Pogoda długoterminowa na listopad 2019 dla Polski. Opady, burze i ścieranie się różnych mas powietrza

Pogoda długoterminowa na listopad 2019 dla Polski. Opady, burze i ścieranie się różnych mas powietrza. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na najbliższy miesiąc.

Amerykanie stale aktualizują swoje prognozy sezonowe na najbliższe miesiące.

Listopad będzie prawdopodobnie miesiącem w okolicach normy wieloletniej pod względem temperatury, bądź nieco powyżej średniej z ostatnich lat.

Całkiem prawdopodobne są okresy ciepłe, gdy temperatura przekraczać będzie 10 stopni przez wiele dni. Wyjątkowo ciepłe epizody jak na listopad są prognozowane, ale masy napływające do Polski w listopadzie mają być chłodniejsze niż te, które obecnie znajdują się w naszej części Europy.

W listopadzie prawdopodobne są okresy, gdy cyrkulacja atlantycka będzie nasilona. Opadów, chmur a nawet wichur może nie zabraknąć. Jednak CFS prognozuje, że miesiąc listopad ma być poniżej normy, jeśli chodzi o opady i w dalszym ciągu panować ma susza w całym kraju. Zarówno hydrologiczna i hydrogeologiczna.

Niewykluczone są również burze. Zarówno w obrębie aktywnych ośrodków niskiego ciśnienia oraz frontów chłodnych, ale także w zimnych masach powietrza arktycznego, morskiego o chwiejnej równowadze termodynamicznej.

W listopadzie zdarzyć mogą się momenty, gdy występować będą stabilne warunki pogodowe, które zapewnić mają wyże baryczne. Należy mieć jednak na uwadze, że nie zawsze obecność układów wysokiego ciśnienia zagwarantuje nam pogodną aurę. Jesienią wyże potrafią przynosić nieprzyjemne zachmurzenie niskie typu Stratus oraz Stratocumulus. Może nie zabraknąć mgieł, zwłaszcza radiacyjnych. Uciążliwy może być również smog w większych aglomeracjach miejskich.

Doświadczyć możemy jednak okresów ze złotą polską jesienią.

Opady śniegu w listopadzie są jak najbardziej prawdopodobne nie tylko na obszarach górskich. Kilka ostrzejszych epizodów jest możliwych, ale nie da się obecnie przewidzieć, kiedy dokładnie one wystąpią.

Zimne masy powietrza okresami będą dawać się we znaki, dlatego ujemne temperatury nie będą niczym nadzwyczajnym, zwłaszcza nocami i w porze porannej.

Przy napływie zimnych mas powietrza z północy oraz północnego wschodu nie można wykluczyć nawet całodobowych ujemnych temperatur.

Prawdopodobne są również niże wędrujące znad Morza Śródziemnego, przynoszące opady i zmienną aurę w Polsce. Przy adwekcji zimnych mas powietrza z północy, możliwe są intensywne opady śniegu, prowadzące nawet do utrudnień komunikacyjnych.