Pogoda długoterminowa na grudzień 2019 dla Polski. Uderzenia ciepła, suche okresy oraz burze

Pogoda długoterminowa na grudzień 2019 dla Polski. Uderzenia ciepła, suche okresy oraz burze. Sprawdźmy trend w pogodzie na najbliższy miesiąc.

Dysponujemy już najnowszą prognozą sezonową modelu CFS. Wiele innych ośrodków też opublikowały wstępne prognozy na grudzień. Wygląda na to, że w ostatnim miesiącu roku liczyć możemy na wiele ciepłych dni, ale okresami możliwe są niskie temperatury.

Model CFS prognozuje odchylenie temperatury względem normy wieloletniej o ponad 2 stopnie. Dlatego nie można wykluczyć okresów wyjątkowo ciepłych.

Przez dłuższy okres czasu w pogodzie dominować może tzw. cyrkulacja południkowa objawiająca się głównie napływem ciepłych mas powietrza z południa Europy.

Szczególnie taka sytuacja może mieć miejsce, gdy na zachodzie i południu Europy stacjonować będą układy niskiego ciśnienia, natomiast na wschodzie Europy wyż. Dlatego niewykluczone są okresy z temperaturą powyżej 10 stopni. Szczególnie na południu, centrum i wschodzie Polski.

W grudniu możliwy jest okres, a nawet okresy z większą dominacją niżów znad Oceanu Atlantyckiego. Fronty niżów przynosić będą opady, głównie deszczu.

Zwiększona strefa gradientu barycznego objawiać będzie się silnym wiatrem, lecz tylko okresami. Nie można wykluczyć pojawienia się wichury w ostatnim miesiącu roku. W polskich górach są spodziewane okresy z silnym wiatrem fenowym. Możliwe są również burze w Polsce, co nie jest niczym nadzwyczajnym. W sprzyjających warunkach występować mogą one przez cały rok.

W grudniu prawdopodobnie występować będzie dominacja niżowej pogody. Jednak możliwe są okresy z wyżową aurą. Wyże jednak w półroczu chłodnym nie zawsze przynoszą pogodne niebo. Zazwyczaj zalegać ma nieprzyjemne zachmurzenie chmurami niskimi Stratus, oczekiwane są liczne zamglenia i mgły. Grudzień to statycznie najmniej pogodny miesiąc w roku.

Opadów śniegu będzie prawdopodobnie mniej niż w latach ubiegłych. Zdecydowanie więcej może być opadów deszczu. Jednak epizody zimowe, w formie “ataków zimy” na nizinach są prawdopodobne.

Niewykluczone są w grudniu dni, gdy temperatura przez całą dobę w wielu rejonach Polski będzie ujemna. Nie powinno być ich jednak wiele, mając na uwadze prawdopodobną dominacje ciepłych mas powietrza.

Zdarzyć mogą się okresy wilgotne z większą ilością opadów. Jednak w grudniu trend z opadami będzie niekorzystny. Spodziewane jest pogłębianie suszy i okresy suche.