Pogoda długoterminowa na lipiec 2020 dla Polski. Gwałtowne burze, okresy chłodu i gorąca oraz upały

Dysponujemy wstępnymi prognozami modeli na lipiec 2020 dla Polski. Sprawdźmy zatem, co przewiduje model klimatyczny CFS, ale także ECMWF na 7 miesiąc roku.

Na sam początek chcemy podkreślić, że prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie.

Prawdopodobnie lipiec 2020 przyniesie temperaturę w okolicach normy wieloletniej, miejscami nieco powyżej normy. Okresy gorąca są prawdopodobne w siódmym miesiącu roku. Zwłaszcza, gdy napłynie do nas masa zwrotnikowa z południa i południowego-zachodu Starego Kontynentu, ale także ze wschodu i południowego-wschodu.

Prognoza modelu klimatycznego na lipiec 2020 dla Europy. Prognozowana anomalia temperatury względem okresu referencyjnego 1984-2009.

Prawdopodobnie w skali miesięcznej czeka nas wyraźna dominacja pogody niżowej, co oznaczać będzie dość deszczowy i burzowy miesiąc. Burze formować mają się zarówno wewnątrzmasy, zwłaszcza w słabogradientowych polach ciśnienia oraz na liniach zbieżności w obrębie zatok niżowych. Najgroźniejsze burze wystąpią na frontach atmosferycznych. Głównie typu chłodnego.

W lipcu do naszej części Europy docierać będą umiarkowanie ciepłe, okresami gorące masy powietrza o dużym potencjale chwiejności. W zależności od rozkładu pola ciśnienia możliwa będzie cyrkulacja południowo-wschodnia, wprost znad Morza Czarnego, ale także znad Morza Śródziemnego, w której rozwinąć będą się burze. Okresy z napływem chłodniejszych mas znad Atlantyku Północnego są możliwe.

Również model ECMWF prognozuje 1-2 stopniowe odchylenia temperatury od normy wieloletniej.

Okresami nasza część Europy może znaleźć się w napływie chłodniejszych mas powietrza.

Podobnie jak CFS, europejski model ECMWF prognozuje wilgotny lipiec. Nie zabraknie silnych burz, które lokalnie spowodują szkody.

Kolejne tygodnie lipca również z opadami powyżej normy. Dominować mają opady konwekcyjne.

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie