Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na grudzień 2019 dla Polski. Wysokie temperatury, okresami więcej opadów i burze

Pogoda długoterminowa na grudzień 2019 dla Polski. Wysokie temperatury, okresami więcej opadów i burze. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na ostatni miesiąc roku.

Od dłuższego czasu modele sezonowe wskazują, że w grudniu temperatura będzie nadzwyczaj wysoka. Niewykluczone są epizody z napływem ciepłych mas powietrza z południa Europy.

Podobnie tak jak w październiku i listopadzie aktywna może być cyrkulacja strefowa i południkowa wymiana mas powietrza. Zdarzyć mogą się dni, gdy temperatura przekroczy 10 stopni w wielu rejonach Polski.

W grudniu może nie zabraknąć okresów wilgotnych, gdy spadnie więcej deszczu niż statycznie spada w ostatnim miesiącu roku. Ustąpienie suszy jest jednak mało prawdopodobne.

Przeważnie w grudniu na obszarze Polski występować będą opady deszczu, ale zdarzać mogą się okresy z opadami śniegu i deszczu ze śniegiem. Głównie napływać mają ciepłe masy powietrza z południa Europy oraz znad Atlantyku, ale okresami da się we znaki arktyczny chłód i prawdopodobne są temperatury ujemne przez całą dobę.

W grudniu nie można wykluczyć okresów z dwucyfrowym mrozem, ale nie powinno być ich wiele. Przeważnie temperatura będzie wyższa, niż jest statycznie w ostatnim miesiącu roku. Może nie zabraknąć dni z temperaturą dodatnią przez całą dobę.

Zwiększona aktywność Atlantyku może przynieść wichurę, bądź wichury w naszych szerokościach geograficznych. Prawdopodobne są nawet lokalne burze.

Okresami możliwa jest większa stabilizacja pogody, gdy aurą sterować będą wyże. Miejscami, zwłaszcza w większych aglomeracjach miejskich prawdopodobny jest uciążliwy smog.

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz