Pogoda długoterminowa na grudzień 2020 dla Polski. Duża anomalia, częste opady i burze

Pogoda długoterminowa na grudzień 2020 dla Polski. Duża anomalia, częste opady i burze, Sprawdź możliwy trend w pogodzie.

Model klimatu CFS prognozuje duże dodatnie odchylenie temperatury, które przekroczyć może 2 stopnie w skali miesięcznej, w ostatnim miesiącu roku.

W skali miesięcznej północ kontynentu może być najdłużej pod wpływem układów niskiego ciśnienia, natomiast południe w tym czasie znaleźć może się w zasięgu wyżów barycznych. Taki prognozowany wzorzec ciśnienia nie musi się sprawdzić. Niektóre wiązki modeli sugerują ulokowanie obszaru wysokiego ciśnienia nad Europą Zachodnią, co może okresami prowadzić do spływu chłodnych mas z północy i ujemnych temperatur nocami oraz opadów śniegu. Mogą pojawić się także okresami masy kontynentalne oraz z południa Europy przy ulokowaniu niżów na zachodzie Europy. Nie można wykluczyć wichur.

Prawdopodobnie w skali miesięcznej będzie to miesiąc wilgotny i ciepły. Zazwyczaj padać ma deszcz, rzadziej śnieg i deszcz ze śniegiem. W grudniu deszczu spaść może więcej niż zwykle. Utworzenie się pokrywy śnieżnej na nizinach jest możliwe, lecz względem lat ubiegłych będą to okresy krótkotrwałe.

Podobnie model ECMWF wskazuje na ciepły grudzień w skali miesięcznej.

W grudniu wpływ na pogodę mogą mieć nie tylko niże baryczne znad Atlantyku, ale także znad Morza Śródziemnego, przeważnie przynosząc ulewne opady deszczu, przy spływie chłodnych mas powietrza z północy również śniegu.

W ciągu dnia temperatura przeważnie będzie dodatnia, chociaż okresami możliwe są całodobowe ujemne temperatury.

Ponadto okresami zaznaczy się wpływ wyżów barycznych. Nie zawsze przyniosą one pogodną aurę. Możliwe są zgniłe antycyklony, przynoszące dużo chmur podinwersyjnych, mgieł i zamgleń. Pod inwersją gromadzić mają się także przy bezwietrznej aurze zanieczyszczenia. Problem ten dotyczyć ma głównie większych aglomeracji miejskich.

W ciągu dnia temperatura przeważnie będzie dodatnia, chociaż okresami możliwe są całodobowe ujemne temperatury. Okresami możliwe burze, zarówno adwekcyjne, jak i też frontowe.

Prognoza średniej miesięcznej temperatury według modeli IMGW-PIB dla Polski. Wskazują one również na ciepły grudzień 2020 w Polsce.

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie.