Pogoda długoterminowa na grudzień 2020. Temperatura powyżej normy, dużo opadów i burze. Sprawdź, co czeka nas w pogodzie w ostatnim miesiącu roku.
Model klimatu, czyli amerykański CFS prognozuje duże dodatnie odchylenie temperatury od normy wieloletniej, które sięgnąć może ponad 2 stopnie.
Model europejski model ECMWF wskazuje, że będzie to miesiąc wilgotny i ciepły. Dominować mają opady deszczu związane z frontami niżów znad Atlantyku. Okresami w naszej części Europy mogą pojawić się niże z południa. Nie można wykluczyć wichury na obszarze Polski. Możliwe burze adwekcyjne, jak i też frontowe głównie w zasięgu dynamicznych niżów barycznych. Okresami możliwe opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Nie sposób jednak przewidzieć dokładny przebieg warunków pogodowych na tyle miesięcy do przodu. Częściej jednak w grudniu padać może jednak deszcz niż śnieg.
Prognozowana jest przez model klimatu wyraźna dominacja pogody niżowej w ostatnim miesiącu roku.
Model klimatyczny CFS prognozuje w wielu rejonach Polski ilość opadów normie, bądź powyżej normy klimatycznej.
Komentarz IMGW-PIB odnośnie sytuacji pogodowej w grudniu
Prognoza modelu IMGW-Reg dla wybranych miast w Polsce zapowiada, że grudzień charakteryzować się będzie średnimi temperaturami powietrza w klasie „powyżej normy”. W rejonie Warszawy, Wrocławia, Poznania, Kielc, Zielonej Góry i Gorzowa Wielkopolskiego średnia miesięczna temperatura powietrza może zostać przekroczona o ponad 1,0°C (rys. 3, tab. 3).
Według statystycznego modelu IMGW-Bayes średnie temperatury w grudniu będą na niemal całym obszarze kraju w klasie „powyżej normy”. Średnie temperatury „w normie” przewiduje się miejscami w południowo-zachodniej i północno-wschodniej Polsce.
Prognoza klas średniej temperatury według modeli numerycznych wyliczanych w IMGW-PIB
Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza według IMGW-PIB
według modeli IMGW-Reg i IMGW-Bayer dla wybranych miast
Według modelu IMGW-Reg dla wybranych miast w Polsce miesięczne sumy opadów w grudniu będą na ogół w klasie „w normie”. Sumy opadów „powyżej normy” prognozowane są w rejonie Gdańska i Białegostoku, natomiast „poniżej normy” w rejonie Szczecina, Gorzowa Wielkopolskiego i Zielonej Góry oraz w rejonie Katowic i Kielc – poinformowało IMGW-PIB.
Model statystyczny IMGW-Bayes przewiduje na przeważającym obszarze kraju grudniowe sumy opadów w klasie „w normie” i „poniżej normy”. Opady „poniżej normy” prognozuje się na ogół na południu i miejscami na północy. Sumy opadów „poniżej normy” przewidywane są w województwie kujawsko-pomorskim i miejscami w innych częściach Polski – informuje IMGW-PIB.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC