Pogoda długoterminowa na grudzień 2020. Sprawdź, czy przyniesie mrozy i śnieżyce oraz burze w Polsce

Pogoda na grudzień 2020 dla Polski. Sprawdźmy najnowsze prognozy modeli numerycznych na ostatni miesiąc roku.

Pomimo ochłodzenia na przełomie listopada i grudnia. Większość wiodących modeli sezonowych prognozuje ciepły 12 miesiąc roku w naszej części Europy. Ocieplenie zacznie postępować najprawdopodobniej w okolicach 4-5 dnia miesiąca.

Ocieplenie przed Mikołajkami jest już prawdopodobnie przesądzone. Na termometrach zobaczymy wartości w normie, a okresami także powyżej normy wieloletniej dla grudnia. Prognozy wiązek wskazują, że do połowy grudnia temperatura będzie w pobliżu, bądź znacznie powyżej normy termicznej dla 12 miesiącu roku względem okresu referencyjnego 1981-2010. Niewykluczone, że okresami w ciągu dnia zobaczymy wartości dwucyfrowe na plusie.

Prognoza wiązek dla wysokości 2 metrów n.p.g i 850 hPa (1500 metrów n.p.g) na okres od 28.11.2020 do 14.12.2020. Należy mieć na uwadze, że prognozy powyżej 5 dni są obarczone sporym błędem, a dokładny trend w pogodzie przewiduje się do 10 dni.

W grudniu 2020 Polska najczęściej znajdzie się pomiędzy niżami z centrami na zachodzie i południu kontynentu a wyżami ulokowanymi na północy i wschodzie. Często do naszej części Europy będą docierać ciepłe masy powietrza. Przeważnie z południa i południowego-zachodu i zachodu Europy. Niewykluczone, że i w naszej części Starego Kontynentu pojawią się centra niżów barycznych.

Prognoza anomalii ciśnienia dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych. Według modelu klimatycznego CFS w ostatnim miesiącu roku decydujący wpływ na pogodę będą mieć niże, nieco rzadziej stabilne układy wysokiego ciśnienia, dlatego należy spodziewać się dużej dynamiki w pogodzie. Jest to duża zmiana w prognozach, gdyż jeszcze kilka dni temu model klimatu wskazywał na stabilne warunki pogodowe przez wiele tygodni w naszej części Starego Kontynentu. W grudniu okresów z wyżową pogodą powinno być mniej niż w listopadzie.

W skali miesięcznej będzie najprawdopodobniej miesiąc ciepły. Okresów chłodu ma być niewiele. Przeważnie temperatura będzie powyżej normy termicznej dla grudnia względem okresu referencyjnego 1984-2009.

Także modele liczone w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazują, że grudzień będzie kolejnym bardzo ciepłym miesiącem w naszych szerokościach geograficznych.

Prognoza temperatury i opadu na grudzień 2020 według modeli IMGW-PIB.

Także model ECMWF prognozuje, że tylko przełom listopada i grudnia przyniesie wartości poniżej normy termicznej. Kolejne tygodnie grudnia według wstępnych prognoz europejskiego modelu będą ciepłe, a okresy chłodu, które wystąpią nie powinny być długotrwałe i mocno odczuwalne. Częściej jednak niż w listopadzie mogą pojawić się opady śniegu na nizinach. Pokrywa śnieżna zalegać ma w tym czasie przez wiele tygodni w polskich górach. Na nizinach te okresy ze śniegiem będą krótsze.

Jeśli chodzi o burze, to mogą one pojawić się w momencie spływu chłodniejszych mas powietrza, zwłaszcza w tylnych częściach układów niżowych. Największa ilość burz może wystąpić na północy kraju oraz na Morzu Bałtyckim, ale nie można ich wykluczyć także w innych rejonach Polski.

Prawdopodobne jest wystąpienie burz frontowych, zwłaszcza w sytuacji pojawienia się aktywnych niżów w naszej części Europy. Szczególnie groźne mogą okazać się niże wtórne, które przynieść mogą silny wiatr. Dużo jednak zależeć będzie od aktywności Oceanu Atlantyckiego i przebiegu prądu strumieniowego, który napędza rozwój groźnych układów niżowych.

Najwięcej dni z silnym wiatrem może być na północy Polski. Zwłaszcza, gdy blisko naszego kraju będą przechodzić aktywne układy niżowe z rodowodem atlantyckim. Niewykluczone, że w naszej części Europy pojawią się okresami niże z południa Europy niosące dużo wilgoci.

Modele numeryczne prognozują, że w skali miesięcznej grudzień 2020 pod względem opadów będzie w normie, bądź miejscami nieznacznie poniżej normy. Miejmy jednak na uwadze to, że prognozy opadów są najsłabszym elementem prognoz numerycznych na dłuższe okresy czasu.

Wkrótce więcej o pogodzie w ostatnim miesiącu roku.

Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC