Pogoda długoterminowa na cały wrzesień 2021 dla Polski. Może zdarzyć się jeszcze upał, będzie jednak mniej zjawisk burzowych niż w lipcu i sierpniu. Sprawdzimy najnowsze prognozy amerykańskie, europejskie. Przeanalizujemy również wyliczenia modeli liczonych w IMGW-PIB.
Miesiąc powyżej normy według IMGW-PIB
Według modeli IMGW-PIB średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020 we wrześniu 2021. Natomiast miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju najprawdopodobniej będzie mieścić się w normie. Na północnym zachodzie możliwa suma opadów poniżej normy.
Prognoza długoterminowa na wrzesień temperatury i opadów na wrzesień 2021 według IMGW-PIB
Prognozowana średnia temperatury i opady dla wybranych miast w Polsce według IMGW-PIB.
Pogoda długoterminowa wrzesień 2021. Miesiąc powyżej normy według CFS
Według najnowszej prognozy modelu modelu klimatycznego CFS, wrzesień 2021 najcieplejszy okaże się na południu kraju, gdzie może być najwięcej dni gorących oraz upalnych. Natomiast najchłodniej powinno być na zachodzie i północnym-wschodzie, gdzie temperatura ma być w normie. Są to jednak wartości uśrednione dla całego miesiąca. Zatem cały miesiąc nie powinien być tak chłodny.
Wrzesień według modelu klimatycznego CFS będzie wilgotny na zachodzie. Aczkolwiek okresami zaznaczy się aktywna cyrkulacja strefowa w wielu regionach Polski. Pomiędzy północą a południem zwiększać mają się kontrasty termiczne. Dlatego nasili się pod koniec lata i na początku jesieni prąd strumieniowy. To zwiastuje prawdopodobne częste przechodzenie ośrodków niskiego ciśnienia z zachodu na wschód kraju w poszczególnych tygodniach. Prognoza anomalii opadów może ulec jeszcze zmianie. Nie jest to prognoza wiążąca.
Analizujemy również uśrednione wartości ciśnienia atmosferycznego na wrzesień 2021. Widzimy, że dominować ma pogoda wyżowa. Jednak z uwagi na odległy termin, prognozy numeryczne mogą ulec jeszcze zmianie. W kierunku częstszej dominacji ośrodków niskiego ciśnienia i frontów atmosferycznych. W Europie mogą pojawić się ex-cyklony tropikalne, które przekształcą się w niże umiarkowanych szerokości geograficznych. Jednak stabilne warunki pogodowe są możliwe.
Pogoda długoterminowa. Ciepły również ECMWF
Zbliżoną prognozę przedstawia ECMWF, który wskazuje na miesiąc z temperaturą w całym kraju powyżej normy wieloletniej. Podobnie jednak jak CFS, europejski model prognozuje, że nie będzie to chłodny miesiąc, a temperatura plasować ma się przeważnie powyżej normy wieloletniej.
Długoterminowa prognoza pogody ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Pomimo coraz większej ilości danych i wydajnych superkomputerów, nie jest możliwy precyzyjny opis pogody z tak dużym wyprzedzeniem czasowym. Nie można wykluczyć krótkotrwałych zjawisk ekstremalnych. Szczególnie o charakterze burzowym i wiatrowym, co może powodować lokalnie duże szkody.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC