Pogoda długoterminowa na czerwiec 2020 dla Polski. Fale upałów, gwałtowne burze z gradem i susza

Sprawdźmy najnowszą pogodę długoterminową na czerwiec 2020 dla Polski. Dysponujemy wstępnymi prognozami modeli sezonowych na szósty miesiąc roku.

Wiele wskazuje, że na zachodzie Starego Kontynentu stacjonować będą niże, które po swojej wschodniej stronie często sprowadzać będą do Polski masy pochodzenia zwrotnikowego. Bardzo ciepłe i wilgotne, co w konsekwencji może przynosić w naszej części Europy fale upałów i groźne burze.

W czerwcu anomalia temperatury miesięcznej wyniesie od 1°C do 2°C. Najczęściej nasz kraj znajdzie się w napływie mas powietrza z południa. W czerwcu nie zabraknie pogodnych dni, ale spokój zakłócą okresami i miejscami burze.

Lokalne burze w czerwcu przyniosą szkody. Padać może duży grad, zwłaszcza z burz superkomórkowych, ale także prognozowane są ulewne opady deszczu i silny wiatr. Możliwe są nawet w sprzyjających warunkach trąby powietrzne.

Wystąpią w czerwcu dni, gdy aurą sterować będą stabilne układy wysokiego ciśnienia zapewniające przez wiele dni pogodną aurą. Najczęściej nasza część Europy będzie w napływie mas z południa, południowego-zachodu.

Niewykluczone, że w czerwcu napłynie także masa z rejonów Morza Czarnego. Napływ z tego kierunku zazwyczaj w półroczu ciepłym oznacza rozwój burz i umiarkowanie wysokie temperatury. Burze są na ogół o charakterze stacjonarnym, formują się w warunkach niewielkiego gradientu ciśnienia tzw. pole słabogradientowe. Zjawiska burzowe w masie znad tego akwenu mogą formować się przez całą dobę na obszarze Polski i prowadzić zwłaszcza do zalań. Niczym nadzwyczajnym nie będą również opady gradu i silny wiatr oraz duża ilość wyładowań atmosferycznych.

Okresami nasz kraj znajdzie się w napływie mas powietrza z północnego-zachodu, dlatego temperatura może obniżać się poniżej 20 stopni w najcieplejszym momencie dnia.

Na czerwiec model CFS prognozuje opady powyżej normy, bądź w normie na przeważającym obszarze Polski. Należy mieć na uwadze, że będą to zjawiska burzowe, które nie wszędzie wystąpią, dlatego ustanie suszy wydaje się mało prawdopodobne, natomiast gwałtowne burze nie rozwiążą problemu. Lokalnie przyczynią się z pewnością do wystąpienia strat na obszarze Polski.

Prognozy opadów na dłuższy okres czasu, to jeden z najsłabszych elementów modeli pogodowych. Dlatego wyliczenia te mogą ulec jeszcze zmianie.