Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na grudzień 2019 r. Ciepłe okresy, śnieg oraz burze i wiatr


Pogoda długoterminowa na grudzień 2019 r. dla Polski. Sprawdźmy trend w pogodzie na ostatni miesiąc 2019 roku dla naszej części Europy.

Grudzień będzie prawdopodobnie miesiącem ciepłym. Tak wskazują przynajmniej prognozy amerykańskiego modelu CFS. Również Brytyjczycy z MetOffice opisują, że grudzień w naszej części Europy będzie z wysokimi temperaturami. Jednak opady śniegu i spadki do ujemnych, nawet dwucyfrowych wartości mogą wystąpić. Meteorolodzy z Wielkiej Brytanii wskazują na duże prawdopodobieństwo dodatniej anomalii temperatury. Według ich modeli szansa na to w zachodniej Polsce wynosi aż 80%.

Zima stulecia wieszczona przez wiele portali podczas nadchodzącej zimy nie wystąpi. Opady śniegu i mrozy oczywiście pojawią się. Całkiem prawdopodobnej jest, że na ogół w grudnia będzie dominować cyrkulacja atlantycka, co oznaczać będzie przeważnie grudzień z dodatnimi temperaturami.

W przypadku rozbudowy wyżu nad Skandynawią niewykluczony jest spływ zimnych mas powietrza z północnego-wschodu, wtedy również możliwe są dotkliwe, kilkudniowe przymrozki. Również blokada wyżowa w rejonie Wysp Brytyjskich ściągać może do Polski z północnego-zachodu i północy chłodne masy powietrza.

W grudniu obserwować będziemy okresy ze zwiększoną zmiennością pogody. Szczególnie w okresie występowania cyrkulacji strefowej z napływem na ogół łagodnych mas powietrza znad Oceanu Atlantyckiego. Wtedy również niewykluczone są wichury z opadami deszczu, miejscami śniegu i krupy oraz burze. Te ostatnia zjawiska są prawdopodobne zwłaszcza w momencie adwekcji chłodnych mas powietrza za frontami chłodnymi, szczególnie w tylnych częściach głębokich niżów barycznych. W momencie wystąpienia spływu chłodu, lokalnie na obszarze Polski pojawią się burze śnieżne z wyładowaniami atmosferycznymi.

Zjawiska burzowe możliwe są także na frontach chłodnych aktywnych, głębokich niżów barycznych, zwłaszcza typu wtórnego. Wielokrotnie pod wpływem dużej dynamiki w troposferze, ale niewielkiej chwiejności termodynamicznej nad Polską powstają burze, nawet w formie linii szkwału z silnymi porywami wiatru.

Taka sytuacja może mieć miejsce w grudniu, gdy dominować będzie przez pewien okres czasu cyrkulacja atlantycka.

Na zachodzie Polski temperatury powinny być najwyższe w grudniu za sprawą napływu ciepłych mas powietrza znad Oceanu Atlantyckiego, na pozostałym obszarze może być nieco chłodniej, gdzie może przez pewien okres czasu oddziaływać powietrze kontynentalne ze wschodu.

Burze zimą nie są niczym nadzwyczajnym i zdarzają się każdego roku. Zwłaszcza w okresach, gdy dominuje napływ chłodnych, wilgotnych mas powietrza, szczególnie arktycznego morskiego. Przykład burzy z opadami śniegu można zobaczyć poniżej.

Niewykluczone, że w ostatnim miesiącu roku nad Polską pojawią się opady związane z niżami znad Morza Śródziemnego, przynieść mogą one nawet śnieżyce prowadzące do paraliżów komunikacyjnych. Ile ich będzie oraz czy się pojawią, okaże się w najbliższych miesiącach.

Opadów w półroczu chłodnym powinno być więcej niż latem, jednak wątpliwe jest, czy załagodzi to suszę trwającą w Polsce od 4 lat, która szczególnie dała się we znaki w tym roku. W ostatnich latach opadów także w porze chłodnej nie było za dużo. Wątpliwe jest, czy trend ten odwrócą najbliższe miesiące.