Pogoda długoterminowa na lipiec 2020 dla Polski. Gwałtowne burze, ale także chłodne okresy i dużo deszczu

Dysponujemy w dalszym ciągu wstępnymi prognozami modeli na lipiec 2020 dla Polski. Sprawdźmy zatem, co prognozują modele pogodowe.

Według modelu klimatycznego CFS, lipiec 2020 nie będzie rekordowo ciepły w naszej części Europy. Prognozy wskazują, że w skali miesięcznej temperatura ma być w okolicach normy wieloletniej, miejscami tylko na południu Polski może być powyżej normy termicznej.

Model CFS prognozuje, że lipiec przyniesie kontynuacje deszczowej aury w naszej części Europy. Znów występować będą burze, które miejscami spowodują szkody w wielu rejonach Polski. Pogorszyć może to również sytuacje powodziową w naszej części Starego Kontynentu.

Prognozowana anomalia temperatury w okresie od początku lipca do końca miesiąca przez model ECMWF. Widać, że miesiąc ten nie będzie rekordowo ciepły. Niewykluczone, że często będziemy w dość chłodnych, ale wilgotnych masach powietrza. Niewykluczone są częste napływy z rejonu Morza Czarnego. Okresami może zdarzyć się napływy ciepłej, niestabilnej masy zwrotnikowej. Fale upałów przez wiele tygodni lipca są mało prawdopodobne, lecz nie niemożliwe, mając na uwadze dominujący typ cyrkulacji południowo-wschodniej oraz wschodniej.

Model ECMWF prognozuje przez wiele tygodni dużo deszczu w naszej części Europy.