Pogoda długoterminowa na grudzień 2021. Możliwa silna cyrkulacja zachodnia, a nawet wichury i burze. Czasem mróz i śnieg w Polsce

Pogoda długoterminowa na grudzień 2021. Prawdopodobna silna cyrkulacja zachodnia, a nawet wichury i burze. Może jednak zdarzyć się mróz na nizinach i opady zimowe. W skali miesięcznej temperatura powyżej normy wieloletniej, opady w normie, a nawet powyżej. Przeanalizujemy najnowsze prognozy modeli europejskich oraz amerykańskich.

Według specjalistów z IMGW-PIB. W grudniu 2021 na obszarze całego kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej mieścić się będzie w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020* lub nieznacznie poniżej. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna kształtować się w zakresie normy. Na północnych zachodzie możliwa suma poniżej normy.

*Norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla grudnia jest cieplejsza od poprzedniej normy z lat 1981-2010. Dolna granica normy, dla prezentowanych w prognozie miast, jest średnio wyższa o 0.6°C, a górna granica o 0.8°C – informuje Zakład Analiz Meteorologicznych i Prognoz Długoterminowych, który podlega pod IMGW-PIB.

Prognoza długoterminowa temperatury i opadu na grudzień 2021 według IMGW-PIB

Pogoda długoterminowa na grudzień 2021. Możliwa silna cyrkulacja zachodnia, a nawet wichury i burze. Czasem mróz i śnieg w Polsce

Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla grudnia z lat 1991-2020 dla wybranych miast w Polsce wraz z prognozą na grudzień 2021 r.

Pogoda długoterminowa na grudzień 2021. Możliwa silna cyrkulacja zachodnia, a nawet wichury i burze. Czasem mróz i śnieg w Polsce

Pogoda długoterminowa. Inna prognoza modelu amerykańskiego CFS na grudzień 2021

Od kilku aktualizacji model CFS sygnalizuje, że w grudniu 2021 ilość opadów będzie powyżej normy. Niewykluczone, że będzie to miesiąc wilgotny. Niże jednak okresami mogą zanurkować z północy Europy, a nawet dotrzeć do nas znad Morza Śródziemnego, ale na ogół przeważać ma cyrkulacja atlantycka.

Przez około 40-60% czasu wpływ na warunki pogodowe może mieć wzorzec zachodni, przynosząc łagodne warunki w naszych szerokościach geograficznych. Okresami rozbudują się układy wysokiego ciśnienia, przynosząc stabilne warunki pogodowe, ale nie zawsze będą to pogodne dni.

Pogoda długoterminowa na grudzień 2021. Możliwa silna cyrkulacja zachodnia

Wiele wskazuje, że grudzień 2021 w skali miesięcznej na obszarze Polski okaże się ciepły. Najwyższa temperatura panować ma na południu. Są to jednak wstępne wyliczenia ukazujący możliwy trend miesięczny. Niewykluczone, że poszczególne tygodnie będą chłodniejsze niż norma wieloletnia 1984-2009, nawet z wystąpieniem mrozu i większych opadów śniegu.

pogoda. wartości powyżej normy wieloletniej

Wiele wskazuje, że częściej w grudniu zamiast śniegu będzie padał deszcz. Powstanie na na wiele tygodni pokrywy śnieżnej jest mało prawdopodobne, ale epizody z wtargnięciem chłodnego powietrza są możliwe i opadami śniegu są prawdopodobne. Rozrzut w prognozach, utrudnia precyzyjne prognozowaniu trendu w pogodzie na grudzień i podanie dokładnych wartości, jakie wystąpią w grudniu 2021.

Istnieje spore prawdopodobieństwo, że grudniu 2021 pojawią się lokalne burze. Zwłaszcza adwekcyjne, jak i też w obrębie aktywnych frontów chłodnych. Głównie atlantyckich niżów. Najwięcej zjawisk burzowych wystąpić może na Bałtyku i północy Polski, ale lokalnie może zagrzmieć w całym kraju.

https://youtu.be/0IqII8te2Lg

Przy dominującej cyrkulacji zachodniej. Opady na przeważającym obszarze Polski będzie prawdopodobnie powyżej normy wieloletniej. Dominacja niżów atlantyckich może być wyraźna w pierwszym miesiącu zimy, zatem nie dziwi orientacyjna prognoza. wskazująca na ilość opadów powyżej normy wieloletniej.

wilgotny grudzień 2021

Pogoda długoterminowa. ECMWF zbliżony do wariantu IMGW-PIB na grudzień 2021

Nieco chłodniejszy jest ECMWF, który sygnalizuje w naszych szerokościach temperaturę w normie wieloletniej, a na południowym-zachodzie i krańcach południowych poniżej normy Jednak prognozę na tak odległy okres trudno uznać za wiarygodną. Dlatego też brak wyraźnego sygnału na mapie.

Pogoda długoterminowa na grudzień 2021. Możliwa silna cyrkulacja zachodnia

ECMWF prognozuje zdecydowanie mniej opadów. Ponownie prognoza jest zbliżona do tej, którą zobaczyliśmy od IMGW-PIB. Na przeważającym obszarze Polski ilość opadów ma być w normie wieloletniej. Na zachodzie jednak poniżej normy wieloletniej.

w normie wieloletniej

Wkrótce opublikujemy następne prognozy sezonowe dla Polski po zaktualizowaniu modeli pogodowych