Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na lipiec 2020 dla Polski. Niżowa pogoda, gwałtowne burze. Okresami gorąco i upały


Dysponujemy w dalszym ciągu wstępnymi prognozami modelami. Nie ulegają one drastycznym zmianom. Wiele wskazuje, że podobnie jak w zeszłym roku 7 miesiąc nie będzie rekordowo ciepły. Temperatura okresami może być nawet poniżej normy wieloletniej, ale dni gorące i upalne z pewnością wystąpią.

Prognozy poszczególnych modeli wskazują, że w przyszłym miesiącu dominować ma pogoda niżowa, co oznaczać ma częste opady. Zwłaszcza o charakterze burzowym. Opady wielkoskalowe będą rzadkie. W półroczu ciepłym dominują najczęściej burzowe opady prowadzące do szkód w postaci zalań, a nawet powodzi błyskawicznych.

Wstępna prognoza modelu klimatycznego nie wskazuje, aby siódmy miesiąc roku zapisał się z bardzo duża dodatnią anomalią temperatury. Prognozy na tak odległy okres należy traktować jako orientacyjne.

W ujęciu miesięcznym lipiec 2020 przynieść może temperaturę w okolicach normy wieloletniej, miejscami powyżej normy z analogicznego okresu 1984-2009.

Modele są zgodne, że nadchodzący miesiąc będzie bardzo deszczowy. Kontynuowana może być cyrkulacja południowo-wschodnia z rejonu Morza Czarnego. Najczęściej przy napływie z tego akwenu od kwietnia do września występują sprzyjające warunki do rozwoju burz. Głównie wewnątrzmasowych o charakterze termicznym. Tak też może być w tym w lipcu.

Przez dłuższy czas nad Atlantykiem niewykluczona jest wyraźna blokada wyżowa. Przechodzenie frontów w lipcu nie będzie częste. Najczęściej znajdować będziemy się w tzw. polach słabogradientowych, w których zmienność pogody nie będzie duża.

Swój wpływ zaznaczą także kliny wyżowe, ale według prognoz różnych modeli ich wpływ nie będzie duży i częściej na aurę wpływać mają ośrodki niżowe.

Niewykluczone, że wystąpią kilkukrotnie w lipcu dynamiczne sytuacje związane z wymianą mas pochodzenia zwrotnikowego, które mogą okresami napłynąć z południa Europy. Wtedy też burze frontowe objąć mogą większy obszar Polski, prowadząc do szkód. Szczególnie groźne burze wystąpią, gdy chłodne powietrze znad Atlantyku wypierać ma cieplejsze z południa Europy.

Burze w lipcu stanowić będą duże zagrożenie. Największa ilość burz jest prognozowana na południu, centrum i wschodzie, ale okresami występować będą w całym kraju. Rozwijać mają się zarówno w ciągu dnia, ale także w porze nocnej.

Burzom towarzyszyć mają opady gradu, miejscami o większej średnicy, silne, punktowo niszczące porywy wiatru i ulewy prowadzące do podtopień. W sprzyjających warunkach niewykluczone są trąby powietrzne.

Okresami może zaznaczyć się napływ powietrza zwrotnikowego, ale ilość dni upalnych może być mniejsza względem lat ubiegłych.

Prognozy anomalii temperatury w poszczególnych tygodniach według modelu ECMWF w lipcu.

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie