Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na grudzień 2019 dla Polski. Zgniłe wyże, wysokie temperatury, ale także opady i burze


Pogoda długoterminowa na grudzień 2019 dla Polski. Zgniłe wyże, wysokie temperatury, ale także opady i burze. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na ostatni miesiąc 2019 roku.

Model CFS prognozuje, że w grudniu temperatura będzie powyżej normy wieloletniej. Anomalia przekroczyć może miejscami nawet 2 stopnie względem średniej 30 letniej.

Prognozowana przez model sezonowy CFS wysoka anomalia nie musi oznaczać, że przez cały miesiąc utrzymywać będą się wysokie temperatury. Przez wiele dni w grudniu możemy mieć do czynienia z tzw. zgniłymi wyżami, gdy zalegać mogą chmury niskie typu Stratus oraz Stratocumulus oraz mgłami, które w skuteczny sposób odcinać mogą dopływ promieni słonecznych.

Okresy większej stabilizacji pogody zakłócane będą przechodzeniem frontów atmosferycznych atlantyckich niżów. Wilgotne fronty atmosferyczne przynosić mogą opady oraz dużą ilość chmur.

W grudniu nie można wykluczyć wichury a nawet wichur w ramach funkcjonującej strefowej cyrkulacji atmosfery.

W ostatnim miesiącu roku jest najkrótsza operacja słoneczna i najmniej dni ze słońcem.

Okresami aurę kształtować będą zimne masy powietrza. Niewykluczone są dwucyfrowe mrozy, opady śniegu o większym natężeniu, prowadzące do utrudnień komunikacyjnych.

W przypadku spływu zimnych mas powietrza, pochodzenia arktycznego morskiego niewykluczone są burze adwekcyjne. Jednak zjawiska burzowe możliwe są w obrębie aktywnych, wtórnych układów niskiego.

Formowanie się burz w ciepłych masach powietrza zimą nie jest częste. Zdecydowanie częściej powstają one za frontami chłodnymi w dużo chłodniejszym powietrzu, najczęściej arktycznym, morskim.

Model CFS prognozuje okresy wilgotne w Polsce. Jednak ustąpienie suszy wydaje się mało prawdopodobne, nawet pomimo prognozowanej wzmożonej aktywności Oceanu Atlantyckiego i strefowej cyrkulacji atmosfery.