowa. Zimny CFS na wrzesień 2021

Dysponujemy już wstępnymi prognozami sezonowymi na wrzesień 2021 dla Polski. Sprawdzimy wciąż orientacyjne prognozy na pierwszy miesiąc jesieni. Należy wspomnieć, że już 1 września 2021 rozpocznie się meteorologiczna jesień. Natomiast astronomiczna nadejdzie trzy tygodnie później.

Już pod koniec sierpnia temperatury w Polsce wyraźnie spadły. Jedynie na zachodzie w ostatnich dniach utrzymywała się średnia dobowa temperatura w okolicach 15°C, świadcząc o dolnym przedziale termicznego lata. Na pozostałym obszarze wartości były znacznie niższe. Przypominające nam, że nieubłaganie zbliżamy się do jesieni, a najcieplejsze dni 2021 roku już za nami. Faktycznie w tym roku tylko czerwiec i lipiec rozpieszczał przez dłuższy czas wysokimi temperaturami, ale nie uniknęliśmy silnych burz. Wiosna była chłodna i wilgotna, koniec lata również może rozczarowywać mieszkańców naszej części Europy.

Spoglądamy na miesięczną, średnią anomalią temperatury z 12 prognoz. Dostrzegamy, że na przeważającym obszarze Polski wrzesień 2021 może zapisać się jako miesiąc chłodny. Na mapach dominuje ujemna anomalia temperatury, świadcząc o sporym prawdopodobieństwie wystąpienia dłuższych okresów chłodnych z temperaturami niższymi niż zwykle obserwujemy w tym okresie.

Pogoda długoterminowa na cały wrzesień 2021. Fatalna prognoza. Zimny CFS

Pogoda długoterminowa. Zróżnicowane opady na obszarze Polski według różnych modeli

Na szczególną uwagę po chłodnym i wilgotnym sierpniu, zasługują prognozy anomalii opadów na wrzesień. Według CFS, ilość opadów na przeważającym obszarze Polski powinna mieścić się w normie klimatycznej. Pojawiają się jednak obszary z ilością opadów powyżej normy. Szczególnie na wschodzie i północy kraju. Jest to prognoza inicjowana warunkami brzegowymi z okresu 15.08.2021 do 24.08.2021, zatem wraz z pojawieniem się nowych danych wejściowych do modelu. Prognoza klimatyczna może ulec wyraźnej korekcie.

Pogoda długoterminowa na cały wrzesień 2021. Fatalna prognoza. opady w polsce

CFS w jednej z prognoz wskazuje, że we wrześniu najmniej opadów ma być na południu kraju. Na północnym-wschodzie powinny być powyżej normy wieloletniej. Na pozostałym obszarze Polski w normie wieloletniej. Możemy jednak spodziewać się pod koniec miesiąca wyraźnej zmiany w prognozach numerycznych. Prognozy anomalii opadów, nie są mocną stroną prognoz sezonowych, zatem nowe informacje opublikujemy w kolejnych dniach w oparciu o najświeższe dane numeryczne.

opady w kraju, wrzesień 2021

Nie można wykluczyć, że we wrześniu na górnych poziomach dominować często będzie zatoka wypełniona chłodniejszym powietrzem. Skutkując, występowaniem przez wiele dni ujemną anomalią temperatury, czasem również dużą ilością chmur i opadami. Zjawisk burzowych we wrześniu powinno być zdecydowanie mniej niż w sierpniu, ale będą się zdarzać. Najczęściej mają być to zjawiska burzowe o niskim, umiarkowanym natężeniu. Szczególnie w chłodniejszych masach powietrza. Szczególnie chłodny na ten moment zapowiada się początek miesiąca, ale prognozy do połowy miesiąca wskazują na utrzymanie zimnego trendu.

Okresy ciepłe są możliwe, ale będzie ich mniej niż w latach ubiegłych

Istnieje pewne prawdopodobieństwo, że we wrześniu do naszej części Europy będą docierać ex-huragany, które przekształcą się w niże umiarkowanych szerokości geograficznych. Dlatego kilka krótkich, ale intensywnych napływów ciepła może się zdarzyć. Wtedy też dni gorące oraz sporadyczny upał jest możliwy. Jednak względem poprzednich lat okresów ciepłych, może być nieco mniej.

Czasem w naszej części Starego Kontynentu pojawią się wędrowne wyże, skutkując występowaniem stabilnej pogody z dużą amplitudą temperatury. Mogą zdarzyć się epizody z babim latem. Coraz częściej zdarzać będą się mgły. Szczególnie nocami i nad ranem. Zwłaszcza o charakterze radiacyjnym.

ECMWF aktualizowany 1 sierpnia 2021 wskazuje, że wrzesień będzie miesiącem ze średnią miesięczną temperaturą powyżej normy wieloletniej. Taki trend wydaje się mało prawdopodobny, gdyż najnowsze prognozy anomalii tygodniowych sugerują przez wiele tygodni ujemne odchylenie temperatury. Możemy zatem spodziewać się wyraźnej korekty w prognozach sezonowych w kierunku temperatury w normie, a nawet znacznie poniżej normy wieloletniej.

Pogoda długoterminowa na cały wrzesień 2021. ECMWF dla Polski

Europejski model ECMWF sugeruje też miesiąc suchy w skali miesięcznej. Ponownie, najnowsze prognozy anomalii tygodniowych według ECMWF i CFS sygnalizują opady w normie, czasem powyżej normy wieloletniej. W naszej ocenie opady we wrześniu na przeważającym obszarze Polski będą w normie klimatologicznej. Miejscami przekroczyć będziemy mogli normę wieloletnią. O czym na pewno poinformujemy Was na łamach portalu.

Pogoda długoterminowa na cały wrzesień 2021. Fatalna prognoza ECMWF

Długoterminowa prognoza pogody ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Pomimo coraz większej ilości danych i wydajnych superkomputerów, nie jest możliwy precyzyjny opis pogody z tak dużym wyprzedzeniem czasowym. Nie można wykluczyć krótkotrwałych zjawisk ekstremalnych. Szczególnie o charakterze wiatrowym i deszczowym, powodując szkody wiatrowe i zalania. Burze będą w mniejszej ilości we wrześniu oraz charakteryzować powinny się niższą aktywnością.