26 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda długoterminowa na grudzień 2020. Przeważnie niżowa pogoda, opady powyżej normy i burze

Pogoda długoterminowa na grudzień 2020. Przeważnie niżowa pogoda, opady powyżej normy i burze. Sprawdź, co czeka nas w pogodzie, w 12 miesiącu roku .

Model CFS prognozuje, że ostatni miesiąc roku przyniesie temperaturę powyżej normy termicznej dla grudnia. Najwyższa anomalia w skali miesięcznej może być na północy, najniższa na południu.

W grudniu przeważnie będziemy pod wpływem układów niskiego ciśnienia. Zarówno tych wchodzących w skład cyrkulacji zachodniej, jak i też południkowej. Mogą pojawić się niże znad Morza Śródziemnego i Morza Czarnego.

W grudniu najprawdopodobniej ilość opadów w całej Polsce będzie powyżej normy.

Najczęściej do Polski napływać będą znad Atlantyku ciepłe masy powietrza. W sprzyjających warunkach możliwa adwekcja z południa. Możliwe są spływy zimnych mas powietrza z północy do naszej części Europy częściej niż w latach ubiegłych.

Nie można wykluczyć wichury na obszarze Polski. Możliwe burze adwekcyjne, jak i też frontowe głównie w zasięgu dynamicznych niżów barycznych. Okresami możliwe opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Nie sposób jednak przewidzieć dokładny przebieg warunków pogodowych na tyle miesięcy do przodu. Częściej jednak w grudniu padać może jednak deszcz niż śnieg, chociaż epizody zimowe są jak najbardziej prawdopodobne.

W ciągu dnia temperatura przeważnie będzie dodatnia, chociaż okresami możliwe są całodobowe ujemne temperatury.

Ponadto okresami zaznaczy się wpływ wyżów barycznych. Nie zawsze przyniosą one pogodną aurę. Możliwe są zgniłe antycyklony, przynoszące dużo chmur podinwersyjnych, mgieł i zamgleń. Pod inwersją gromadzić mają się także przy bezwietrznej aurze zanieczyszczenia. Problem ten dotyczyć ma głównie większych aglomeracji miejskich.

Prognoza temperatury, klas i opadów przez IMGW-PIB na grudzień 2020